No ei ole!
Minusta pissiket on tosi rouheita! kauniita muodikkaita rohkeita!!!! Heidän bileissä ei oo varmasti tylsää ja koulussakin kaikki ihailee heitä!!!!!!!!!
Ite oon kamala nössö, joka ei uskalla pukeutua erikoisesti einkä uskalla tehä paljon muutakaan :)
Voiko kukaan sanoa ettei edes pikkasen ihaile pissiksiä? Kyllä kaikki on vähänkin kateellisia heille...Ainakin mä oon tosi kateellinen sillä haluaisin olla kuin te!!! xD
Minusta pissiket on tosi rouheita! kauniita muodikkaita rohkeita!!!! Heidän bileissä ei oo varmasti tylsää ja koulussakin kaikki ihailee heitä!!!!!!!!!
Ite oon kamala nössö, joka ei uskalla pukeutua erikoisesti einkä uskalla tehä paljon muutakaan :)
Voiko kukaan sanoa ettei edes pikkasen ihaile pissiksiä? Kyllä kaikki on vähänkin kateellisia heille...Ainakin mä oon tosi kateellinen sillä haluaisin olla kuin te!!! xD
Vastaukset 7
Vanhimmat
tykkäätsä jostai pissa liisoista, hyi hitto
mä e tajuu mite joku voi ihailla känniläisiä ja tupaiksia teINIIIIIIIIIIIIIIIX PELLEI!!!
Pissikset on rouheita!!!!!!!!!!!!! Kaikki haluaa olla kuin he XD ..........No ei ihan kaikki
Kuvailit itseäsi kamalaksi nössöksi, ehkä et ole piirissäsi hyväksytty ja selvästi olet tyytymätön itseesi. Siksi nämä pissikset, jotka sinun silmissäsi vaikuttavat ah niin ihanilta, suosituilta, rohkeilta jne. Mutta ihmiset, jotka ovat eri asemassa kuin sinä, näkevät asian täysin eri kantilta. Saman ikäiset, jotka ovat tyytyväisiä elämäänsä kokevat ehkä pissikset enemmänkin ärsyttävinä. parikymppiset tai sitä lähentelevät voivat kokea heidät vain huvittavina. Joskus kun piti nuoremman sisaruksen bileiden aikana vahtia, että talo pysyy pystyssä niin kieltämättä nämä pissikset (silloin nimitettiin teinipilluiksi) olivat aika hupaisia. Mutta onhan sitä itse ollut nuoruudessa ihan yhtä naurettava tapaus varmaan.
Hitto pissikset! Jotai vitun TeiniX-tyyppejä, jotka haluu näyttää upeilta ja olla muute vaa aivottomia! Mun luokal on muutama, ja en perkele kestä yhtäkää!
Minkä ikänen oot..?
Itte oon 14, ja monet ikäiseni ovat tälläisiä "pissiksiä".
En voi muuta kun naureskella niille...
Onhan se nyt kun yrittää olaa jotain mitä ei ole...
Et varmastikkaan ole mikään "nössö", niin kuin sanoit! Ei se mene niin että on joko "pisiis" tai sitten "nössö"!
Omaperäinen ja erikoin en voi olla muullakin tavalla kuin olemalla pissis.
Mua vaan säälittää noi toisia nenänvarttapitkin katselevat pikkukakarat, jotka yrittävät olla itseään "aikuisempia"! >:(
Onko se nyt niin "siistii" tulla tunnille huomattavasti myöhästyneenä ja vieläpä haisten tupakalle.
Mutta voin kyllä ymmärtää tuon että haluaisit olla vähän kuin he.
Olisihan se kiva olla hurjissa bileissä ja olla suosittu poikien keskuudessa!
Mutta ei se aina nii ole. Monet pojatkin pitävät heitä jotenkin "halpana".
Uskaltaisin jopa veikata, että useimmilla "pissiksillä" ei ole ollut yhtäkän poikiin kunnolla liittyvää kokemusta..
Me nähdään vaan se "täydellinen" ulkokuori niistä...
Jos haluat erottua massasta ja olla omaperäinen, hae sitä jollain muulla kun kännäilyllä ja tupakoinnilla...
Voin oikeastaan suoraan sanoa "pissiksiä" halvoiksi huoriksi.
(saatte olla erimieltä, ottakaa kantaa)
Niin. Silloin kun olin itse siinä ns. pissisiässä, ei tätä käsitettä tunnettu. Nämä jotkut kriteerit kuitenkin pätivät minuunkin. Tupakoin, meikkasin(välillä piikkasen liikaa!), olin viikonloput kartsalla jne., lintsasin silloin tällöin ja myöhästelinkin tunneilta. Pyrin saamaan mahdollisimman hienoja vaatteita ja aika meni enemmän kaupungilla kuin koulukirjojen tai koti-iltojen parissa. Mutta yksi suuresti eroava tekijä oli silloin, ettei asiasta mitenkään makeiltu. Oltiin vaan nuoria muiden keskuudessa, ei sen kummempaa. Ei kovempi tai nörtimpi. Mitä noihin alkoholi ja tupakointi kohtiin tulee niin, kyllähän se varmasti kiehtoi kun aloitti tupakoimaan ym. mutta parin vuoden päästä se oli täysin erilaista. En koskaan oikeastaan kokenut olevani kova tai mitään muuta erikoisempaa polttaessani tai juodessani. Satuin (ja satun vieläkin) tupakoimaan ja alkoholia käyttämään. Siinä peruskoulun ja lukion vaihteessa tuntui että asiat ovat jopa toisinpäin. Jotkut koulutoverit huomauttelivat asiasta aika ilkeästikin. Eikä kyse ole siitä, että ajattelisivat hyvinvointiani. Se on oikein hyvä, että nykyään on pyritty luomaan tupakanvastaista kulttuuria...mutta tajuavatko ihmiset (en puhu pelkästään nuorista vaan aikuisistakin) että nämä tupakoitsijat ovat kuitenkin yksilöllisiä ihmisiä siinä missä muutkin. Varsinkin kun tupakointinsa on järjestänyt siten, että se haittaisi mahdollisimman vähän muita. Onneksi nykyään asiaan osataan piireissä suhtautua kunnioittavasti - puolin jos toisin. Ymmärrän toki, että puhut nyt myös nuorista jotka ovat juuri aloittaneet tupakoinnin niin se kannattaa luonnollisesti pätkästä siihen paikkaan.
Mitä sitten alkoholin käytöstä... En voi katua nuorena juomistani. Silloin kun vanhojen kavereiden kanssa kokoontuu niin kyllä on hauska muistella millaista se oli nuorena 5v. sitten. Ei siinä se alkoholi keskiössä ollut vaan kaveriporukka. Kai se riippuu myös kaveripiiristä, sillä sen olen yksittäisistä tapauksista huomannut ettei nykyään tunnu löytyvän samanlaista solidaarisuutta. Kaikki jotka joivat, niin heistä pidettiin huolta että he pääsevät kotiin turvallisesti. Jos oli kotibileitä niin kaikki jäi auttamaan siivoamisessa ja toisten omaisuutta osattiin kunnioittaa. En sitten tiedä, koska enhän minä puhu kuin kokemusteni perusteella - en tunne Suomen jokaista nuorta. :)
Päivääkään en nuoruudestani pois vaihtaisi, vaikka siihen kuului lintsaus, myöhästely (pääsin jokatapauksessa jatkamaan opintojani lukion jälkeen ja juuri sitä mitä halusin) ei-sallitut aineet (alkoholin käyttö vähentynyt huomattavasti oudosti 18 vuotta täytettyä ja tietenkin tupakointia vähentänyt ja haluaisin lopettaa mutta kuitenkin olen sinut asian kanssa). Ja jos pissiksiä voi siihen verrata niin sitten ymmärrän jonkun kadehtivan heitä. Se keskeinen ero pissiksissä on juuri tuo itsekeskeisyyden kuva (onko se jotenkin ihailtavaa? Onhan suositut aina elokuvissakin niitä pahiksia). Faktahan on, että nuorilla on aina pieni taipumus itsekeskeisyyteen. Ja se on luonnollista, siitä kasvaa yli. Mutta koska pissikset ovat kuitenkin vihattuja enemmistön mielestä, niin sehän kertoo vain että nuorisosta on tullut "kunnollisempaa" porukkaa.
PS! Jos pissikset ovat negatiivisia, niin liittäisin käsitteeseen mielelläni ne pojat,jotka pitävät heitä halpoina mutta silti heidän kanssaan hommailevat. Ja varmasti on pissiksiä, jotka eivät ole poikien kanssa olleet.
Piti kirjoittaa vain lyhyt vastaus, mutta pakkasi taas venymään ja kappalejako sekä kirjoitusasu varmasti päin pe*settä....mutta isommat murheet on muotia.
pukeudu erikoisesti, jos et oo huomannu ni kaikki pukeutuu samanlaisesti. ns massapukeutumista! :D