Onpa joku naapuri ilmeisen käärmeissään kun oli ilmestynyt päivän aikana 10.11 torstaina autoni kylkeen paskalöntti. Paska oli vartavasten kannettu paikalle ja kiinnitetty takasivuoveen. Paska oli limaista ja oli näin hyvin hanakasti kiinni pysyvää.
Samaisessa kerrostalossa parisen kuukautta sitten oli ylimmässä rapputasanteessa myös väännetty läjä joka ehtikin oleen viikonlopun yli kunnes siivoojat huomasi sen arjen koittaessa. Kyseessä on vinttikerroksen tasanne johon ei joka päivä kuljeta. Haju oli kuvottava koska lämmintäkin oli. Paska oli peitelty vaahteranlehdillä.
Ehkä tekijä on ajatellut urakkansa jälkeen että "paska homma mutta tulihan tehtyä".
Tässä sitten kuvalinkit autoni kylkeen kiinnitetystä kökkäreestä.
lähikuva
http://koti.mbnet.fi/rauno2/todiste/paska.jpg
koko auton kylki
http://koti.mbnet.fi/rauno2/todiste/paska2.jpg
Samaisessa kerrostalossa parisen kuukautta sitten oli ylimmässä rapputasanteessa myös väännetty läjä joka ehtikin oleen viikonlopun yli kunnes siivoojat huomasi sen arjen koittaessa. Kyseessä on vinttikerroksen tasanne johon ei joka päivä kuljeta. Haju oli kuvottava koska lämmintäkin oli. Paska oli peitelty vaahteranlehdillä.
Ehkä tekijä on ajatellut urakkansa jälkeen että "paska homma mutta tulihan tehtyä".
Tässä sitten kuvalinkit autoni kylkeen kiinnitetystä kökkäreestä.
lähikuva
http://koti.mbnet.fi/rauno2/todiste/paska.jpg
koko auton kylki
http://koti.mbnet.fi/rauno2/todiste/paska2.jpg
Vastaukset 25
Vanhimmat
esiintyy täällä että kuvan kanssa ja kaikkea muuta, niin ei kai sitä voi odottaakaan että saisi olla ihan rauhassa. Tämä maailma sisältää tervejärkisten lisäksi kaikenlaisia kusipäitä ja sairaita ihmisiä. Joten jos aiot vastaisuudessakin esiintyä yhtä julkisesti, varaudu sitten kaikenlaiseen "paskaan".
Lykkyä pyttyyn kuitenkin sulle ja poista kuvasi ainakin sieltä galleriasta ja jos osoite tunnistettavissa niin sekin pois, sekä muut tuntomerkit. Lähistöllä saattaa majailla "piru itse".
Tämä maailma nyt vaan on tällainen.
tai oletko puuttunut toisten asioihin???
Luulisi sinun palstojen valvojana ja ATK:n ammattilaisena ymmärtävän miten suuren riskin otat, kun paljastat oman henkilöllisyytesi ja paikkakunnan ym. tietoja kaikille. Mieti vielä kannattaako sinun esiintyä omalla nimelläsi.
Meinaan pysyä edelleen yhtä avoimena kuin tähänkin asti....pahempaakin olen kohdannut jo ennen seriffinäkin oloa.
Sen verran informoin tuosta autoni sijainnista että se paskahomma ei ole omalla pihallani tapahtunut vaan sydänkäpyseni asuinpihapiirissä. En huomannut näin oleellista asiaa ilmaista avauksessani.
Eiköhän se ole tätäkin palstaa seuraamalla tullut harvinaisen selväksi, että kiusaaja löytää aina uhrista syyn kaikenlaiselle kiusanteolleen.
Siinä v-mäisessä naapurissa on aina vika, aina se häiritsee Minun, kunnon ihmisen, elämää tavalla tai toisella. Niinpä on sitten oikeutettu omassa mielessä vaikka minkälainen häirintä, kiusanteko ja ilkivalta sitä naapuria kohtaan.
Ollakseen v-mäinen ei tarvitse kuin olla.
jos jotain sattuu ja tapahtuu.
Itse en kyllä uskaltaisi tässä nykymaailmassa asettua julkisesti kivitettäväksi. Kun ajattelee tätäkin, että kaikessa terveyteen liittyvässä tehdään jatkuvia säästöleikkauksia ja kaikenlainen pöpipääkansa kulkee täällä joukossamme tehden yhtä ja toista kanssaihmisilleen. Ennen sentään pidettiin suljetulla osastolla nämä sairaat, mutta nykyisin heidätkin kotoutetaan säästösyistä. Eivätkä ne aina muista niitä lääkkeitään ottaa ja seuraukset ovat sitten mitä ovat.
Se mitä sulle nyt on sattunut on todella pientä, mutta en kyllä ottaisi mitään isoja riskejä ihan tahallani. Olet varmastikin lukenut jossain miten jotkut suhtautuvat "sheriffeihin"? Niillä voi olla jotain manioita teidän suhteenne. Mutta itse valitset tiesi. Muista sitten nämä varoituksen sanat kun tulee vielä jotain vastaan.
Parempi pyy pivossa kuin kymmenen oksalla.
Ja mitä kaikkia sananlaskuja niitä olikaan.
Olet oikeassa tästä pöpipääkansasta, mutta ei tarvitse olla mitenkään "julkisuudessa", että joutuu häiriköinnin ja ilkivallan kohteeksi. Kaunaa ja kateutta nyt voi aiheuttaa mikä tahansa: tavarat, lapset, ilo, onnellisuus ja kaikki mahdollinen mitä ihminen vain tekee.
Työssäkäynti - jopa työllisyystukityöt, joista ei edes kunnon palkkaa makseta, tai vapaaehtoistyö - voi johtaa mustamaalaamiskampanjaan ja kiusaamiseen. Asukastoiminnassa tai muussa lähellä tapahtuvassa sosiaalisessa toiminnassa mukana olevat joutuvat helposti tämän kohteeksi. Näin heikoilla olevat ihmiset pitävät huolen siitä, ettei yhteisön tilaan tule minkäänlaisia parannuksia. Paskassa on niin hyvä rämpiä.
Sagittariukselle ja muille paskanheiton kohteeksi joutuneille sanoisin, että kannattaa hetki ajatella kyseisen tekijän mielenmaisemaa. Millainen ihminen ilmaisee itseään paskaa töhrimällä? Millaisessa psyykkisessä tilassa tämä paskaväen sankari joutuukaan päivästä toiseen lillumaan? Harmista ja vahingosta huolimatta tuskin haluaisit vaihtaa osia hänen kanssaan. Nimittäin sellaisella ihmisellä, jonka asiat eivät sentään ole aivan niin huonolla tolalla, on varaa yrittää ymmärtää ja katsoa asiaa hieman laajemmasta näkökulmasta.
Kiusaamisen pelossa ihmiset joutuvat pitämään tekemisensä salassa, toimimaan matalalla profiililla jotteivat vain ärsyttäisi ketään, kätkemään onnensa. Miten tämä vaikuttaa yhteiskuntaan? Mitä tämä kertoo yhteiskunnastamme, jonka piti olla täydellistymässä avoimeksi ja liberaaliksi ihanteittensa toteuttajaksi?
Älkäämme pistäkö päätä pensaaseen. Terveen itsesuojeluvaiston tulisi riittää, nykyisessä hullunmyllyssäkin. Ja vielä: saa itkeä - mitä useammassa paikassa, sen parempi, sillä pöpipääkansan asiat eivät parane, jos niitä ei myönnetä ja tiedosteta.
