Mie aattelen, että on hyvä, että vl:t voi netissä keskustella maailmanihmistenkin kanssa asioista, hyvä tilaisuus olla suolana ja valona. Ja sekin on hyvä, että meillä on vapaus keskustella asioista, jotka askarruttavat mieltä. Tulee pohdittua vakaumustensa perusteita täälläkin.
Kyllä joskus voi vl oppia myös ei-vl:lta.
Mitä mieltä ootte?
Terv. pieni rusina
Kyllä joskus voi vl oppia myös ei-vl:lta.
Mitä mieltä ootte?
Terv. pieni rusina
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitä tarkoitat tuolla maailmanihmisellä??
Keskustella voi kaikki kaikkien kanssa,niinhän sitä oppii muista ja itsestänsä.
Kuinka te silloin voisitte olla suolana?
Laki kun ei voi pelastaa ketään, se voi ainoastaan kurittaa Kristuksen tykö.
Herätystä te voitte saarnata ja parannusta, mutta ette voi pukea Kristuksen vanhurskaudella, koska olette jääneet itse lain tekojen alle, omaan vanhurskauteen muhimaan.
valeita kertonut? Me emme ole lain alla, vaan armon alla.
Tottakai on hyvä keskustella kaikkien ihmisten kanssa omasta tavasta uskoa. Varsinkin jos keskustelu pysyy asiallisella linjalla ketään loukkamatta. Vaikka palstalla onkin ihan selvästi jotkut ihmiset vain häiriköinti mielessä, on kuitenkin suuri osa teksteistä asiallisia. Kannatan ehdottomasti avointa keskustelua.
>>Kyllä joskus voi vl oppia myös ei-vl:lta
Rakas rusina*
Pelastit harmaan päiväni!