neuvokaa se kirjoitus missä vanhukselle sanotaan illalla että mahantoimutuspäivä on huomenna ja vanhus kipristelee tuskissaan koko yön, haluaisin ottaa kantaa tähän keskusteluun.
Vanhuksen hoito
7
1209
Vastaukset
- mirkku
Ei ole tullut sellaista kirjoitusta vastaan. Tuohon aiheeseen sen verran, että meillä (dementoituneiden hoitokodissa) toimitetaan vatsat (mikrolaxilla) vasta siinä tapauksessa, kun suolta ei saada muilla konsteilla toimimaan säännöllisesti. Ketään ei tietenkään odotuteta asian kanssa, mutta noin pitemmällä tähtäimellä.
Pitää ottaa huomioon, että kaikilla suoli ei toimi samaan rytmiin. Nykyisin on olemassa niin hyviä ulostuslääkkeitä, että vanhanaikainen tyyli (suppo joka viides päivä) on jäämässä onneksi pois. Voi olla, että tuossa tapauksessa on kyse juuri tästä suppo-touhusta.
Jos potilaalla on vaivoja, kun vatsa ei ole toiminut, ehdottomasti täytyy järeämpiä konsteja käyttää. Kuitupitoinen ruoka, sennasose, luumut, puolukka movicol ja oikealla annostuksella sekä liikuta, toimii hyvin useimmilla. Näin ollen "toimitus päivistä" pääsee eroon.
Suppojen puolesta puhujat, kokeilkaapa joskus itsellenne, takaan että on huono kokemus.- kysypä vain
Oletko sama mirkku, joka kirjoitteli siellä vanhusten huoltoa koskevilla sivuilla?
- mirkku
kysypä vain kirjoitti:
Oletko sama mirkku, joka kirjoitteli siellä vanhusten huoltoa koskevilla sivuilla?
Juu sama henkilö on kyseessä. Tällä palstalla olen käynyt tasaiseen tahtiin. Minuakin alkoi kiinnostamaan tämä kyseinen aihe, joten vähän aikaa etsittyäni löysinkin sen vanhustenhoito-palstan. Kuinka niin?
- kysynpä vain
mirkku kirjoitti:
Juu sama henkilö on kyseessä. Tällä palstalla olen käynyt tasaiseen tahtiin. Minuakin alkoi kiinnostamaan tämä kyseinen aihe, joten vähän aikaa etsittyäni löysinkin sen vanhustenhoito-palstan. Kuinka niin?
Pisti vain silmään, kun sivun ensimmäisessä aiheessa "tietoa haluava" pyytää neuvomaan kirjoitusta, jossa vanhukselle sanotaan illalla, että mahantoimituspäivä on huomenna....
Kerrot, että ei ole tullut sellaista kirjoitusta vastaan.
Eikös ko. kirjoitus ollut juuri sillä vanhustenhoitopalstalla! - mirkku
kysynpä vain kirjoitti:
Pisti vain silmään, kun sivun ensimmäisessä aiheessa "tietoa haluava" pyytää neuvomaan kirjoitusta, jossa vanhukselle sanotaan illalla, että mahantoimituspäivä on huomenna....
Kerrot, että ei ole tullut sellaista kirjoitusta vastaan.
Eikös ko. kirjoitus ollut juuri sillä vanhustenhoitopalstalla!Muuten ihan oikea huomio, mutta jos katsot päivämäärät kirjoituksistani, huomaat, että kävin täällä ensin ja sillä toisella palstalla myöhemmin. Olenko ihan väärässä, kun arvelen, että olet nim. potilas?
- sivulta
Vanhustenhoito..siellä kirjoitus.
- juttua mahantoimituspäivästä
Tässä linkki
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000038&posting=22000000011815328
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä2412980Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa792589SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1802180Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää251949Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1151658Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.911393HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363401345Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1221237Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten371211- 901205