miten käy päättäjät

Kun laissa on säädetty 10 vuoden siirtymäaika jätevesi järjestelmien modernisointiin,josta on jäljellä enää vajaat 10 vuotta.Mistä löytyy suunnittelijat ja tekijät eräpäivänä?Onko tullut tehtyä typerä laki?Itse kävin kurssin juuri suunnitelu ja rakentaminen ja ymmärrän että homma ei tule pysymään hanskassa.
6528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mikä täytyy maksaa eräpäivänä, vaan muutostöitä olisi voitu tehdä jo vuosi. Niin ja seuraavat 9 vuotta perään, niin kaikki saataisiin tehtyä ennen siirtymäajan päättymistä. Se on aivan tosi, että viimeisenä vuonna ei suunnittelijoita, eikä tekijöitä saa mistään, ainakaan kohtuu hinnalla. Itse olen aikonut muuttaa Espanjaan ko. vuodeksi. Ps. vaikka se siirtymäaika olisi vaikka 100 vuotta, niin kaikki kumminkin haluaisi tehdä muutokset silti viimeisenä hetkenä ja sitten itkettäisiin lisäaikaa, kun tekijöitä ei saa mistään. Kumpi on siis tyhmempi siirtymäajan laatija vai me ?

Äänestä
  • Nythän taas ihmiset itse lyö päätä seinään minkä kerkiää.Itse ollut messuilla sun muilla puhumassa asiasta ja aina toivottanut innolla nämä eräpäivän puhujat ystävikseni.Totuus on että ei niin laitteiden kun suunnittelijoiden,valvojien,konemiesten tai hiekkojen hinnat ainakaan laske.Hinnat on nyt niin alhaalla kun voi olla.Lopussa moni kertoo piillä.Sitten oliko tyhmä laki? Asetus on kuluttajan suoja. Kun puhdistetaan jätteen sen tasolla niin vältetään noin kymmenkunnan lain asettamat sanktiot jotka varmaankin suunnittelijana tiedät!Ainakin pitäisi tietää! Yleisesti tällä suojellaan olemassa olevia vesivaroja vai haluaisiko joku ostaa talousvetensä erikois pullotettuna kaupoista? Tuskin tämäkään halpaa?

    Äänestä

  • Terppi kirjoitti:

    Nythän taas ihmiset itse lyö päätä seinään minkä kerkiää.Itse ollut messuilla sun muilla puhumassa asiasta ja aina toivottanut innolla nämä eräpäivän puhujat ystävikseni.Totuus on että ei niin laitteiden kun suunnittelijoiden,valvojien,konemiesten tai hiekkojen hinnat ainakaan laske.Hinnat on nyt niin alhaalla kun voi olla.Lopussa moni kertoo piillä.Sitten oliko tyhmä laki? Asetus on kuluttajan suoja. Kun puhdistetaan jätteen sen tasolla niin vältetään noin kymmenkunnan lain asettamat sanktiot jotka varmaankin suunnittelijana tiedät!Ainakin pitäisi tietää! Yleisesti tällä suojellaan olemassa olevia vesivaroja vai haluaisiko joku ostaa talousvetensä erikois pullotettuna kaupoista? Tuskin tämäkään halpaa?

    suunnittelijaa ikinä. Jo ikäkin suojaa ja toisaalta myöskin järjen vähyys. Jos lukisit sen kirjoitukseni uudelleen niin huomaat, että minun mielestäni niitä muutoksia olisi jo pitänyt vuosi tehdä täyttä päätä. Ihan vaan näin selvennykseksi. Messuilla tavataan.

    Äänestä

  • ei tuu kirjoitti:

    suunnittelijaa ikinä. Jo ikäkin suojaa ja toisaalta myöskin järjen vähyys. Jos lukisit sen kirjoitukseni uudelleen niin huomaat, että minun mielestäni niitä muutoksia olisi jo pitänyt vuosi tehdä täyttä päätä. Ihan vaan näin selvennykseksi. Messuilla tavataan.

    Siinä vaiheessa kun pohtii asioita tuollai on jo oikealla reitillä ja asialla. Tähä hommaan ikä rajoitteita laita millään muotoo.´Muuta ku perehtymään asiohin ja tekemään tietoa eteenpäin. Taasen noista isoista järjestelmistä kun ylistetään niitä kovasti olen toista mieltä hyvyydestä.
    Puhdistamisen tekee tasalaatuiseksi kun kuormitus on tasaista kyllä. Sitten kun puhdistamolla tulee häiriö syystä tai toisesta niin haitta pistekuormituksena on ympäristölle todella kova. Viime kesältäkin on myös lehdistössä ollut esimerkkejä mm Jyväskylä. Yleensä vain nämä loraukset ilmaistaan pienellä tekstillä ja merkinnällä ei aiheuta ympäristötoimenpiteitä. Kuormitus useimmin vaan vastaa usean kiinteistön vuosien kuormitusta. Eli ei se aina ole valveutuneisuutta kerätä ja kuskata isolle putsarille. Niissäkin pitäisi käyttää mukana maalaisjärkeä.

    Äänestä

Kaikissa aktiivisissa kyläyhdistyksissä on herätty tekemään joko kunnollisia puhdistamoita ja viemäriosuuskuntia tai käynnistetty oman kunnan kanssa yhteistyötä kunnalliseen puhdistamoon liittämiseksi.

Kaavoittamattomalla alueella on kyläläisten itse hoidettava iso osuus viemäröinnistä noilla osuuskunnilla. Kuntia ei laki velvoita tekemään kaava-alueen ulkopuolelle mitään. Tai voivat ne tehdä kabinettipäätöksen, että haja-asutusalueen vedet kerätään umpikaivoon kiinteistökohtaisesti. Myös harmaat, koska fosfori on harmaitten ongelma.

Äänestä
  • Fosfori ei ole ongelma ns. harmaissa vesissä. Kun wc-vedet erotetaan niin fosforin osuus harmaissa on 5% puhdistustasosta. Tämä 5% hoituu helposti maasuodattamolla ilman tehostettua fosforinpoistoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miku kirjoitti:

Kun laissa on säädetty 10 vuoden siirtymäaika jätevesi järjestelmien modernisointiin,josta on jäljellä enää vajaat 10 vuotta.Mistä löytyy suunnittelijat ja tekijät eräpäivänä?Onko tullut tehtyä typerä laki?Itse kävin kurssin juuri suunnitelu ja rakentaminen ja ymmärrän että homma ei tule pysymään hanskassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu