Hei! Ajattelin kysyä täältä kun täällä on näköjään monia uudelleensynnyttäjiäkin. Olen kohta kaksikuisen tytön äiti. Jälkitarkastus on takanapäin ja kaikki oli ok. Otin ehkäisypillerit (sellaiset joita voi imetyksen aikana käyttää), mutta nyt olen alkanut miettiä että olisiko esim. kierukka parempi vaihtoehto? Onko sillä haittavaikutuksia? Pilleripaketin selosteessa kun ainakin oli pitkä lista haittavaikutuksia.
mikä
ehkäisy
7489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulla oli kahden synnytyksen jälkeen hormoonikierukka.
En tiedä kyllä voiko sitä laittaa imetyksen aikana..
Mut muuten suosittelen!=) Mitään sivuoireita ei tullu ja menkatkin loppu!=)
Ainoa et se tuli itekseen ulos reilu vuoden jälkeen laittamisesta..=( Mut kuulemma tosi harvinaista!
Uutta en laitattanu, kun siitä ei saanu enää sitä kelan korvausta.
Mut muuten suosittelen!
resepyin on kirjoittanut sairaudenhoitoon naistentautien erikoislääkäri. Enää ei riitä pelkkä terppakeskuslääkärin resepti.
Niin, siis sairauden hoitoon. Sairaus on esim. liian runsaat ja siten ongelmalliset kuukautiset. Raskaudenehkäisy ei ole sairaus.
Minulle se laitetaan vasta kun lapsi on 4 kk vanha. Sitä ennen pitää ottaa papa ja toimenpideaamuna pitää olla tehtynä negatiivinen raskaustesti. Kokemusta ei siis ole vielä, mutta päädyin kierukkaan sen syöpää ehkäisevän vaikutuksen vuoksi. Toisena vaihtoehton minulla oli sterilisaatio. Tietysti, jos lisälapsia on suunnitteilla pian, se ei e3hkä kannata.
kierukka on? Ja saako sen poistattaa koska vaan?
160 euroa, korvauksen kanssa hinta "vain" 84 euroa. Voit poistattaa sen milloin vain jos vauvakuume iskee, mutta lyhyeen käyttöön on aika hinnakas vaihtoehto.
Paras ja terveellisin ehkäisy kautta aikojen on kuitenkin lasi vettä!! (ei ennen, ei jälkeen, vaan seksin sijaan).
(olinpa hauska..)