Kyselen teiltä viisaammilta että mitenkä mulla on mahdollisuuksia. Eli reservin Spolm, arvo jääkäri, ei siviiliammattia. Ja työtön.
Intissä meni hyvin. Palvelukelpoisuus A.
Että onko mulla 50-50 mahdollisuuksia huonommat että pitäisikö olla ammatti alla? Vai riittääkö että on palvellut hyvin sotilaspoliisina?
Arvostan asiallisia vastauksia... Kiitos
Mitenkäs
7
1583
Vastaukset
- Kähtävän nähnyt
Sotilaspoliisiksi RT-hommiin pääsevät vain poliiseina Suomessa työskentelevät. Lähinnä sulla olis saumaa vartiojääkäriksi. Jos arvioisin että 7000 hakijaa on vuodessa ja 1000 lähtee niin mahdollisuudet olis 1/7. Hanki odotellessasi sopiva siviiliammatti. Kokki, autonasentaja, sähkö-,elektroniikka-asentaja, kylmälaiteasentaja, autonkuljettaja tms. ovat kysyttyjä ammattilaisia alas hommiin. Samalla palkkaluokkakin nousee hiukkasen. Ja muista: Pyrkimättä ei ainankaan pääse!
- Gaijin
Kiitoksia vastauksesta :)
- Brode
Gaijin kirjoitti:
Kiitoksia vastauksesta :)
..Vielä kun ajat C-kortin,siitä on hyötyä kun hakee joukkoihin.
- sfor-kessu
Vartio-jägstereitä aina tarvitaan..ja vinkkinä,soittele usein yk-koulkeskukseen,tai mikä lie nykyään ja kysele pääsymahdollisuuksia,nimi jää muistiin ja kutsu tulee..Se tehosi mullakin.
- Gaijin
Okei.. pitää nyt sit alkaa soitteleen ja kyseleen... haluaisi vähän nähdä maailmaa...
- köntsä
Jos olet kova juomaan viinaa ja kehumaan itseäsi, niin mahikset on sikstififti. Pieni pelokkuuskaan ei ole pahitteeksi.
- köntsä
siis sivariksi jos haluat Lapinjärvelle.Homous luetaan eduksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849