Meillä on kakkos autona Corolla 1.6 wagon vm. -95, ajettu 150tkm. Kulutus on aina yli 10l/100km. Normaalisti sillä ajetaan n. 80% kaupunkiajoa, joten en paljoa kiinnittänyt kulutukseen huomiota. Nyt ajoin Corollalla koko tankillisen ainoastaan maantieajoa ja pitkiä matkoja nopeudella 80-100km/h, kulutus edelleen n. 10l/100km - kuorma vain kuljettaja n. 90kg. Auto on käynyt uudesta saakka merkkihuolloissa ja ajallaan, mitään vikaa siinä ei ole ollut- ei edes päästöissä. Aika isot kulutus lukemat! Miten muilla, onko normaalit?
1.6 xli kulutus
13
3167
Vastaukset
- neljä
tankkausväliä on mennyt noin 7,5 litran tuntumaan. n. 40 % kaupungissa ja muuten maantiellä. Auto on vm 93 1,6 xli sedan ja ajettu ~120 tkm.
- mennään
Itsellä vain GLi malli ja 100tkm enemmän ajettu. Harvoin syö yli kasin.
Ketjun aloittajan kannattaa varmaan kiinnittää huomiota ajotapaan. Joko kovia kiihdytyksiä tulee paljon tai sitten auto "karstoittunut" hiljaa ajelusta. Mielestäni aika vaikea saada kuluttamaan tuota Corollaa sen kympin verran :/ - J.Orma
mennään kirjoitti:
Itsellä vain GLi malli ja 100tkm enemmän ajettu. Harvoin syö yli kasin.
Ketjun aloittajan kannattaa varmaan kiinnittää huomiota ajotapaan. Joko kovia kiihdytyksiä tulee paljon tai sitten auto "karstoittunut" hiljaa ajelusta. Mielestäni aika vaikea saada kuluttamaan tuota Corollaa sen kympin verran :/Joo, kyllähän toi kovalta kulutukselta vaikuttaa. Auto on ollut meillä vasta reilun puoli vuotta. Itse en ole paljoa autolla ajellut, ollut vaimon "kauppakassina". Ajotavasta, ainenkaan itsellä, en usko kulutuksen johtuvan. En saa omallakaan autolla menemään kuin n. 7,5 l/100km ja kuitenkin kyseessä isompi auto. Karstainen se meidän corolla voi tosiaankin olla. Oliskohan niistä bensan sekaan laitettavista karstanpoistoaineista mihinkään?
- sama kaveri
J.Orma kirjoitti:
Joo, kyllähän toi kovalta kulutukselta vaikuttaa. Auto on ollut meillä vasta reilun puoli vuotta. Itse en ole paljoa autolla ajellut, ollut vaimon "kauppakassina". Ajotavasta, ainenkaan itsellä, en usko kulutuksen johtuvan. En saa omallakaan autolla menemään kuin n. 7,5 l/100km ja kuitenkin kyseessä isompi auto. Karstainen se meidän corolla voi tosiaankin olla. Oliskohan niistä bensan sekaan laitettavista karstanpoistoaineista mihinkään?
Niin no noista karstanpoistoaineista en tiedä mitä tekeevät sitten, mutta joillakin on ollut ihan hyviä kokemuksia muun merkkisissä autoissa noista aineista.
Jos auto tosiaan vasta teille tullut, vaimon ajossa ja edellinen omistaja hissukseen aina ajellut niin kannattaisi harkita vähän raskaampaa kaasujalkaa välillä. Itse ainakin joissakin autoissa saanut tehot takaisin ja kulutuksen normaaliksi muutamia kuukausia rankasti autoa käskemällä. Eli kovia kiihdytyksiä, hieman kovempia kierroksia ajossa ja välttää pieniä kierroksia. Tuo siis tosiaan toimi aikoinaankin tukossa olleille koneille ja sen jälkeen oli sitten kulutus ja tehot taas normaalina.
