Olisiko voinut?

overdose

Mitä mieltä olette, olisiko Led Zepppelinin kannattanut jatkaa uraansa Bonhamin kuoltua, eli hankkia uusi pätevä rumpali tilalle?? Mä olen ehkä sitä mieltä että Led Zeppelinin kuului lopettaa tuolloin...
Bonham oli niin suuri osa Zeppelin-soundia, mutta mitä mieltä te olette???

7

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • traviss

      Mielestäni ihan hyvä vaan, että lopetti Bonzon kuoleman jälkeen. Kukaan toinen ei olisi voinut korvata alkuperäistä rumpalia.

    • opopioo.,,

      jos zeppelin olis vielä kyennyt tekemään kunnon musaa kuten 60 ja 70 luvun taitteessa niin sitten olis kannattanut jatkaa mutta kun katsoo näitä muita kahta sabbathia ja purplea niin kyllä ne parhaat inspiraation helmet oli jo nähty.

      mutta kyllä aina välillä joku yllättää

      kuten judas priest - painkiller 1990
      testament - the gathering 1999

    • nets

      Kun kuuntelee bändin live "sekoiluja" joissa biisit vaihtuvat lennossa huomaa Bonhamin toimivan
      ikäänkuin orkesterinjohtajana, eli kun kaikki vaihtavat biisiä näennäisesti samaan aikaan vaihto lähtee yleensä Bonhamin merkistä

    • ~Tangerine~

      Ei Bonzo olisi ollut korvattavissa. On kunnioitettavaa, etta Zeppelin todellakin lopetti Bonhamin kuoltua, eika myohemminkaan ole rahastanut maineellaan, vaikka tuohta on tarjottu kahmalokaupalla. Tosin soittihan bandi kai kerran jossain hyvantekevaisyystapahtumassa - eikos kapuloissa ollut tuolloin Bonhamin poika?

    • epr

      Joku muu bändi olis jatkanutkin mutta, kaverit tais olla aika loppu. Lisäksi jollakin jäsenellä oli kokkelit vaihtunu hepoon. Katsoppa tuota keikkojen määrää vuosilta 68-76 (8vuotta) jätkät oli painanu ympäri maailmaa kuin aropuput. Jimmy oli ainakin aika finaalissa. Se näkyi myös 79 ilmestyneellä itod levyllä joka on lähinnä jonesin käsialaa. Lisäksi vielä se että, bonzo oli korvaamaton!
      Lisäksi ei ollut seitkytluvun lopussa ollut oikeen muotia mikään lz tyyppinen musa. Oli 50luku muotia ja punk/disko.

    • Norppa83

      Ehkä ei. Jimmy Pagekin oli jäänyt heroiinikoukkuun ja oli tainnut soitto vähän jo hyytyä (tosin 1980-luvulla soitteli kitaraansa Paul Rodgersin kanssa heidän bändissään Firm ja Civerdalen kanssa heidän projektissaan Coverdale/Page). Plantille oli hyvä vaan, että pääsi soolouralle, että saattoi vihdoin toteuttaa omia visioitaan, kun Zeppelin oli kuitenkin Jimmy Pagen luomus, jossa muut vain toteuttivat hänen visoitaan (ehkä myös bändin manageri Peter Grant oli jonkinlainen pomo Pagen lisäksi, ainakin määritteli bändin taloudellisen suunnan ja ohjaili sitä).

      Tosin sitten on bändejä, jotka onnistuivat tekemään hyvää musiikkia 1980-luvullakin ja jotkut jopa siitäkin eteenpäin kuten esim. Priest, Queen, Genesis, Rush, AC/DC. Mutta jotkut taas eivät olleet 1970-luvun jälkeen enää entisensä niin kuin esim. Purple.

    • Punk ja disco vetivät ihmisiä 1970-luvun lopulla ja 1980-luvun taitteessa tuli new wave (uusi aalto, pääasiassa erilaisia electro-ja popbändejä), joista suosituksi nousi sellaisia bändejä kuten esim. Culture club, Depeche mode, Duran duran, The Human legue, Ultravox, Spandau ballet. Ja rockbändit meinasivat hetkeksi jäädä unholaan. -70-luvun lopulla puhuttiin jopa rockin kuolemasta ja jotkut rockbändit jopa lakkasivat keikkailemasta tai lopettivat. Punkkarien pilkka juuri kohdistui Zeppelinin kaltaisiin isoihin bändeihin ja voi vain kuvitella miten se sitten vaikutti sellaisiin bändeihin kuten Priest, jotka olivat juuri tekemässä läpimurtoaan ja muuttaneet imagoaan astuakseen seuraavalle levelille tai bändeihin kuten Whitesnake, jotka vasta olivat taipaleensa alussa. No, hyvinpä nuo mainitut Priest ja Snake ovat pärjänneet, kuten historia on osoittanut punkkareista ja muista esteistä huolimatta. Mutta olisiko Zeppelin? Sitä voi vain miettiä, koska sellaista aikaa ei koskaan tullut Bonhamin poismenon jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      4019
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      15
      3859
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      3042
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      66
      3038
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      147
      2595
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      68
      2462
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2193
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      30
      1559
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      112
      1548
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      65
      1370
    Aihe