Killer Queen -tribuuttialbumi

Mike Hunt

http://hollywoodrecords.go.com/killerqueen/

Tämmöinenhän ilmestyi elokuussa. En ole nähnyt missään myynnissä, tosin enpä ole etsinytkään, kun yleisesti ottaen coverit eivät innosta.

Tuolta voi kuitenkin kuunnella pätkän kaikista kappaleista, ja osa on ihan kokonaankin kuultavina. Oma suosikkini on viimeinen, Antigone Rising -naisyhtyeen energinen versio alunperin Jazz-albumilla ilmestyneestä "Fat Bottomed Girls" -kappaleesta.

Soullupaus Joss Stonen äänijänteitä venyttelevä versio Bowien kanssa kyhätystä "Under Pressure" -hitistä löytyy sekin kokonaan, eikä Josh Kelleyn omaperäinen versio Mercuryn alunperin Elvis-henkisestä rock'n'roll-biisistä "Crazy Little Thing Called Love" ole sekään hullumpi.

Loput biiseistä ovatkin joko hiilipaperikopiohengessä tehtyjä tai sitten pelkästään outoja, kuten Los Lobosin "Sleeping On The Sidewalk" -tulkinta.

Mutta kuten sanotaan, makuja on monia: toinen tykkää äidistään, toinen tyttärestään.

3

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Drowse

      Jep. QOTSA-laulaja Josh Hommen laulama "Stone cold crazy" kuulostaa näihin korviin varsin lupaavalta.

      Lisäksi mieltäni ilahduttaa Flaming Lipsien versioima "Bohemian Rhapsody", tässäpä erinomainen coverbiisi kyseiselle orkesterille!

      Hyvä että bändiä coveroivat välillä muutkin, kuin ne tuhannet hevibändit...

      • .slightly mad.

        Aika hyviä versioita. Hyvä, että tehdään joskus ihan omanlaisia versioita Queenin biiseistä, ettei vain yritetä epätoivoisesti matkia alkuperäisiä kappaleita, sillä se ei onnistu juuri koskaan. Siksi näistä versioistakin mielestäni parhaita olivat ne jotka poikkesivat rohkeasti alkup.biiseistä, kuten We are the championsin blues-versio sekä Stone Cold Crazy, joka kuulosti tosi hyvältä!
        Kuka tuo Jason Mraz muuten mahtaa olla? Tykkäsin sen äänestä kovasti. Sopiva ääni laulamaan Queenia.


    • Tied mother down

      oli ne ihan ok, oon muuten 13-vuotias ja kuuntelen Queenii iha kybällä, se Jason Mraz olis paljo parempi ku rodgers muut tuol oli aika vaisuja, kyl aina Queen ( fred, rog, brian ja john ) kaikki voittaa!!! eipä freddie olis kuollu, en ehtiny ees elään samaan aikaan sen kaa:(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1084
    2. 68
      974
    3. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      938
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      932
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      875
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      649
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe