Olen ihmetellyt että miksi lintuinfluenssa tarttuu kaikkiin vesilintuihin, esim sorsiin, joutseniin jne. Mutta taas ei variksiin tai harakoihin, jotka tonkivat raatoja ja kaatopaikkoja. Luulisi sen tarttuvan ensimmäiseksi niihin. Mitä mieltä te olette?
Lintuinfluenssasta...
Jensku007
5299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaipa se on niin, että raatoja syövien haaskalintujen ja muiden riuttojen vastustuskyky on kehittynyt yleisimmille taudeille erittäin hyväksi. On niillä sitten varmaan omia tauteja, jotka niihinkin pystyvät ja varmaan lintuinfluenssakin voi tapaa heikon ja vlmiiksi sairaan variksen.
Lintuinfluenssaa aiheuttava virus voi elää vesistöissä satoja päiviä elinkykyisenä. Tämän vuoksi varmaankin vesilinnuissa ja kahlaajissa pääasiassa tavataan.
Miten pitkään virus sitten elää kantajassaan. Sellaisessa, joka ei itse sairastu. Puhutaan, että lintuinfluenssa ei tulisi suomeen, kun sairaat kuolevat jo muuttomatkalla, mutta eiväthän ne kantajat kuole. Eli ei pitkä matka mitään estä, vai mitä??
Kun minusta tapettavien listalla ovat olleet nimen omaan kanat ja hanhet?
Siat, kanat, hanhet ja ihmiset elävät läheisesä kontaktissa ihmisiin ja siellä on tilaisus mutatoitua ihmisille tuhoisa muoto. Villit linnut ovat riski siksi, että ne voi tartuttaa tarhatut linnut, joilla on säännöllinen ihmiskontakti.