Onks teistä kukaan

yrittäny ite koskaan sanoittaa 'uusiks' kappaleita johonki vanhaan(kin) hittiin?

Ei olekaan ni helppoo!
Yritin täs taannoin ja huomasin ainakin sen, et vaatii oman fiiliksensä, jos mitään mielii aikaseks saada.

Oikein ku on melankolinen olo, saattaa onnistua riimittely, mut en o kyl onnistunna ainakaan sillon, ku elämä 'vie lujaa.'

Kertokaa kokemuksistanne ja ellette oo kokeilleet - kokeilkaapa!
4367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kerran sanoitettua biisi jos toinenkin uusiksi.Sanoitukset ovat mitä ovat, mutta niitä ei olekaan suuren yleisön tietoon tarkoitettu=D. Ne vain tulevat jostakin tilanteeseen sopiviksi.

Äänestä

En tosimielellä, mutta tässä taannoin tuli kaverien kanssa mieleen, että Painonvartijoiden tunnuslauluksi sopisi Rauno Lehtisen "Toiset meistä". Ajatus jäi ideatasolle, lähtökohtana, että toiset ovat laihoja eivätkä liho millään ja toiset ovat paksuja eivätkä onnistu laihtumaan.

Äänestä

Kirjoitin lyriikoita instrumentaalibiiseihin ja mm. King diamondin ja Sepultura biiseihin...niistä tuli mielenkiintoisia...

Kuvitelkaa esim. King Diamondin kappale "The Insvisible Guests" ... versiona "Still Virgin"...aika kova...lauloin vielä ite. Kapple kertoi yhdestä poptähdestä, joka on ikuinen neitsyt!!!

Iskelmäbiisejä...hmmm.. kuinka monta iskelmäbiisiä löytyy, jota ei olisi pilattu laulamalla!!!??? Ainakin ois hyvä, jos laitettaisiin instrumentaaliversiot levylle mukaan!!! Toisaalta monilla iskelmätähdillä on tosi hyvä ääni ja monissa on tosi hyvät sanoitukset...mutta eikö itse tehty ole parasta??? :D

Äänestä
  • Eihän sellainen ole mikään iskelmä, missä ei lauleta! Tosin nuorempien sanoittajien ammattitaito ei enää ole Reino Helismaan, Juha Vainion tai Vexi Salmen tasolla - eniten ärsyttävät sellaiset sanoitukset, joissa sananpaino menee epäsuomalaisesti johonkin muualle kuin sanan ensimmäiselle tavulle. Se lienee tyylikeino, mutta ei oikein sovi iskelmään.

    Sanoitus on monesti erittäin tärkeä osa laulua, kappaleeseen voi ihastua ensiksi sanojen vuoksi. Hyvä sanoitus voi jopa pelastaa vähän heikomman sävellyksen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pilttuu kirjoitti:

yrittäny ite koskaan sanoittaa 'uusiks' kappaleita johonki vanhaan(kin) hittiin?

Ei olekaan ni helppoo!
Yritin täs taannoin ja huomasin ainakin sen, et vaatii oman fiiliksensä, jos mitään mielii aikaseks saada.

Oikein ku on melankolinen olo, saattaa onnistua riimittely, mut en o kyl onnistunna ainakaan sillon, ku elämä 'vie lujaa.'

Kertokaa kokemuksistanne ja ellette oo kokeilleet - kokeilkaapa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu