Sähkötyötkö

Näyttää siltä, että jotkut olettaa niin, että sähkömiesten pitäisi puoli-ilmaiseksi käydä korjailemassa pihtailijoiden asennuksia. Sitäkö varten olisin firmani rekisteröinyt ja kouluni käynyt!
Jollekin mummelille saatan joskus antaa pienen alennuksen, mutta näille äveriäille valittajille pistän pienen korotuksen taksaani. Näistähän näkee päältä, että kusettavat yhteiskuntaa ja ovat muutenkin veronkiertäjiä joka suhteessa.
61265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Näitä vinkujia riittää. Itse rokottavat kaikki mahdolliset lisät työnantajiltaan, mutta heille pitäisi tehdä kaikki puoli-ilmaiseksi.
Tarvikkeet pitäisi tuoda tukkualennuksin ja antaa 10 vuoden täys takuu. Matkatunnit ja km-korvauksista puhumattakaan. Voisivat itse alkaa urakoitsijoiksi kun tämä on niin tuottavaa, mutta siinähän joutuisi tinkaamaan kaikenmaailman nuukavillejen kanssa ja työaika ei lopukaan 15.30. Iltaisin ja parhaimmillaan viikonloppuisinkin soitellaan täysin turhia kysymyksiä, kun urakoitsijan aika ei maksa mitään.

Äänestä

ja 100 eurolla työkalut ja entisestä firmasta käytetty mittari, niillä pääsee alkuun ja 15 v vanha auto.

Tuntiveloitus tukkurilla käynnistä ja työstä 55 euroa ja tavaroista vielä ovh asiakkaalta vastaa 40 - 50 % yli rautakauppahinnan.

Ja pitäisi heti tienata kuin ministerit. Ja jos töitä riittää niin vuoden parin vuoden päästä ajellaan verottomalla työautolla perheen kaikki mökkireissut jne.

Äänestä
  • Tausta yrittäjyyteen on hiukan pidempi ja koulujakin on tullut käytyä tuon amiksen päälle. Vastuullinen yrittäjyys on tänä päivänä jotain muuta, kuin se, jota karrikoiden haluat kuvailla. Se on puurtamista viikonloppuisin, töiden esisuunnittelua ja mitoitusta iltaisin, tarkastusdokumenttien arkistointia, tarvikkeiden hankkimista varastointia ja järjestelyä. Kaiken kaikkiaan raskasta ja vastuullista työtä. Vielä raskaammaksi sen tekevät ne 1% asiakkaista, jotka vinkuvat alennuksia olemattomilla perusteilla.

    Äänestä

  • kokeile itse alkaa noilla vehkeillä hommiin kun on niin helppoa.
    Tottakai tukussa käynnistäkin pitää saada rahaa. Menetkö itse ilmaiseksi töihin???

    Äänestä

  • Kannattaa yrittää, jos se on noin helppoa. Yksi urakoitsija antoi vinkuvalle asiakkaalle vinkin halvasta urakoitsijasta ja sen puhelinnumeron. asiakas yllättyi kun puhelimeen vastattiin: sosiaalihuolto. kuule talkoita aina riittää.

    Äänestä

  • hinnoilla 55,-e/h ei töitä saa ensimmäistäkään, jos asiakas älyää hintaa kysyä. Nämä on niitä kateellisten juttuja, kun itse haluaisi urakoida, mutta ei ole asennusoikeuksia eikä firmaakaan, eikä rahaa latin latia, jolla saisi ne satasen työkalut, kun luottoa ei persaukisille myönnetä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sosiaalihuoltoa? kirjoitti:

Näyttää siltä, että jotkut olettaa niin, että sähkömiesten pitäisi puoli-ilmaiseksi käydä korjailemassa pihtailijoiden asennuksia. Sitäkö varten olisin firmani rekisteröinyt ja kouluni käynyt!
Jollekin mummelille saatan joskus antaa pienen alennuksen, mutta näille äveriäille valittajille pistän pienen korotuksen taksaani. Näistähän näkee päältä, että kusettavat yhteiskuntaa ja ovat muutenkin veronkiertäjiä joka suhteessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu