Kokemuksia A-mallistosta???

Kertokaapa kokemuksianne A-mallistosta. Kannattaako tuollainen hankkia? Diesel-versio kiinnostaa erityisesti.
6771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuukausi sitte käytiin kaverin kaa testaamassa vuoden vanhaa A170CDi:iitä ja perkkulis mikäs siinä.

Auto on suhteellisen iso, niin pitkään kun vilkaisee kaupungissa itseänsä näyteikkunan heijastuksesta. Me kummatkin ukot ollaan vajaa 100 kg 190 cm ukkoja, elimelkein näytti huvittavalta, mutta hyvin sinne sopi kyllä.

Rengasmelu oli oikeastaan ainoa asia mikä jäi mieleen noin niinku negatiivisesti.

Moottoritielläkin pysyy yllättävän hyvin ´vauhdissa´ mukana.

Arvonsakin ne kai pitää aika hyvin.

Osta pois.

nimim. Sillä toisella saksalaisella ajava

Äänestä
  • Autotorilla on myynnissä 15.000 tkm ajettu A vm 98. Vilkaisehan nettisivu!

    Äänestä

Olen ajellut A 170 cdi mersulla nyt vuoden ja takan 60 000m. Olen edelleen älyttömän tyytyväinen tilavaan, taloudelliseen, perheautooni. Osta ihmeessä!

Äänestä
  • Osta pois jos muutoin miellyttää toki ne kestää siinä kuin muutkin autot ja on hyvä ajaa vaikka suurissakin nopeuksissa.

    Äänestä

Itse en ole koskaan ajanut A:ta eli ajettavuudesta ei ole kuin kuulopuheita tiedossa: tuttu ravintoloitsija osti uuden A160:n 3 v sitten ja kitisi että "matka-ajossa pikkuauto on pikkuauto". Hän ajoi kyllä paljon Turun ja Helsingin väliä eli hänelle olisi varmaan isompi matka-auto ollut oikeampi valinta.

Mutta asiaan eli siihen varoitukseen: ainakin joissakin malleissa/vuosimalleissa on moottorissa jakohihna joka pitää vaihtaa muistaakseni 70 tai 80,000 km välein. Mikäs siinä muuten mutta hihnan vaihtoa varten autosta täytyy pudottaa koko eturipustus moottoreineen päivineen irti ja hintaa operaatiolle tulee AIVAN TÄHTITIETEELLISESTI.

Paremmin A-sarjaa tuntevat voisivat varmaan valaista vähän paremmin sitä, mitkä mallit ko hihnaa käyttävät ja onko ko. suunnitteluvirhe korjattu nykyisissä malleissa?

Muuten en ole A-sarjasta pahaa sanaa kuullut ja auton orggisversion kaaduttua hirvenväistötestissä, saa huokeahkoon perheautoon nykyään vakiona lähes saman verran ajovakautuselektroniikkaa kuin S-sarjalaiseen ! ;-)



Jollei etuvetoisuus häiritse niin anna palaa,

Henkka

Äänestä

Minulla oli sijaisautona pariviikkoa A140, kun hdi xsaraa pellitettiin peräkolarin takia. Kokemuksia tuli 2 tkm verran. Auto tuntui pelleilleen ja hallintalaitteilleen vankkatekoiselta, autosta oli hyvä näkyvyys, mutta matka-ajossa se oli huojakka ja erittäin sivutuuliherkkä. Käyttö oli keskitalvella, joten talviominaisuuksista yllätyin auton huonoa lämpeämistä, joka oli huonompi kuin suoraruiskutteisella dieseli xsaralla! Lisäksi ESPi pärryytteli ja tappoi vedon heti kun rengas löi hiukankaan tyhjää.

Mielenkiinnosta koeajoin 'jarkettua' A170 dieseliä 500 kilsan verran kesäkelillä. Tilat on mainiot, mutta hiukan ristiriidassa on, se että mihin tarkoitukseen tuollainen dieseli on, koska tienpäällä se on aika puhditon, meluisa ja sivutuuliherkkä, jota lisää ohjauksen tietty äkkinäisyys. Ehkä kaupunkipyörityksessä se olisi eniten kotonaan? Mutta kuka siellä ajaa tarvittavaa määrää kilometrejä, jotta dieselin hankinta on perusteltua? Ainakin hdi xsaraan verrattuna maantieajo oli yhtä veivausta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ostaakko vai ei. kirjoitti:

Kertokaapa kokemuksianne A-mallistosta. Kannattaako tuollainen hankkia? Diesel-versio kiinnostaa erityisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu