äitiyspäivärahan kertyminen, siis lasketaanko mukaan lauantaita ja sunnuntaita? nythän se on se 25pv/kausi, mutta ekalla kerralla se oli 30pv.
miten
lasketaan
2240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lauantailta maksetaan, mutta sunnuntailta tai muiltakaan pyhäpäiviltä ei makseta.
Esim. joulukuussa EI makseta itsenäisyyspäivältä eikä kahdelta joulun ajan pyhäpäivältä. Käsittääkseni jouluaatolta maksetaan silloin kun se ei ole sunnuntai. (Korjatkaa, jos olen väärässä.) Uudenvuoden aatolta maksetaan (paitsi jos on sunnuntai.)
Tammikuun alussa on "maksuttomia" päiviä uudenvuodenpäivä (joka sattuu tällä kertaa sunnuntaille, eli olisi joka tapauksessa "maksuton") sekä loppiainen ja mitä niitä nyt olikaan.
Mutta siis äitiysrahaa maksetaan jokaiselle kaiken kaikkiaan yhtä monelta päivältä. Joillakin se vain jakautuu kalenterissa pidemmälle ajalle. (Jos on rahat tiukilla, ei kiva.)
kelan sivuilta voi käydä sen laskemassa.. siltähän näkee ne kaudet ja rahan määrän mitä saa, siis noin suurin piirtein..