sammal

mistä syystä?

Nurmikko peittyy sammaleisiin. Samoin kivetys. Se on jo vihreän sametin peittämä.
Mikä sammaleen tuo? Miten se leviää? Onko välttämätöntä taistella sitä vastaan? Onko siitä muulle puutarhalle haittaa?

Viherpeukalon tiedot ovat vähäiset.

5

4292

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puutarha-alan opiskelija

      Hei!

      Tuo sammaloituminen on varsin tuttu ilmiö etenkin vanhemmilla pihamailla. Ilmeisesti sinunkin nurmikkosi on jo iäkkäämpi.

      Pihamaasi on todennäköisesti hyvin tiivistä. Luultavasti se on myös hyvin savipitoista ja vähäravinteista. Sammal viihtyy happamassa maassa, toisin kuin nurmikko. Sinun tulisi kalkita maaperää säännöllisesti, sillä se neutraloi happamuutta ja estää sammalta viihtymästä. Muista myös, että jos maa on todellakin hyvin tiivis, ei nurmikon kannata olettaa menestyvän, sillä maa ei läpäise vettä. (vaikka kuullostaa hauskalta, hyvä keino on että pistelet talikolla nurmikkoon reikiä ja täytät reijät hiekalla. Kova vaiva mutta kovasti kehuttu.)Sammal tykkää mellastaa pihamaallasi myös jos maaperä on liian kosteaa tai jopa liian kuivaa, tai olosuhteet ovat varjoisat. Asutko kenties lähellä metsikköä? Silloin metsästä tulee hapanta ainesta maahasi. Mutta siis: Kyllä se sammal leviää vaan jos maaperä sitä suosii. Ei todellakaan ole välttämätöntä taistella sitä vastaan, se on täysin luonnollinen asia. Pihallasi tulevat hyvin viihtymään happaman maan kasvit (esim. alppiruusut). Ei sammalesta periaatteessa ole haittaa, paitsi tietenkin se pitää maan happamana eikä happamuutta sietämättömät kasvit välttämättä menesty. Kannattaa miettiä noita kemiallisia torjuntoja kahteen kertaan, onko esim. hyötyä tehdä sitä metsäiselle asuntoalueelle.
      Siis jos torjut, kokeile: sammaleen haravoiminen->maan reijittäminen-> hiekottaminen -> kalkitus ja ravinteiden lisäys. ps. suurten ja vanhojen varjostavien puiden kaato voi olla myös kohdallaan.

    • age12

      tiedättekö mistä sammal syntyy? onko se levä sienirihmasto?

    • annabelle

      sammaleen eli se on niin emäksistä että sammal viihtyy siinä.Esim piimää sivelemällä kiven päälle voi kasvattaa siihen sammalpinnan.Vastaisku on tuhka ja kalkki joka muuttaa happamuuden niin ettei sammal enää viihdy siinä.Toinen edellytys sammaleelle on liian tiivis maa.Esim savipitoinen maa luo hyvät kasvuolosuhteet sammaleelle.se pysyy kosteana koko ajan.Kuohkeuta maa turpeella ja mullalla ja myllää se puutarhajyrsimellä. Voit lisätä kompostia ja puiden lehtikasat siihen samaan rytäkkään niin johan alkaa nurmikko viihtymään.Nurmikko kyllä nousee kun sinne aina jää juuria ja siemeniä jotka vielä kyntäessä katkeilee ja lisääntyy entisestään.KOmposti lisää matoja maahan ja ne tekee työt myöhemmin sun puolesta eli kuohkeuttaa sen ja ilmastoi joten voit elellä herroiksi kun teet yhden kesän työn kunnolla.

      • 2*h

        eivät neuvosi tepsi. Nurmikko tarvitsee valoa.


      • annabelle
        2*h kirjoitti:

        eivät neuvosi tepsi. Nurmikko tarvitsee valoa.

        Niin varmasti.eikös kaikki ellollinen saa energiansa auringosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      196
      1892
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      997
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      137
      962
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      728
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      62
      678
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      666
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      24
      664
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      602
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      578
    Aihe