http://hollywoodrecords.go.com/killerqueen/
Tämmöinenhän ilmestyi elokuussa. En ole nähnyt missään myynnissä, tosin enpä ole etsinytkään, kun yleisesti ottaen coverit eivät innosta.
Tuolta voi kuitenkin kuunnella pätkän kaikista kappaleista, ja osa on ihan kokonaankin kuultavina. Oma suosikkini on viimeinen, Antigone Rising -naisyhtyeen energinen versio alunperin Jazz-albumilla ilmestyneestä "Fat Bottomed Girls" -kappaleesta.
Soullupaus Joss Stonen äänijänteitä venyttelevä versio Bowien kanssa kyhätystä "Under Pressure" -hitistä löytyy sekin kokonaan, eikä Josh Kelleyn omaperäinen versio Mercuryn alunperin Elvis-henkisestä rock'n'roll-biisistä "Crazy Little Thing Called Love" ole sekään hullumpi.
Loput biiseistä ovatkin joko hiilipaperikopiohengessä tehtyjä tai sitten pelkästään outoja, kuten Los Lobosin "Sleeping On The Sidewalk" -tulkinta.
Mutta kuten sanotaan, makuja on monia: toinen tykkää äidistään, toinen tyttärestään.
Killer Queen -tribuuttialbumi
3
588
Vastaukset 3
- Drowse
Jep. QOTSA-laulaja Josh Hommen laulama "Stone cold crazy" kuulostaa näihin korviin varsin lupaavalta.
Lisäksi mieltäni ilahduttaa Flaming Lipsien versioima "Bohemian Rhapsody", tässäpä erinomainen coverbiisi kyseiselle orkesterille!
Hyvä että bändiä coveroivat välillä muutkin, kuin ne tuhannet hevibändit...- .slightly mad.
Aika hyviä versioita. Hyvä, että tehdään joskus ihan omanlaisia versioita Queenin biiseistä, ettei vain yritetä epätoivoisesti matkia alkuperäisiä kappaleita, sillä se ei onnistu juuri koskaan. Siksi näistä versioistakin mielestäni parhaita olivat ne jotka poikkesivat rohkeasti alkup.biiseistä, kuten We are the championsin blues-versio sekä Stone Cold Crazy, joka kuulosti tosi hyvältä!
Kuka tuo Jason Mraz muuten mahtaa olla? Tykkäsin sen äänestä kovasti. Sopiva ääni laulamaan Queenia.
- Tied mother down
oli ne ihan ok, oon muuten 13-vuotias ja kuuntelen Queenii iha kybällä, se Jason Mraz olis paljo parempi ku rodgers muut tuol oli aika vaisuja, kyl aina Queen ( fred, rog, brian ja john ) kaikki voittaa!!! eipä freddie olis kuollu, en ehtiny ees elään samaan aikaan sen kaa:(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131403
- 45921
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r133704- 70676
- 67626
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.109523Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e101485Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 34477
- 5468
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 52462
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410