sivuainevalinta APUA!!

opiskelen saksaa pääaineena, enkä osaa päättää mitä lukisin sivuaineeksi.. toista kieltä en haluaisi opiskella, enkä myöskään opettajaksi halua.. onko jollakin antaa vinkkejä miträ kannattais tehä? Itse olen miettinyt markkinointia, mutta taitaapi olla trendialaa...???
4573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Viestintä ja markkinointi kuulostavat oikeilta, mikäli aiot tulkin hommia tehdä... Toista kieltä kyllä tarvitset jos kääntäjäksi aiot. Siinä tarvii kai äidinkieltäkin pitkälti ja kirjallisuusopintoja... Kielten opettaja on yksi mahdollisuus jonka jo torjuitkin.

Ei kannata pelätä markkinointia ainakaan sen vuoksi, että se on trendialaa. Parempi se trendikkyys kuin se, että lukisit esim. sosiaalityötä josta et tulkin työssä todennäköisesti hyötyisi hetkeksikään...

Saanko kysyä miksi menit lukemaan saksaa ellet tiedä mitä sillä teet? Ellet aio sitä päätoimisesti työssäsi käyttää, kannattaa vaihtaa vaikka kauppikseen ja lukea saksaa sivussa. Tässä vaiheessa voit vielä tehdä valintoja, jotta ei harmita sitten kolmen neljän vuoden päästä eikä valmistu kortistoon.

Äänestä
  • Tosi järkevää lähteä lukemaan Saksaa pääaineena, kun et edes tiedä mitä haluaisit tehdä. Valinnanvaraa sinulla ei nimittäin kauheasti ole, jos et halua tulla opettajaksi, niin sinusta tulee tulkki. So simple is that.

    Äänestä

Jos saksan kieltä haluat hyödyntää niin kauppatiede tai mahd. tietenkin jokin tekninen ala vois tuoda työtä. Parempia nuo olisi kyllä pääaineena ja tuo kieli sivuaineena.

Tosin silloin kait olisi lähettävä Saksaan jossain vaiheessa. Vaikka suom. firmoillakin on toiminta siellä.

Äänestä

Itse opiskelen ranskaa pääaineena. Pitkänä sivuaineena luen Hankenilla Organisation&ledning ja lyhyenä venäjänkieltä. Aluksi ajattelin lukea kansainvälistä markkinointia sivuaineena, mutta vaihdoin sitten tuohon toiseen, koska uskon, että työmahdollisuudet ovat paremmat. Kannattaa kyllä lukea jotain kaupallista ainetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä? kirjoitti:

opiskelen saksaa pääaineena, enkä osaa päättää mitä lukisin sivuaineeksi.. toista kieltä en haluaisi opiskella, enkä myöskään opettajaksi halua.. onko jollakin antaa vinkkejä miträ kannattais tehä? Itse olen miettinyt markkinointia, mutta taitaapi olla trendialaa...???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu