hei

apua tarvitseva

pyydän heti aluksi anteeksi jos olen tullut väärälle keskustelupalstalle, mutta tahtoisin kysyä että tietäisikö joku kuuluuko bulimiaan aina oksentamista?sillä aina kun minua masentaa ja tuntuu että elämä kaatuu päälle lohdutan itseäni ruualla.ei ole päivää jolloin en olisi ostanut jotain epäterveellistä ja aina syötyäni minulle tulee vielä masentuneempi olo siitä että olin taas syönyt ja joskus tulee oksettava olo mutta en ole kertaakaan oksentanut.

1

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BULIMIA
      Ahmimishäiriö, syömishäiriö, jonka keskeisenä oireena ovat hallitsemattomat ahmimiskohtaukset. Bulimiasta kärsivä ahmii suuria määriä kaloripitoista ruokaa, kuten makeisia, snäksejä, jäätelöä yms. Ahmiminen päättyy tavallisesi itse aiheutettuun oksentamiseen.

      Bulimia alkaa yleensä murrosiässä laihdutusyritysten yhteydessä, jolloin oireesta kärsivä on havainnut voivansa syödä niin paljon kuin haluaa, kunhan oksentaa ruoan pois. Vähitellen ahmiminen muuttuu hallitsemattomaksi.

      Sairauden suurimpana syynä ovat yksilölliset psyykkiset ristiriidat, mutta nykyinen länsimainen elämäntapa, herkullisten ruokien runsas tarjonta ja toisaalta hoikkuuden korostaminen, ovat vaikuttaneet suuresti sisäisten vaikeuksien ilmenemiseen tässä muodossa. Bulimian oireita voi liittyä anoreksiaan.

      Sä voit etsiä enemmän tietoa netistä Bulimiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      137
      1241
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      762
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      36
      666
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      566
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      74
      548
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      520
    7. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      512
    8. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      510
    9. Miksi ajattelit minun

      Rakastuneen sinuun?
      Ikävä
      42
      495
    10. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      27
      488
    Aihe