opiskelen saksaa pääaineena, enkä osaa päättää mitä lukisin sivuaineeksi.. toista kieltä en haluaisi opiskella, enkä myöskään opettajaksi halua.. onko jollakin antaa vinkkejä miträ kannattais tehä? Itse olen miettinyt markkinointia, mutta taitaapi olla trendialaa...???
sivuainevalinta APUA!!
mitä?
4573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Viestintä ja markkinointi kuulostavat oikeilta, mikäli aiot tulkin hommia tehdä... Toista kieltä kyllä tarvitset jos kääntäjäksi aiot. Siinä tarvii kai äidinkieltäkin pitkälti ja kirjallisuusopintoja... Kielten opettaja on yksi mahdollisuus jonka jo torjuitkin.
Ei kannata pelätä markkinointia ainakaan sen vuoksi, että se on trendialaa. Parempi se trendikkyys kuin se, että lukisit esim. sosiaalityötä josta et tulkin työssä todennäköisesti hyötyisi hetkeksikään...
Saanko kysyä miksi menit lukemaan saksaa ellet tiedä mitä sillä teet? Ellet aio sitä päätoimisesti työssäsi käyttää, kannattaa vaihtaa vaikka kauppikseen ja lukea saksaa sivussa. Tässä vaiheessa voit vielä tehdä valintoja, jotta ei harmita sitten kolmen neljän vuoden päästä eikä valmistu kortistoon.
Tosi järkevää lähteä lukemaan Saksaa pääaineena, kun et edes tiedä mitä haluaisit tehdä. Valinnanvaraa sinulla ei nimittäin kauheasti ole, jos et halua tulla opettajaksi, niin sinusta tulee tulkki. So simple is that.
Jos saksan kieltä haluat hyödyntää niin kauppatiede tai mahd. tietenkin jokin tekninen ala vois tuoda työtä. Parempia nuo olisi kyllä pääaineena ja tuo kieli sivuaineena.
Tosin silloin kait olisi lähettävä Saksaan jossain vaiheessa. Vaikka suom. firmoillakin on toiminta siellä.
Itse opiskelen ranskaa pääaineena. Pitkänä sivuaineena luen Hankenilla Organisation&ledning ja lyhyenä venäjänkieltä. Aluksi ajattelin lukea kansainvälistä markkinointia sivuaineena, mutta vaihdoin sitten tuohon toiseen, koska uskon, että työmahdollisuudet ovat paremmat. Kannattaa kyllä lukea jotain kaupallista ainetta.