Olen surumielin seurannut, kuinka viimeisten vuosien aikana televisio, videot, internet ja hiustenvärjäys ovat löytäneet tiensä uskovaisiinkin koteihin. Kaikenlaisilla tekosyillä olemme itsellemme yrittäneet selittää tätä muutosta, näkemättä kuitenkaan kuinka sielun vihollinen on meitä niin viekkaasti ajamassa lankeemukseen.
Itse en enää pidä uskoa sellaisena kuin koin sen vielä 80-luvulla. Oikea, aito usko on hiljalleen kuolemassa. Miten uskovainen voisi enää puhua toisille synnin turmiollisuudesta, kun itse on hyväksynyt kotiinsa sellaista, mikä ei ole oikein uskovaiselle? Miten lapsi voi saada uskovaisen kasvatuksen, jos kasvaa kodissa jossa on televisio?
Itse en enää tiedä mitä tehdä. Uskosta luopuminen on tullut monta kertaa mieleen. Sielun vihollisen toimia sekin. Olenko ainoa jolla on tällaisia ajatuksia?
Itse en enää pidä uskoa sellaisena kuin koin sen vielä 80-luvulla. Oikea, aito usko on hiljalleen kuolemassa. Miten uskovainen voisi enää puhua toisille synnin turmiollisuudesta, kun itse on hyväksynyt kotiinsa sellaista, mikä ei ole oikein uskovaiselle? Miten lapsi voi saada uskovaisen kasvatuksen, jos kasvaa kodissa jossa on televisio?
Itse en enää tiedä mitä tehdä. Uskosta luopuminen on tullut monta kertaa mieleen. Sielun vihollisen toimia sekin. Olenko ainoa jolla on tällaisia ajatuksia?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sinunko pitäisi siis luopua aidosta uskosta sen vuoksi, että jotkut saattavat omistaa television? Nyt ei oikein logiikka mene kohdilleen.
Taitaa olla taas niitä aloituksia, jotka halutaan viikon suosituimpiin..?
joka on ihmisen tapettavissa ei ole aitoa. Heh, ei kait uskoa videoilla, interneteillä ja hiustenvärjäyksellä mitata... Se on ulkokultaisuutta jos rukoillaan kadunkulmissa ja keikaroidaan rukouskoteloilla ja viitan tupsuilla.
Puolalaiset Solidaarisuus-aktivistit sanoivat:"Kun Jumala on puolellamme, kuka voisi meidät voittaa?"
...provoa pukata. Vastaan tuohon viimeiseen kysymykseesi ensin. Öhöm. Tuota, sitä en tiedä, oletko aivan ainoa provo "ajatuksinesi", voihan niitä muitakin olla, mutta aika harvinaisia ne ovat tällaisine aloituksineen.
Toinen kysymyksesi koski sitä, että luopuisit siis nyt omastakin uskosta. Mitä apua siitä olisi, siitähän olisi sinulle vain vahinkoa. Mutta, jotenkin ei mene läpi tuo aloitusviestisi aitona!
Onkin parempi että luovut elämäntapauskosta, sillä se sinulla näyttäisi olleen aiemmin. Jos sinusta usko on ennen kaikkea tiettyjen ulkoisten koodien noudattamista, et ole todellista uskoa tuntenutkaan. Paavalin sanoin mikään ulkoinen ei ole syntiä, mutta kaikki ei ole hyväksi. Jeesus taas vihasi fariseuksia, jotka luulivat olevansa uskovaisia koska noudattivat perinnäissääntöjä. Jeesus muistutti, että vain uskomalla pelastuu, VAIN USKOMALLA. Ja Jeesus itse korotti uskovaisen asemaan ryövärin, porton ja publikaanin. Ei siis fariseuksia, joilla oli kyllä säännöt miten kunnonn uskovainen toimii.
Usko siis syntisi anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä. Tämä sydämen usko riittää pelastumiseen. Älä hukkaa kallista armoetua sortumalla tekojen ja vaatimusten tielle. Jos valvot toisten videoita, tv:tä ja hiusten värejä et tunne todellista Jeesusta. Lakiusko tekoineen ja vaatimuksineen saakin kuolla, aito usko saa vallata sydämen, jolloin ihmisellä on pelastusvarmuus sydämessä eikä suinkaan huoli ulkonaisten asioiden täyttämisen onnistumisesta. Kaikki synti on lueteltu kymmenessä käskyssä. Tämä pitäisi meidän uskovaisten muistaa, sillä aivan liian monet näyttävät sekoittavan synnin, epäuskon ja elämäntapaneuvot keskenään.
vl-nimimerkki
olen itsekin lähdössä vl-liikkeestä koska se ei ole sitä mitä haluan.mutta säilytän silti oman uskoni!