pyydän heti aluksi anteeksi jos olen tullut väärälle keskustelupalstalle, mutta tahtoisin kysyä että tietäisikö joku kuuluuko bulimiaan aina oksentamista?sillä aina kun minua masentaa ja tuntuu että elämä kaatuu päälle lohdutan itseäni ruualla.ei ole päivää jolloin en olisi ostanut jotain epäterveellistä ja aina syötyäni minulle tulee vielä masentuneempi olo siitä että olin taas syönyt ja joskus tulee oksettava olo mutta en ole kertaakaan oksentanut.
hei
1
361
Vastaukset
BULIMIA
Ahmimishäiriö, syömishäiriö, jonka keskeisenä oireena ovat hallitsemattomat ahmimiskohtaukset. Bulimiasta kärsivä ahmii suuria määriä kaloripitoista ruokaa, kuten makeisia, snäksejä, jäätelöä yms. Ahmiminen päättyy tavallisesi itse aiheutettuun oksentamiseen.
Bulimia alkaa yleensä murrosiässä laihdutusyritysten yhteydessä, jolloin oireesta kärsivä on havainnut voivansa syödä niin paljon kuin haluaa, kunhan oksentaa ruoan pois. Vähitellen ahmiminen muuttuu hallitsemattomaksi.
Sairauden suurimpana syynä ovat yksilölliset psyykkiset ristiriidat, mutta nykyinen länsimainen elämäntapa, herkullisten ruokien runsas tarjonta ja toisaalta hoikkuuden korostaminen, ovat vaikuttaneet suuresti sisäisten vaikeuksien ilmenemiseen tässä muodossa. Bulimian oireita voi liittyä anoreksiaan.
Sä voit etsiä enemmän tietoa netistä Bulimiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1371241
- 55762
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe36666Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39566- 74548
Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49520Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi48512- 32510
- 42495
Dina on valittu virkaan Rovaniemelle
Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.27488