Turkulainen käveli Ruissalossa. Vastaan tuli sammakko, joka sano yllättäen:
- Kuule hei, mull on roska silmässä. Et viits ottaa sitä pois?
Turkulainen oli lempeä, ja kävi auttamaan sammakkoa. Roska saatiin silmästä, ja sammakko olli kiitollinen:
- Ite asiassa mä oon hyvä haltia. Saat esittää kolme toivomusta, jotka toteutan. Kerropa ensimmäinen!
Turkulainen mietti kovaan: - Voisksä järjestää Karjalan takaisin Suomelle?
- Tuntuu vaikealta. Et vois toivoo jotain helpompaa?
- No, jos TPS voittais jääkiekon SM-liigan!
- Älä ny sentään, palattaisko siihen ekaan toivomuksees...
kolme toivomusta
BCO
1
1413
Vastaukset
Aika typerä turkulainen, kun toivoo moisia. Mä olisi toivonut itsellinen kauniin naisen. Miksi ihmeessä joku haluaisi TPS:n voittavan SM-liigan? Sehän on tehnyt sen jo liian monta kertaa. En seuraa urheilua nykyään, mutta ilmeisesti TPS:llä ei myy hyvin. Vitsisi saa arvosanaksi 5½, koska se on vähän kulunut eikä tarpeeksi pilkkaava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot803681Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe373030- 792867
- 282674
- 192615
- 522362
- 192057
- 571957
- 581806
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola121738