En kyllä usko, että joku palstalta nyt olisi ryhtynyt jotain noin innokkaasti vainoamaan. Kyseessä taitaa olla tapaus, johon suomi24:n keskustelupalsta ei liity mitenkään. Ja eikös täällä 90% ihmisistä vain kitise, itke ja v*ttuile toisilleen? ;)
Enpä usko itsekään että kukaan edes tunnistaa minua kyseisessä talossa palstojen valvojana....ei ole kukaan ainakaan maininnut tai kysynyt.
se on edes naapuri...väärälle palstalle siis kirjoitit arvoisa sheriffi...juttu kuuluisi siis laki&rikos puolelle...miksi teidän sefujen juttuja ei siirrellä ja poisteta kuten muitten...?
Parkkipaikka on siis rakkaani asunnon yhteydessä. Todisteita ei ole kuka sen paskaklöntin on asettanu mutta hyvin todennnäköistä että eräs jota/joita epäilemme on homman tehnyt. Annan asian olla mutta jos samanlainen typeryys jatkuu niin harkitsen asian viemistä eteenpäin.
Niin tekisin itsekkin. Ensin voi epäillä ja epäilyn perusteella ei vielä voi tehdä mitään kuin kuulustella. Laittakaa kamera valvonta parkkipaikoille.
vanha pedofiili vaan se turpas kiinni!
voisi tästäkin perättömästä herjaamisestasi laittaa tutkintapyynnön mutta minä en ihan pienistä hätkähdä. Tällä kertaa edes vain sen verran että vaivauduin vastaamaan.
Tuskin kukaan meistä täällä heiluvista hulluista sitä köntsää on nasetellut. Taitaa olla sydänkäpyysi ihastunut teini, joka viskoo turhautuneena, pakkoerektion riivaamana ja tahtomattaan lahkeesen ejakuloivana kiimaisena hulluna kakkia ympäriinsä.
Eikä taida testosteroniakne muuhun pystyäkkään. Taitaa muuten roiskia könttejä jormastaan?
samanlaisen yllärin muutama vuosi sitten. Omistan urheiluauton, sellaisen jolla Mika Salokin siviilissä ajelee. Tosin malli on hieman vanhempi, mutta kuitenkin...
Kerran en sanut parkkipaikkaa aivan urheiluhallin läheltä, jouduin jättämään kauemmaksi hieman syrjäisemmälle parkkipaikalle ja kun tulin pelaamasta, koko kylki oli "voideltu" koiran paskalla.
Kateus on meidän Suomalaisten ihan oma juttu. Jos jollain on enemmän kuin minulla niin se on väärin.
Sagittarariuksen viesti pitää poistaa,SHERIFFI HOIDA TYÖSI.
kuule snyt fiksu mulqwisat. Jos jossain on paskaa, niin kai siitä saa käyttää sen oikeaa nimeä? Idari!
jos tälläisen paskaviestin olisi kirjoittanut joku muu kuin "fiksu" sheriffi, niin viesti olisi poistettu samoin tein. Nytkin olisi ylläpidolla töitä...
Vai mitä luulet, sheriffi?
Minua ottaa enemmmän kaaliin Tielaitoksen maantielle kylvämä suolapaska. Se tarttuu todella lujasti auton kylkiin, aiheuttaa korroosiota, tiivisteiden turmeltumista ja tahraa matkustajien vaatteet. Ahtailla pysäköintipaikoilla kun on vaikea limbota itsensä autosta ulos ilman kosketusta tuohon suolapaskakerrostumaan.
kissaviestejä kun peset "kotteroasi"!!
puolestasi,olet turhantakia puolueellisesti sensuroinut viestejä,joten sitä saa mitä tilaa??
aika paska homma... taitaa olla jonkun jullin kujeita - älä ota liian vakavasti.
Ja noille typerille jotka v-ttuilee... anna olla vaan.
Kyll se kohta loppuu, toi paskan nakkelu.
silloin voi odottaa ko. toimintaa kärttyisiltä naapureilta
Todennäköisesti auton kyljessä on koiranpaskaa. Joku sairas dobermanninomistaja osoittaa mieltää. Koiranomistajilta voi odottaa mitä tahansa.