Kannattaa tarkistaa myös rengaspaineet, ilmanputsarit, öljyt yms normaalit seikat mitkä kulutukseen vaikuttaa. Toivottavasti vika selviää, koska normaalia tuo kulutus ei tuolle koneelle ole. - moottoritielle
sama kaveri kirjoitti:
Niin no noista karstanpoistoaineista en tiedä mitä tekeevät sitten, mutta joillakin on ollut ihan hyviä kokemuksia muun merkkisissä autoissa noista aineista.
Jos auto tosiaan vasta teille tullut, vaimon ajossa ja edellinen omistaja hissukseen aina ajellut niin kannattaisi harkita vähän raskaampaa kaasujalkaa välillä. Itse ainakin joissakin autoissa saanut tehot takaisin ja kulutuksen normaaliksi muutamia kuukausia rankasti autoa käskemällä. Eli kovia kiihdytyksiä, hieman kovempia kierroksia ajossa ja välttää pieniä kierroksia. Tuo siis tosiaan toimi aikoinaankin tukossa olleille koneille ja sen jälkeen oli sitten kulutus ja tehot taas normaalina.
Kannattaa tarkistaa myös rengaspaineet, ilmanputsarit, öljyt yms normaalit seikat mitkä kulutukseen vaikuttaa. Toivottavasti vika selviää, koska normaalia tuo kulutus ei tuolle koneelle ole.En tiedä karstan poistoaineista, mutta oman -96 relluni ajoin liikkeestä ulos ja n. 10l / 100 km paloi kaupunkiajossa siinäkin.Ajoin moottoritielle,ajoin tasaisesti 4. vaihteella kierroksia 4-5 välille repimättä ja kas ilmeisesti karsta paloi. Bensaahan tuo silti vie 7-8 l.Nainen oli ensimmäinen omista Meganessani.
- pätkäajossa
Elikkä olen saanut omani kuluttamaan kympin vain 3 kilsan työmatkaajossa talvella. Nyt vie satasen keskinopeudella enimmäkseen maantiellä 7,5 litraa, joten kyllä jotain hämminkiä corollassasi on..
- pekka2
Tuo nici pistää vähän epäilemään....
Mutta jos auto syö noin paljon, niin pitäisihän jokaisen täysissä järjissä olevan ymmärtää ettei kaikki ole kohdallaan. Jospa kannattaisi käyttää autoa huollossa, niin he tsekkaavat mikä on vikana. Voihan olla että ilmanputsari on vain niin totaalisen tukossa, tai joku anturi on sipannut, niin kuin kävi työkaverini Foordiin. Siitä meni vian vuoksi katalysaattori, joka maksoi ymmärtääkseni alkuperäisenä jotain 4500-mummoo. Kannattaa tutkia ajoissa ettei katti mene. - Susiko
Maantiellä 6,4.
- tuolta ylempää
1,4:n ja vm-05:n kulutuksia. Jotain taatusti vialla, joko koneessa tai penkin ja ratin välissä.
- T.Eini
Virastossamme pietään tarkkaa ajopäiväkirjaa ja lasketaan puolivuosikulutukset. Meillä oli kolme Corollaa 1.6 koneella ja niiden keskikulutus sekalaiessa ajossa oli puolivuositilaston mukaan 7,2 - 7,5 l/100 km. Se on siinä, siis todellisuus.
- kulutus
Omani imee n. 7,5l/100km sekalaisessa suristelussa. Merkkihuollossa viimeks 75tkm sitten, öljyt kyllä silloin tällöin vaihdettu.
- Anonyymi
Mites teillä Toyota Corolla Touring Sports 2,0 hybridin kulutus? Testin mukaan se kuluttaa keskimäärin 6,7 litraa sataselle.
https://fleet.fi/fleet-testaa-toyota-corolla-hybrid/- Anonyymi
Hyvät testi kulutukset kun samalla korilla 1.8 kuluttaa 4 litraa/100km
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman511878- 391509
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761395Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊911223Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1611124Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee2181085- 891046
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?73986Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s21976- 82891