Haluaisin vinkkejä/kokemuksia miten te ruokaaine allergiset olette selvinnet ulkomailla? onko ruuat saatu järjestymään hyvin hyvin.
Itselläni tuli äskettäin pippuri allergia, ja nyt, mietin ymmärretäänkö tuolliasta ulkomailla..
Itselläni tuli äskettäin pippuri allergia, ja nyt, mietin ymmärretäänkö tuolliasta ulkomailla..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin, Usassa olen käynyt ja siellä ainakin otetaan allergia tosissaan, toisin kuin Euroopassa, never heard..
Olen myös joutunut miettimään kyseistä asiaa ja jäänkin odottelemaan mm. Euroopan kokemuksia tässä.
Jenkeissä on ollut tosiaan helppoa kun kaupoissakin tuoteselosteet ovat todella täsmällisiä, toisin kuin esim. Suomessa. Mutta kyllä sielläkin ravintoloissa sai selittää, joskin siellä otetaan tosissaan juuri tuon uhan vuoksi.
Ei tarvinnut kun asua Raumalla, niin sielläkin oli tuo never heard-mentaliteetti. Huomattavasti vähemmän allergioita lasten kouluissakin kuin esim. täällä Treella, jossa nyt asumme. Oli muuten aivan selkeä ero kahviloissakin poiketessa. Koskaan en voinut ottaa mitään:(
Kanadassa ja siellä oli tosi hyvä tarjonta kaupoissa, vaikka olen todella allerginen. En kuitenkaan syönyt kertaakaan ulkona.
Britanniassa on turha edes käydä. Sieltä ei saa mitään kaupasta (ainakaan maito, vilja ym allerginen).
Olin juuri kuukausi sitten Wienissä. Sieltäkään ei paljon mitään kaupasta löydy. Soijatuotteita oli, mutta en voi itse niitä käyttää.