Mun mielestä on ihan KAMALAA miten ette suvaitse muita lestadiolaisia ja muita uskontokuntia..
"Vain vanhoilliset pääsee taivaaseen ja plääplää"
"Vain vanhoilliset pääsee taivaaseen ja plääplää"
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei siinä mitään ihmettelemistä ole. Tässä toimii siis seuraava järjestys: Ahtaan seurakuntaopin seuraaja joutuu visusti varomaan, ettei lupaisi taivaspaikkaa oman kuppikunnan ulkopuoliselle, koska siinä ikäänkuin menettää omansa. Toisinsanoen antaa oman paikkansa pois.
Tämä perustuu kymmenen neitseen vertaukseen: Ei suinkaan, ettei meiltä ja teiltä puuttuisi.
Näin on opetettu sadan vuoden verran eikä tämä ole yksin vl-lestadiolaisten synti. Tätä on liikkeellä.
Näin se on. Muista opetusta: Kirottu olkoon se joka väärän vanhurskauttaa, ja joka vanhurskaan vääräksi tekee.
Opetus piti sisällään aivan hassun ajatuksen, että toinen ihminen vanhurskauttaisi toisen ihmisen. Näinhän asia ei ole, Jumala on Hän, joka vanhurskauttaa.
Se sijaan olisi ollut tärkeämpää sisäistää tuo lauseen loppuosa. Nimittäin olisi pitänyt opettaa kristityitä siitä kirouksesta, joka kohtaa sellaista ihmistä, joka tekee vääräksi Kristuksen vanhurskauttaman ihmisen.
Tämä väärä seurakuntaoppi (seurakunnan rajat ihmisten vallassa), ei ole mikään vähäinen asia lestadiolais- liikkeessä. 18 eri joukkoa jotka tuomitsevat toinen toisensa, ja sen lisäksi kaikki muut kristityt helvettiin, kertoo omaa karua kieltään siitä, mistä on kysymys.
Menkää seuroihin RY:lle kuuntelemaan Jumalan sanaa, sieltä saisitte tuntuman tähän uskoon.
Ja jos teillä ulkopuoliset on jotakin kysymistä. Kysykää siellä esim. joltakin puhujalta tai papilta vaikka yksityisesti epäselviä asioita.
Mutta Pyhä Henki ei anna autuuden asiaan kuin yhden kaltaisen vastauksen; "Pyytäkää ahtaasta portista mennä sisälle.
Sillä tie on kaita joka vie elämään ja harvat sen löytävät, mutta se lavealla tiellä joka vie kadotukseen, sitä tietä kulkee paljon ihmisiä.
Ajattelen, että täällä on jo paljon käsitelty asioita ja varmasti jo moneen kertaan. Niin, että eiköhän monia asioita löydy, kun selaa näitä sivujakin taaksepäin.
Ja ajttelisin, että oliskohan niin, että sen vuoksi jo meikäläiset, siis VL:ät katsoisivat ehkä jo turhaksikin vastata kaikkiin kysymyksiin ja asiohin. Olenkohan ihan väärässä?
Täältä on jo paljon VL:iä lähtenyt ja jättänyt tämän palstan.
Niin minäkin tunnen, että turha täällä on kovin paljon aikaa kuluttaa.
Sillä eiköhän ole niin, että jos ihminen on oikeasti kiinnostunut, näistä uskomisen asioista ja meidän VL:ien uskosta. Kyllä he tulevat varmaan RY:llekin seuroihin.
Sitä kauttahan ne asiat parhaiten selviää, kun sieltä kysyy, että Miksi joku asia on niin tai näin, tai ei ole kuten itse ajattelee.
Ilmoitukset mm. seuroista pitäisi löytyä paikkakunnan sanomalehdistä, kirkolliselta osastolta.
" Menkää seuroihin RY:lle kuuntelemaan Jumalan sanaa, sieltä saisitte tuntuman tähän uskoon. "
Eikö nyt modernin tietotekniikankaan aikana osata antaa mitään muuta vastausta - olipa kyse mistä tahansa? Jos netissä kysyy, niin netistä luulisi vastauksenkin löytyvän ilman turhaa juoksemista.
Tottakai on helpompi keskustella kasvokkain!
Täällä kirjoitat pari lausetta, ja vastataan parilla lauseella.
Jos vastaa pitkästi, kukaan ei jaksa lukea.
Jos kynnys tulla seuroihin on korkea, voithan toki kuunnella netistä vaikka suviseurasaarnoja http://www.suviseurat.net
Kyllä ihmiset harrastavat turhaa juoksemista paljonkin, jotkut juoksevat jopa urheilukentällä ympyrää, eivätkä pääse mihinkään ;)
Juokse seuroihin, kunto kasvaa ja saat samalla sielun ravintoa! (Ei lihota!)
Olen jossain tämän kertonut, mutta nyt uudestaan.
Olen kotoisin myös ahtaasta liikkeestä, nimeä en nyt mainitse, ettei siihen takerruta.
Olin Keltossa talkoissa ja sinne tuli pitämään seuroja uudenheräyksen porukka. Minulla oli voimakas ennakkokäsitys, mistä väestä on kyse. Ensimmäinen ihmetys oli se, kun nuorisoporukka toi paikalle kitaran ja alkoivat ylistää sen säestyksellä.
Minä ajattelin, ettei nyt kyllä joku natsaa alkuunkaan. Jostain pohjanmaalta kotoisin oleva pastori piti puheen. Heti saarnan alussa Jumala avasi minun korvani ja aloin kuulla Jumalan Sanaa siinä tilaisuudessa. Tämä yksi sana tarvitaan Jeesukselta: Effata=aukene.
Olen saanut koota rikkauksia monista saarnoiosta, kun Pyhä Henki vapautti kahleista. Paavali sanoo: Koetelkaa kaikki ja pitäkää se mikä on hyvä.
Koettelematta siis kokematta ei saa antaa tuomioita.
Tuli mieleen tuosta asioiden toistumisesta kysymys: saako niissä seuroissa mitään uutta? Jos vuosikausia kuuntelee kolme kertaa viikossa samojen saarnaajien tekstejä, jotka noudattelevat tuttuja oppeja, niin mitä pohdittavaa enää itselle jää? Eikö seuroissa käymisestä uhkaa tulla vain rituaali, jota pitää noudattaa,jotta pysyy muiden uskovaisten silmissä autuaana.
Joskus on käynyt jopa niin, että samoissa seuroissa on kaksi puhujaa saarnannut samasta Raamatun kohdasta. Puhujien henkilökohtainen tyyli ja esille nostamat asiat vaihtelevat kuitenkin niin paljon, että asioihin tulee aina uutta näkökulmaa.
Ainakaan itselläni ei ole mitään itseisarvoista tarvetta "pysyä muiden uskovaisten silmissä autuaana", vaan henkilökohtainen usko on tärkein. Siinä onkin sitten kivoittelun paikkaa jokaisella, myös itselläni, ettei seuroissa käymisestä (tai jumalanpalveluksesta tai missä sitten käykin) tulisi vain ulkoista "rituaalia". Ei muiden, vaan oman uskonsa tähden.
Tarkastelemme asiaa laajemmin, niin eiköhän kirkoissakin saarnata samoja asioita. Sinne ei vain tunnu olevan tunkua!
Me haluamme käydä seuroissa ja aina sieltä saa uutta ravintoa sielulleen. Seurat on kuin pääsemistä lähteelle, joka virvoittaa.
Ja Jumalan sana joka on muuttumaton ja aina pysyvä, siihen on hyvä turvata. Ei siellä Jumalan sanaa vääristellä.
Rutiinia seuroissa käynnistä ei saa tulla, silloin on itsetutkiskelun paikka, koska omakohtainen usko on tärkein ja se mikä pitää taivaan tiellä.
Kyllä uskonasioita on hyvä mietiskellä itsekseen ja varmasti kaikki niin tekevät. Mitä pohdittavaa pitäisi vielä jäädä, tarkoitatko että pitäisi olla koko ajan jotain uutta tietoa,vai? Eihän se itseasiassa ole mahdollistakaan että uutta ja uutta. ei uskominen ole minkään tarinan laatimista joka jatkuu. On vain Jumalan Pyhä sana.
Niin no, pitääkö sitä pohdittavaa olla, en tiedä. Ajattelin vain, etteikö se seuroissa käynti todellakaan kyllästytä, kun sanoma pysyy kutakuinkin ennallaan? Ei se minua häiritse, vaikka ihmiset istuisivat joka ilta seuroissa. Parempi niin kuin kapakassa.
Kiitos mukavasta vastauksesta. Olen samaa mieltä, parempi seuroissa kuin kapakassa.
Seuroissa on sellainenkin hyvä puoli, jonka olen itse todennut. Siellä istuessa ja kuunnellessa on hyvää aikaa pitää lapsia sylissä. Arjen keskellä sylissä pitäminen on monesti niin nopeaa ja taas työt jatkuu. Syliin lapsi toisinaan nukahtaa. Kuinka hyvä ja turvallinen olla.
Nyt samalla paikkakunnalla on useita kristinuskon nimessä kokoontuvia joukkoja, jotka kokoontuvat eri aikaan eri paikkaan omiin kokouksiinsa. Voivatko nämä kaikki olla osallisina Kristuksen seurakunnassa? Eikö oikean uskon pitäisi yhdistää ihmiset yhteen joukkoon, joka kokoontuu samaan aikaan samassa paikassa? Alkukirkon aikana näin oli. Eikö näin pitäisi olla nykyäänkin? Jotain eroa täytyy olla opissa, sillä miten muuten voi olla eri joukkoja. Uudessa testamentissa varoitetaan uskomasta niitä, jotka sanovat, että Kristus on siellä ja täällä. Kristus on vain omiensa luona.