Vertasin Anna Erikssonin "Ei se mennyt niin" ja Weezerin " Haunt you every day" biisejä keskenään ja surukseni täytyy todeta niiden olevan törkeän
samanlaisia. Enpä olisi Annastakaan uskonut..
Vielä plagioinnista
4
539
Vastaukset
- Don Juuan
Plagiointi on usein täysin tahatonta.
On täysin mahdotonta säveltää mitään musiikkia, etteikö siinä olisi jotain, joka muistuttaa aikaisemmin tehtyjä sävellyksiä.
Oktaavissa on vain 12 ääntä joilla säveltäjän tulee pärjätä, niin ei se ihme ole, että näitä plagiointi syytöksiä joskus ilmaantuu. Weezeriä ei edes kukaan kuuntele!!! Ei semmoista bändiä oo koskaan edes ollut oikeasti olemassa! Ei ainakaan Anna kuuntele! Paitsi jos haluaa kitua huonosta musiikista niin kuin mä joskus.
- Rezeehw
Ehkä Anna ei kuuntele Weezeriä, mutta (biisintekijä) Sipe kuuntelee. Lukekaa hänen kotisivunsa.
Rezeehw kirjoitti:
Ehkä Anna ei kuuntele Weezeriä, mutta (biisintekijä) Sipe kuuntelee. Lukekaa hänen kotisivunsa.
Kukaan ei kopioisi Weezerin biisejä tahallaan. Oikeastaan ihme jos joku kuuntelee. Weezer on vähön niinkuin Saxon tai Danzig: ei kukaan niitä bändejä kuuntele, on vain kuuntelevinaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574950Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813606SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352597SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402253Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962149Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282046Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632043Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872003Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211506Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051406