Led Zeppelin, ensimmäinen heavy-band!:)
Sen jälkeen ei ole oikeata heviä soitettu, eikä soiteta!
Oikeata heavya
6
1553
Vastaukset
- overdose
Mun mielestä Led Zeppelin ei ole koskaan heviä ollut! Aika kaukana hevistä... The Immigrant Song on varmaan ainoa hieman "hevahtava" kappale.
Led Zeppelin on pääasiassa Rock & Roll/Blues/Akustista rockia jotain folkrock yhdistelmiä... Siis Led Zeppelinin tyyliä ei pysty sanomaan yhdellä sanalla...
Ensimmäinen menestynyt heavy-bändi taisi olla Black Sabbath. Se on sitä alkuperäistä heavya!Siitä mikä on heviä voidaan väitellä maailman tappiin!
Kyllä Zeppeliniä pidetään hevin isänä, se ei ole mun mielipide:O
Black Sabbathia monet pitävät Blues-bändinä:O?:O!
Raskaan rockin diggareilla on aina ollut vaikeuksia myöntää heviä heviksi.
Kieltämättä hevi on vaikeasti määriteltävä, ja siihen liittyy tietynlaista "häpeää" tyyliin: En mä ainakaan mitään heviä diggaa, vaan Black Sabbathia ja Rainbowia, eikä ne ainakaan mitään heviä oo!!
Olen kuullut jonkun väittävän AC/DC:tä heviksi, mutta ei se mitään heviä ole, sehän on selvää hard-rockia:D
Mutta älä vaan kysy mitä eroa niillä on:O- traviss
riffraff kirjoitti:
Siitä mikä on heviä voidaan väitellä maailman tappiin!
Kyllä Zeppeliniä pidetään hevin isänä, se ei ole mun mielipide:O
Black Sabbathia monet pitävät Blues-bändinä:O?:O!
Raskaan rockin diggareilla on aina ollut vaikeuksia myöntää heviä heviksi.
Kieltämättä hevi on vaikeasti määriteltävä, ja siihen liittyy tietynlaista "häpeää" tyyliin: En mä ainakaan mitään heviä diggaa, vaan Black Sabbathia ja Rainbowia, eikä ne ainakaan mitään heviä oo!!
Olen kuullut jonkun väittävän AC/DC:tä heviksi, mutta ei se mitään heviä ole, sehän on selvää hard-rockia:D
Mutta älä vaan kysy mitä eroa niillä on:OItsekkin olen kuullut, että Led Zeppelin olisi
ensinmäinen hevi-bändi. En osaa sanoa, oliko eka, mutta ainakin ekojen joukossa.
Black Sabbathan aloitti blues-bändinä, mutta siirtyi raskaampaan ja minun mielipide, että Black Sabbath on kyllä raskaampaa kuin Led Zeppelin. Suosikki bändejä molemmat. - jkj
traviss kirjoitti:
Itsekkin olen kuullut, että Led Zeppelin olisi
ensinmäinen hevi-bändi. En osaa sanoa, oliko eka, mutta ainakin ekojen joukossa.
Black Sabbathan aloitti blues-bändinä, mutta siirtyi raskaampaan ja minun mielipide, että Black Sabbath on kyllä raskaampaa kuin Led Zeppelin. Suosikki bändejä molemmat.mutta kyllä black sabbath on kehittäny hevimusiikin ja nimenomaan niitten kitaristi tony iommi. elikkä sabbath on alkuperänen!!! \,,/
- Zoso
Zeppeliini ei oo hevyä!!!
- Meredith
Black Sabbath kehitti heavy metalin/hard rockin ja se joka väittää vastaan, on väärässä!!! Yksikään nykypäivän hm/hr bändi ei voi kieltää etteikö Black Sabbathilla olisi merkitystä heidän musiikkiinsa. Ilman Black Sabbathia heitä EI ole olemassa!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22117122Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912184Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415970Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644852MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny134756Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193947Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843575Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1332997S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2561400- 851011