hei

apua tarvitseva

pyydän heti aluksi anteeksi jos olen tullut väärälle keskustelupalstalle, mutta tahtoisin kysyä että tietäisikö joku kuuluuko bulimiaan aina oksentamista?sillä aina kun minua masentaa ja tuntuu että elämä kaatuu päälle lohdutan itseäni ruualla.ei ole päivää jolloin en olisi ostanut jotain epäterveellistä ja aina syötyäni minulle tulee vielä masentuneempi olo siitä että olin taas syönyt ja joskus tulee oksettava olo mutta en ole kertaakaan oksentanut.

1

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BULIMIA
      Ahmimishäiriö, syömishäiriö, jonka keskeisenä oireena ovat hallitsemattomat ahmimiskohtaukset. Bulimiasta kärsivä ahmii suuria määriä kaloripitoista ruokaa, kuten makeisia, snäksejä, jäätelöä yms. Ahmiminen päättyy tavallisesi itse aiheutettuun oksentamiseen.

      Bulimia alkaa yleensä murrosiässä laihdutusyritysten yhteydessä, jolloin oireesta kärsivä on havainnut voivansa syödä niin paljon kuin haluaa, kunhan oksentaa ruoan pois. Vähitellen ahmiminen muuttuu hallitsemattomaksi.

      Sairauden suurimpana syynä ovat yksilölliset psyykkiset ristiriidat, mutta nykyinen länsimainen elämäntapa, herkullisten ruokien runsas tarjonta ja toisaalta hoikkuuden korostaminen, ovat vaikuttaneet suuresti sisäisten vaikeuksien ilmenemiseen tässä muodossa. Bulimian oireita voi liittyä anoreksiaan.

      Sä voit etsiä enemmän tietoa netistä Bulimiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe