Kyselen teiltä viisaammilta että mitenkä mulla on mahdollisuuksia. Eli reservin Spolm, arvo jääkäri, ei siviiliammattia. Ja työtön.
Intissä meni hyvin. Palvelukelpoisuus A.
Että onko mulla 50-50 mahdollisuuksia huonommat että pitäisikö olla ammatti alla? Vai riittääkö että on palvellut hyvin sotilaspoliisina?
Arvostan asiallisia vastauksia... Kiitos
Mitenkäs
7
1618
Vastaukset
- Kähtävän nähnyt
Sotilaspoliisiksi RT-hommiin pääsevät vain poliiseina Suomessa työskentelevät. Lähinnä sulla olis saumaa vartiojääkäriksi. Jos arvioisin että 7000 hakijaa on vuodessa ja 1000 lähtee niin mahdollisuudet olis 1/7. Hanki odotellessasi sopiva siviiliammatti. Kokki, autonasentaja, sähkö-,elektroniikka-asentaja, kylmälaiteasentaja, autonkuljettaja tms. ovat kysyttyjä ammattilaisia alas hommiin. Samalla palkkaluokkakin nousee hiukkasen. Ja muista: Pyrkimättä ei ainankaan pääse!
- Gaijin
Kiitoksia vastauksesta :)
- Brode
Gaijin kirjoitti:
Kiitoksia vastauksesta :)
..Vielä kun ajat C-kortin,siitä on hyötyä kun hakee joukkoihin.
- sfor-kessu
Vartio-jägstereitä aina tarvitaan..ja vinkkinä,soittele usein yk-koulkeskukseen,tai mikä lie nykyään ja kysele pääsymahdollisuuksia,nimi jää muistiin ja kutsu tulee..Se tehosi mullakin.
- Gaijin
Okei.. pitää nyt sit alkaa soitteleen ja kyseleen... haluaisi vähän nähdä maailmaa...
- köntsä
Jos olet kova juomaan viinaa ja kehumaan itseäsi, niin mahikset on sikstififti. Pieni pelokkuuskaan ei ole pahitteeksi.
- köntsä
siis sivariksi jos haluat Lapinjärvelle.Homous luetaan eduksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 24315040
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?461934- 1861460
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1111350- 281209
- 122958
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30912Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81774Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80738- 75668