sinua sellainen,että olet tekemässä valitusta tai haluat saada jonkun virastosta kiinni alkaa kuulua :"olet soittanut numeroon... ja sieltä alkaa laiskasti kuulua koko numerosarja mihin soitit..johon ei nyt saada yhteyttä..ole hyvä ja jätä viesti äänimerkin kuultuasi..."
Olen yleensä lempeä ,rauhallinen ja lujahermoinen...mutta,mutta...kun pitäisi nopeasti saada yhteys.... :(
Toinen vaihtoehto on, että saat kuunnella musiikkia koko rahan edestä......aina kyllästymiseen asti...
Olen yleensä lempeä ,rauhallinen ja lujahermoinen...mutta,mutta...kun pitäisi nopeasti saada yhteys.... :(
Toinen vaihtoehto on, että saat kuunnella musiikkia koko rahan edestä......aina kyllästymiseen asti...
Vastaukset 7
Vanhimmat
takuulla ärsyttää!Ja sit on nää jutut,missä pitää painella monenlaista numeroa,ennenku pääset sinne minne haluat..:/
..kiireessä painat väärin...eiku alusta koko helahoito ;)
kun ei puhelimitse edes tahdo nykyisin saada palveluita, automaatti vastaa : voit tehdä tilauksesi(tms. asia) ositteessa se ja se, melkein kaikki pyörii nykyisin netin ympärillä...Ja vielä jollain muulla kuin selvällä suomenkielellä. Tämä globalisoituminen käy toisinaan pienen ihmisen hermon päälle.
nykyään yhä useampi virasto ja laitos on etäkäyttöinen. Enää ei ole oman seudun puhelinluettelossa oman kuntasi palvelujen, virastojenkaan suoria numeroita, vaan soitot ohjautuvat johonkin yhteiseen keskukseen ja näin ollen jonotusajat ovat tietenkin pitkät.
Olen ottanut opikseni, soitan numerotiedusteluun ja saan sieltä henkilön ja viraston nimellä suoran numeron ja soitan sitten siihen..esim. verotoimisto on tällainen. Pankitkinhan ovat jo naamioituja, mutta tietenkin niissä on "omahoitaja" jolta yleensä on saanut sitten suoralla numerolla varustetun käyntikortin.
Ennen jonotettiin virastojen sisällä nyt luurin päässä kotona..:/
se on nykayaikaan;)
Tässä muutama tunti sitten soitin yhteen lehteen tehdäkseni osoitteenmuutoksen ja kuului seuraavaa:" ensin vastasi nainen ja pieni hiljaisuus..sitten tuli toisen naisen vuodatus,että näppäilkää tunnusnumero ja jos sitä ei ole niin puhelinnumero saatte nopeamman palvelun..muussa tapauksessa joudutte odottamaan (en edelleenkään tehnyt mitään,kun kuuntelin)ja samantien vastasi kolmas nainen,että hyvää päivää "sieltä ja sieltä"....no daa..jopa jouduin odottamaan...grrrr:)
Minulla oli muutto tuossa taannoin ja piti asioida puhelimitse mm. netti-firmaan...musiikkia noin tunti ennenkuin pääsi läpi ja sitten eivät osanneet edes neuvoa. Onneksi odotus"musiikki"aika oli ilmainen, olisin kyllä repinyt peliverkkarit, jos siitä kamalasta mölystä olisi pitänyt vielä maksaa.
Minua suututtaa musiikki, joka kuuluu toisesta päästä kyllästymiseen asti, ja yleensä niin KOVAA!!, että käy ihan korvaan. :(
Silloin tulee sellainen tunne, että sanon niille, että kyllä minä osaan kuunnella kotona itsekin musiikkia.