Killer Queen -tribuuttialbumi

Mike Hunt

http://hollywoodrecords.go.com/killerqueen/

Tämmöinenhän ilmestyi elokuussa. En ole nähnyt missään myynnissä, tosin enpä ole etsinytkään, kun yleisesti ottaen coverit eivät innosta.

Tuolta voi kuitenkin kuunnella pätkän kaikista kappaleista, ja osa on ihan kokonaankin kuultavina. Oma suosikkini on viimeinen, Antigone Rising -naisyhtyeen energinen versio alunperin Jazz-albumilla ilmestyneestä "Fat Bottomed Girls" -kappaleesta.

Soullupaus Joss Stonen äänijänteitä venyttelevä versio Bowien kanssa kyhätystä "Under Pressure" -hitistä löytyy sekin kokonaan, eikä Josh Kelleyn omaperäinen versio Mercuryn alunperin Elvis-henkisestä rock'n'roll-biisistä "Crazy Little Thing Called Love" ole sekään hullumpi.

Loput biiseistä ovatkin joko hiilipaperikopiohengessä tehtyjä tai sitten pelkästään outoja, kuten Los Lobosin "Sleeping On The Sidewalk" -tulkinta.

Mutta kuten sanotaan, makuja on monia: toinen tykkää äidistään, toinen tyttärestään.

3

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Drowse

      Jep. QOTSA-laulaja Josh Hommen laulama "Stone cold crazy" kuulostaa näihin korviin varsin lupaavalta.

      Lisäksi mieltäni ilahduttaa Flaming Lipsien versioima "Bohemian Rhapsody", tässäpä erinomainen coverbiisi kyseiselle orkesterille!

      Hyvä että bändiä coveroivat välillä muutkin, kuin ne tuhannet hevibändit...

      • .slightly mad.

        Aika hyviä versioita. Hyvä, että tehdään joskus ihan omanlaisia versioita Queenin biiseistä, ettei vain yritetä epätoivoisesti matkia alkuperäisiä kappaleita, sillä se ei onnistu juuri koskaan. Siksi näistä versioistakin mielestäni parhaita olivat ne jotka poikkesivat rohkeasti alkup.biiseistä, kuten We are the championsin blues-versio sekä Stone Cold Crazy, joka kuulosti tosi hyvältä!
        Kuka tuo Jason Mraz muuten mahtaa olla? Tykkäsin sen äänestä kovasti. Sopiva ääni laulamaan Queenia.


    • Tied mother down

      oli ne ihan ok, oon muuten 13-vuotias ja kuuntelen Queenii iha kybällä, se Jason Mraz olis paljo parempi ku rodgers muut tuol oli aika vaisuja, kyl aina Queen ( fred, rog, brian ja john ) kaikki voittaa!!! eipä freddie olis kuollu, en ehtiny ees elään samaan aikaan sen kaa:(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2846
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1837
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1820
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1424
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1350
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1258
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1255
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1179
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1028
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe