Luin toisen otsakkeen alta mielenkiintoisen kirjoituksen, jossa tyttö kertoi uhraavansa paljon aikaa kauneutensa ylläpitämiseen, ja siitä seurauksena sai kovasti negatiivisia viestejä.
Siis onko todella niin, että muijat ei viitsi/tajuu tehdä mitää ulkonäkönsä eteen mutta osaa kyllä arvostella muita kauniimpia yksilöitä?
Jos ei urheile tms. on aika turha valittaa että voi-kun-on-vaikee-löytää-sopivia-vaatteita ja siinä sivussa haukkua hoikempia, hyvävartaloisia muijia anorektikoiksi tai luurangoiksi.
Multa ainakin tulee rispektiä tuon nimimerkki "My" kaltaisille upeille nuorille naisille, jotka on tajunnu miten tärkeetä itsestään nhuolehtiminen on.Toivottavasti hän löytää kundin joka osaa arvostaa upeeta tyttöä!
Siis onko todella niin, että muijat ei viitsi/tajuu tehdä mitää ulkonäkönsä eteen mutta osaa kyllä arvostella muita kauniimpia yksilöitä?
Jos ei urheile tms. on aika turha valittaa että voi-kun-on-vaikee-löytää-sopivia-vaatteita ja siinä sivussa haukkua hoikempia, hyvävartaloisia muijia anorektikoiksi tai luurangoiksi.
Multa ainakin tulee rispektiä tuon nimimerkki "My" kaltaisille upeille nuorille naisille, jotka on tajunnu miten tärkeetä itsestään nhuolehtiminen on.Toivottavasti hän löytää kundin joka osaa arvostaa upeeta tyttöä!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sitten kun vielä kerrot minkälainen tunnetila tuo "rispeksi" on...
Tosiasiassa aiheeseen liittyen, niin kyllä ylilaitetut muijat on aina ylilaitettuja ja omasta mielestäni yleisesti bimboja. Pidän enemmän "luonnollisen" näköisistä (esim. luonnollisesti meikatuista) tyttösistä.
Miksi kaikkien naisten pitäisi olla kuin repäisty jostain muotimaailman catwalkeilta?
Miksi naisten pitäisi pitää täydellistä huolta itsestään ja olla upeita, kun kerta miehetkään ei tee niin?!
Miksi minun pitäisi olla joka aamu kauniina töihin mennessä? Miksi minun pitäisi väsyneenä jaksaa laittaa hiuksia ja meikkejä ja näyttää kauniilta ja houkuttelevalta? Varsinkin kun en halua miellyttää miehiä. Minulla on oma mies, en kaipaa muiden miesten ihailua.
Miksi minun pitäisi olla tikku laiha ja kattoo tarkasti mitä laitan suuhuni ja laskea joka ikinen kalori? Haluan nauttia itsestäni, elämästä, hyvästä ruuasta.
Ehkä olen sitten ruma, epämiellyttävä lyllerö. Hei, sulkekaa silmänne sovinistit jos ei miellytä! Ja ottakaa ne sukat pois sandaaleista ja nostakaa housut ettei persvako näy!
mutta mä teen niin ja en todellakaan ymmärrä miksi se tuntuu häiritsevän monia nimenomaan muijia!?
Ylilaittaminen on ihan asia erikseen, ja näyttää siltä et monet nimenomaan niistä muijista jotka ei aiheeseen kauheesti panosta, ei osaa tehdä kaunista luonnollista ja kevyttä meikkiä.Sitä paitsi jos ihonhoto on kunnossa ei vahvaa fluidia edes tarvita.
Eli jos ei halua olla huoliteltu ja laitettu niin that's it, mutta eipä sitten tarvii napista niillekään joilla on enemmän ulkonäköä.
Mutta..miksi sitten ei saisi meikata niin kuin itse haluaa..
Miksi kaikkien pitää olla luonnollisen kauniita??
Koska kun kaikki ei ole ilman meikkiä kauniita, siis tarkoitan omasta mielestään..ja jotkut haluaa..pitää itseään kauniina..eli meikata itsensä omanlaisesti..
Mä ainakin meikkaan just niin paljon kuin itse huvittaa..ilman meikkii en suostu mene kaupungille...onko siinä nyt jotain vikaa vai?
Ei mun mielestä!!
Siis kun kaikki hokee sitä että olkaa just sellasii kuin vain haluutte...joten miksi sitten nyt sanotaan..että kaikkien pitää olla luonnon kauniita..ei saa käyttää paljoo meikkii..
Sanotaa...ettei kaikkien pidä olla hoikkia..
Ja myös sitä..jos on laiha tai hoikka, niin se ei sitten syö mitään..mä ainakin syön hyvin..enkä laske mitään hiton kaloreita..mutta silti olen laiha..
Eli antakaa nyt ihmisten olla millasii on..
Antakaa meikata, jos haluaa..antakaa olla laihoja lihavia jos haluu....se on jokaisen oma päätös..millainen haluaa olla..
No mä en sanonutkaan että kukaan ei saisi meikata :) Kyllä mä itekkin meikkaan silloin tällöin, kun jaksan..
Ja kaikki ei ole luonnollisen kauniita, silloin tarvii laittaa jotain naamaan.. ;)
Niin ja en tarkottanut että hoikat/laihat ei syö mitään. Tarkoitin vain että jos MINÄ haluisin olla hoikka, pitäisi kattoa tarkkaan mitä laitan suuhuni.
anteeksi..teksi tuli sinun viestisi perään..mutta tarkoitin kyllä kaikkia..tässä vastanneille..
Mutta..mä en haluis mennä "luonnokauneudellani" mihinkään..kauppaan tai jotain..
Pakko laittaa jotain..vaikka finnit olen saanut.. puolen vuoden naaman puhdistus operaatiolla täysin "sileäksi" että toisaalta nyt voisi jo olla ilman meikkiä..mutta noup..en halua..
oletkin jotenkuten oikeassa vaikka haluisinkin sanoa pari valittua sanaa ni sanon ainoastaan tän yhen sanan:ei meikit tee susta maailman kauneinta naista..sä ehkä saat jonkun osan naamasta kauniiks mutta muu on ihan samanlainen pienen pakkelikerroksen kanssa..en voi sanoo ettenkö käyttäs meikkiä mutta mä kun meikaan mulla menee siihen tasan 5 minsaa että se mua itteeni miellyttää..en mä yritä miellyttää kaupungilla kulkevia nenänvarttapitkin kattojia enkä sellasia lihaskimppuja vaan mä meikkaan omaks mieliks sen takia että se tuntuu kivalta..joten tarkotin että sulle ei oo sen enempää ulkonäköö kun sulla on meikkiä..sun luonnollisuus on vaan piilotettu sinne alle.
Oikeesti.
Itse kyllä myönnän arvostavani jos nainen on meikannut itsensä kauniisti koska se vie aikaa ja vaivaa..en väitä etteikö se että laittaa kilon pakkelii nassu veis aikaa mutta kyllä niitä itsestään huolenpitäviä naisia katselee mielellään koska heillä on itseluottamus kohdaallaan ja ei aina oo pissi päässä..(niiku joillai.)
Mutta pointti on se että pitää huolta itsestään ei tarkota että sulla on mallin mitat.. tms.
kateellisuushan on tunnetusti suomalaisten kansansairaus, mutta sitä mä en kyllä jaksa tajuta, että miksi aina valitetaan ja arvostellaan muita, mutta ei olla valmiita tekemään mitään oman muutoksen eteen!
Joku mallimittasuushan on sinällään ihan klisee, kun nyt katukuvasta päätellen suurimmalla osalla ihmisistä ois todellakin varaa pudottaa painoaan ja reilusti.Eikö se jo itseäkin häiritse jos vatsa pullottaa ja reidet turpoo?!
haista vittu!!! meetkö sanoo sun tyttöystävällekin jos sillä nyt hieman on reidet "turvonneet" että voisit sä kyllä laihuttaa??!!!minä painan tasan 59 kiloo ja oon 168 pitkä ja voin sanoo että en oo timmein ihminen mutta se ei kyllä mua paskan vertaa häirihe...ei pitäs kyllä ketään muutakaan..sähän tossa arvostelet just muita..sun mielestä kaikkien pitäs olla laihoja ja täydellisiä mutkun ei se maailma oo sellanen!!älyä!!