niinkauan kuin muistan eli 55 viimeiset vuotta ovat puunostajat valittaneet raakapuun kalleutta. Kuitenkin on varaa säätiöidä kymmeniä miljoonia,ostella tehtaita ympäri maapalloa,vaihtaa vuosittain uuteen 600-sarjan S-Mersuun,ajaa ylinopeutta ja maksella kymmeniätuhansia sakkoja ja jatkuvasti naristaan puun kalleudesta? Pitäisikö 90 vuotta kasvatetut puut antaa ilmaiseksi ja vielä satalappunen noutopalkkiota? Ei mitään rajaa puunostajien ahneudella!
puun hinta
7
924
Vastaukset
- nimim.
Elämme markkinataloudessa hei ukko. Hinta määräytyy kysynnän ja tarjonnan lain perusteella. Tokihan tuollainen propaganda kuuluu asiaan ja sellaisia narisijoita aina löytyy. Minulle on tärkeintä että puu menee kaupaksi. Pitää vain itse tehdä jotakin sen eteen että siitä saa paremman hinnan.
- metsuri
poljetaan tarkoituksella alas.Venäjän kuusikuitu kuutio maksaa Suomen rajalla 35E,Suomesta saa samaa lajia tienvarresta 30E kuutio.(tullin tilastot).Venäjän puuta tuodaan Suomeen miljoonia kuutioita.
- joudutaan
metsuri kirjoitti:
poljetaan tarkoituksella alas.Venäjän kuusikuitu kuutio maksaa Suomen rajalla 35E,Suomesta saa samaa lajia tienvarresta 30E kuutio.(tullin tilastot).Venäjän puuta tuodaan Suomeen miljoonia kuutioita.
maksamaan erilaisia lahjuksia roppakaupalla. Miten lie kirjattu kuluiksi? Puun hinta todellisuudessa Venäjältä tuotuna kalliimpi kuin suomalainen,mutta kun kaikkea ei kerrota niin voidaan kiristää suomalaisia metsänomistajia.
- Joo Joo
joudutaan kirjoitti:
maksamaan erilaisia lahjuksia roppakaupalla. Miten lie kirjattu kuluiksi? Puun hinta todellisuudessa Venäjältä tuotuna kalliimpi kuin suomalainen,mutta kun kaikkea ei kerrota niin voidaan kiristää suomalaisia metsänomistajia.
Ainahan näitä kommaripunikkihomoja riittää. Luuletteko tosiaan että kaikki puuyhtiöiden työntekijät ajaa uusilla mersuilla? Miettikääpä nyt hetken niillä pienillä aivoillanne...
- metsänomistaja
Joo Joo kirjoitti:
Ainahan näitä kommaripunikkihomoja riittää. Luuletteko tosiaan että kaikki puuyhtiöiden työntekijät ajaa uusilla mersuilla? Miettikääpä nyt hetken niillä pienillä aivoillanne...
ei kukaan ole väittänytkään sahaduunareiden ajelevan uusilla Mersuilla,ostelevan tehtaita ympäri maapalloa jne, vaan kyse olikin sahanomistajista,ja osakkaista. Firmojen ahneudella ei ole mitään äärtä tai laitaa,vaan aina on raakapuu liian kallista! Vaikka nytkin keräävät risutukit ilmaiseksi ei sekään riitä,vaan metsänomistajan pitäisi kuulemma maksaa siitäkin kun siivoovat metsiä! Kohta on kait maksettava,että käyvät kaatamassa "yli-ikäiset" hongat,jotka eivät mahdu raamisahaan!
- Anonyymi
Kuitupuun hinta on aivan sama kuin vuonna 1980, ja verot vielä ?
Siis laitetaan kuitupuu hakkeeksi ja polttoon !
Puukartelli ketuttaa.- Anonyymi
MTK: metsäjohtaja Hako-Mäkelä on hiljainen mies.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943669Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512562- 1221261
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741120- 46914
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019910- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202741