Joka uskonnossa on niitä,jotka elävät tukeutuen orjallisesti kirjoitettuun sanaan ja niitä,jotka pitävät kirjojaan vain suuntaan jos kolmanteen joustavana ohjenuorana.Kuitenkin...ilman ymmärrystä omasta vapaasta tahdosta,kuten myös vastuusta,sekä "totuudesta","hyvästä" ja "pahasta" virtsaan piirrettynä viivana syntyy helposti fanatismia ja sitä kautta kaikenlaista,mitä ilmankin voisi ELÄÄ./Aiheeseen "Pitäisikö suvaitsemattomuutta suvaita" en puutu pitkällä hiilihangollakaan:D Jos mua lyödään poskelle,vedän tyynesti luufemmalla (nyrkillä) päin näköä takaisin.Jos mua suudellaan,niin suutelen takaisin.Se on niin simppeliä."Problems are universal,answers individual" (Adidaksen mainoslause)Motto: Painettu sana on vain kokoelma kirjoitus- ja asiavirheitä.Käsi pystyyn,jos joku tajus:D*kirjoittaa about kahden promillen kaasussa*
Vapaasta tahdosta
AROSUSI-09
3687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"kirjoittaa about kahden promillen kaasussa"
jokainen lisäpromille lisää älykkyyttä tuplaten. Eli jos nollassa promillessä älykkyys on 100, niin yhessä promillessa se on 200 ja kahdessa 300 jne.. Kunnes lopulta sammuu aivojen ylikuumentumiseen. Puhuminen alkaa ennen tuota pistetta takeltelemaan, johtuen suunnattomasta määrästä viisautta, mitä päähän pursuaa tuolloin.
"Jos mua lyödään poskelle,vedän tyynesti luufemmalla (nyrkillä) päin näköä takaisin."
Kerran minua lyötiin poskelle. Katsoin suoraan silmiin, ja sanoin:
"tee vielä noin, niin sulta murtuu käsi"
Voin taata, että tuo oli paljon tehokkaampaa. Sama äijä ei ole kyllä enää tullut haastamaan riitaa edes vahingossa. Jos olisin lyönyt, tämä idiootti olisi viikon pari käynyt salilla, ja luullut olevansa tämän jälkeen riittän kova, että voittaisi tappelun. Ja taas hän olisi lyönyt kerran ja minä vastannut ja sama olisi toistunut vaikka kuinka monta kertaa.
"Painettu sana on vain kokoelma kirjoitus- ja asiavirheitä."
Totta. Jokainen kirja on vain yhden miehen teos. Tai muutaman miljoonan henkilön, mutta silti rajallisen määrän ihmisiä, rajallasen määrän viisautta ja rajallisen määrän tietoa omaavana.
"Problems are universal,answers individual"
Totta tosiaan... En ole koskaan ennen ajatellutkaan mitä tuossa sanotaan.
toisiin maailmoihin,varsinkin jos ennen korkin avaamista on asennoitunut niitä pohdiskelemaan ja niitä kohtaamaan.Ajatukset kulkevat rätisevinä salamoina...kyllähän sinä tiedät:)
...Kun defenssit laskee niin siitä se viisaus alkaa.