Mikä mikä VIKA minussa on kun AINA tulee kaksoset?? SItä sanotaan onneksi, mutta ei se enää onnea ole kun niitä on kolmet! 9-vuotiaat tytöt, 5-vuotiaat tyttö ja poika, ja nyt juuri laitokselta mukana 2 poikakääröä. Tuossa välissä on vielä 8- vuotias poika, 3-vuotias tyttö ja 1-vuotias tyttö.
Kenekkälään muilla ONGELMIA kaksten siunautuvuudesta? Oli tarkoitus jättää lapsiluku seitsemään, mutta tuli sitten vahinkoraskaus ja tuotti sitten nuo kaksi lisää.. Ihaniahan ne on mutta miten tässä selviää 30-vuotias äiti ja 35-vuotias isä?
Nyt on jo..
8
2577
Vastaukset
- 1x4 ja 1x2
Ei varsinaisesti tuollaista, mutta meille syntyi neloset keinohedelmöityksen ansiosta. Ennen nelosia syntyi kaksoset. Olihan se vähän niin ja näin kun halusi vain kolme lasta... Nyt niitä on 6. Adoptioon antoa harkittiin mutta päätettiin pitää sitten kuitenkin kaikki. Nyt kaksoset on 11-vuotiaat ja neloset 4-vuoden. Meillä käy sukulaiset auttamassa ja kunnalta eräs hoitotäti. Sinun tilanne kuulostaa todella raskaalta. Elämä pyörii perheen ympärillä. Muuhun ei tuossa vaiheessa jää aikaa vielä moneen vuoteen mutta tsemppiä!
Liityin tässä äskettäin kaksoset saatuani Suomen monikkoperheet ry:seen ja sieltä tulleen tiedotteen mukaan suomessa on syntynyt neloset viimeksi vuonna 1994 joten lienee sitten tosi vanha esite, jos teillä 4-vuotiaat on... =)
- palturia
Kervinen kirjoitti:
Liityin tässä äskettäin kaksoset saatuani Suomen monikkoperheet ry:seen ja sieltä tulleen tiedotteen mukaan suomessa on syntynyt neloset viimeksi vuonna 1994 joten lienee sitten tosi vanha esite, jos teillä 4-vuotiaat on... =)
Munkaan käsittääkseni Suomeen ei ole vuoden 1994 jälkeen syntyny yhtään nelosia, että kai tämä nelosten äiti on nähnyt unta!! Eikä kai hedelmöityshoidoillakaan neljää tule. Tai siis ainakaan munasoluja ei siirretä niin montaa!
- Äiti koef
9-vuotiaille ja 8-vuotiaalle voi varsin hyvin antaa omia päivittäisiä vastuualuita hoidettavaksi. Ei tuosta oikein muuten selviä :-)
Kun 9-vuotiaat ovat sitten murrosiässä, niin nuoremmat antavat kummasti voimaa jaksaa niiden murkkujen kanssa. - amatsoni
osaa :/ Mulla on yhdet kaksoset, -01 syntyneet ja en vois kuvitellakaan että jaksaisin enää toisia saati kolmansia. Yhden ehkä mutta kun ei voi olla varma että tulee vaan yksi lapsi. Lapset on kyllä lahja ja rikkaus, mutta joku raja siinäkin on mitä ihminen jaksaa ilman että järki lähtee. Muista vaan pyytää apua kaikilta mahdollisilta ihmisiltä.
- jjj
sulla ilmeisesti kehittyy useampi munasolu samassa kuukautiskierrossa.. Se syynä kaksosiin..kun kumpikin munasolu hedelmöittyy..
Tämä on yleensä hieman periytyvää äidiltä tyttärelle.. Onko äidilläsi tai mummollasi kaksosia? Omat tyttäresi saattavat suuremmalla todennäköisyydellä saada myös kaksosia..
Jaksamista!! Tilanteesi on varmasti todella rankka! Toivottavsti saat apua mieheltä, suvulta, kunnalta ym.. Laita isommat lapset kotitöihin..- bouble
Niinpä niin, taasenpa kuulimme tuon lauseen: otamme osaa..(kääk) Joka ei ainakaan minua millään tavalla helpottanut saadessani ensimmäiset lapseni kaksosina. Ihastelijoita kyllä riitti, hoitotätejä ilmaantui laitokselle katsomaan, mutta siihenpä se jäikin. Vastuu kaksosvauvoista oli kuulema niin suuri. Siinä sitten elettiin p....n ja pulauttelun huuruista elämää ja eipä siihen muuta enää mahtunutkaan.
Päätimme miehemme kanssa keskittyä olennaiseen. Turhat siivoukset pois, kuin myös miehen "oma " vapaa-aika. Sulla on tietenkin eri asia kun teidän perhekokonne on nyt niin suuri..että työmäärä on valtavaa.
Kun lapsemme siitä sitten kasvoivat päätimme, että kerran vuodessa irtaudemme perheestämme hotellilomaviikonlopuksi. Antaa muuten kummasti voimia sekä perheelle, että parisuhteelle..
Vaikkakin alussa aikuisten ikävä oli varmaan hotellissa suurempi. Kodinhoitajat ovat varmaan sinun apuryhmäsi, on rohkeata ja viisasta pyytää apua.
Kysymykseesi munasoluista; en tiedä/ muista noita tarkasti, mutta mielestäni kaksosuus periytyy niin, että mies kantaa geeniä ja näin ollen tytär voi saada kaksosia..( tai joutuu saamaan)... )Itse vielä tekisin yhden lapsen, mutta ikä minulla on jo 40, joten en kyllä koe enää moista jaksavani. Kun en meinannut 27 vuotiaanakaan jaksaa..
Iloa elämääsi ja onpahan vanhana ollessa äitienpäivänä vanhainkodissa vierailijoita..jos enää tulevaisuudessa pidetään äitienpäivä-perinnettä yllä.. Kaksosten äiti
- ootteko kuulleet
Sitä ois voinut käyttää. Tosin toi sun teksti vaikutta kyllä aivan päästä keksityltä tai jos onkin totta, niin suosittelen menoa hoitoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi2486221Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1556028Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi2525108Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa524610Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu444390Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644239Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät684177Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali373714Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682632En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.582089