pitääko kuitata?

tipsukka

sähköpostiini (suomi24:n)oli tullut seuraavanlainen viesti, kun äsken käväsin sitä lukemassa:
"D‮rae‬ suomi24.fi Me‮rebm‬,

We m‮su‬t ch‮kce‬ t‮ah‬t y‮ruo‬ suomi24.fi ID was reg‮deretsi‬ by real peo‮lp‬e. So, to h‮ple‬ suomi24.fi pr‮eve‬nt a‮etamotu‬d re‮tartsig‬ions, p‮sael‬e cli‮kc‬ on th‮si‬ l‮ni‬k and com‮lp‬ete code v‮itacifire‬on proc‮sse‬: (tässä oli linkki, jota pitäisi klikata)."

Joten, onko suomi24 lähettänyt jotain tällaisia muillekin? ja klikkaanko vai en=

2

607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyipä ohje tuolta teknisiltä puolilta (suomi24:n ylläpitämänä). Kopsaan tänne sen tekstin:

      "Ilmoitettu:
      Perjantai 11.11.2005 14:45



      Aihe:
      Suomi24:n nimissä lähetetty virusposteja



      Palvelu/URL:
      http://posti.suomi24.fi



      Lisätiedot:
      Maailmalla on jälleen liikkeellä sähköpostiviestejä, joissa olevat linkit saattavat saastuttaa koneen. Suomi24:n sähköpostin käyttäjät ovat vastaanottaneet joitakin sähköpostiviestejä, jotka valheellisesti pyrkivät näyttämään Suomi24:n lähettämiltä.

      HUOM! Suomi24 lähettää tarpeen vaatiessa viestejä käyttäjilleen vain suomeksi, ei muilla kielillä. Epämääräisiä linkkejä tai liitetiedostoja ei tule avata.

      Viestin otsikko saattaa olla esimerkiksi 'suomi24.fi ID:' ja sen perässä vastaanottajan Suomi24 sähköpostiosoite.

      Sisältö voi olla seuraavanlainen:

      Dear suomi24.fi Member,

      We must check that your suomi24.fi ID was registered by real people. So, to help suomi24.fi prevent automated registrations, please click ton this link and complete code verification process.

      Päivitämme ja säädämme suodatinta ja pyrimme suodattamaan nämä viestit pois, mutta osa saattaa päästä läpi käyttäjille asti. Käyttäjien tulee poistaa tällaiset epäilyttävät viestit, ja niissä olevia linkkejä ei tule klikata, eikä myöskään liitetiedostoja avata. "

    • Make 1.2

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      196
      4286
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2823
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2327
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      86
      2270
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      49
      2233
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2057
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1909
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1901
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1876
    Aihe