Onko joogaus miten sallittu juttu vl-ihmisten keskuudessa? Jos alan harrastamaan joogaa, voinko puhua siitä avoimesti vl-ystäville, vai aiheuttaako se pahennusta? Onko se asia parempi pitää omana tietona, kuten tv ja ehkäisykin?
Jos jollakin on kokemuksia esim. raja-joogasta, kertoisitko?
Toivon asiallisia vastauksia, enkä ole feikki.
Jos jollakin on kokemuksia esim. raja-joogasta, kertoisitko?
Toivon asiallisia vastauksia, enkä ole feikki.
Vastaukset 12
Vanhimmat
joogaa harrastavia lestoja. Tuskin on kieltolistalla. Mutta sinun kirjoituksesi on feikki.
Mikä mun kirjotuksesta tekee feikin? Minä en tunne yhtäkään. Joogahan perustuu idän uskontoihin, olisiko ihme jos ei olisi sallittua? Ne on niin kaukana lestadiolaisuudesta kuin maa taivaasta.
Mutta sun kirjotukses ON feikki. Eihän aito vl puhu mistään kieltolistoista. Eihän? Feikki oot, prkl!
>>
Onko joogaus miten sallittu juttu vl-ihmisten keskuudessa?
>>
Arvelen että tämä on hyvin tapauskohtaista ja riippuu pitkälti siitä, miten asia esitetään. On totta että jooga on alunperin syntynyt osaksi hindulaisuuden harjoitusta, millä pyritään viemään sielu lähemmäs Jumalaa ja nirvanaa.
Itämaisia uskontoja voidaan myös harjoittaa joogan avulla, MUTTA 99% kaikesta suomessa opetetusta joogasta on täysin uskontovapaata ja ei ole mitään muuta kuin hengitysharjoituksia erilaisissa asanoissa, eli asennoissa. Tässä on kysymys samasta asiasta kuin siinä, että ehtoollisessa nautitaan leipä kristuksen ruumiina, mutta tavallinen leivän syönti ei taatusti liity uskonnon harjoittamiseen.
Sanana jooga tarkoittaa kehon ja mielen ykseyttä. Jooga onkin usein pelkkää rentoutus ja keskittymisharjoittelua, joissa liike, asennot ja hengitys sekä mieli sulautuvat yhdeksi kokonaisuudeksi.
Olen kuullut erään vanhoillislestadiolaisen harrastavan joogaa ja saaneen siitä kritisoivaa palautetta johtuen juuri joogan alkuperästä. Hän oli todennut että sovitaan sitten niin että hän harrastaa hengitysjumppaa, onko se paha asia? Kritisoineet kaverit olivat menneet hiljaisiksi ja kysyneet että sellaistako se jooga onkin?
Monesti tuomitaan ja kritisoidaan sellaista mistä ei tiedä. Tässäpä suomen joogaliiton vastaus kysymykseen mitä jooga on?
http://www.kaapeli.fi/jooga/mita_jooga_on.htm#alku
itselläni niin paljon, että en halua olla missään joogassa mukana. Tanssissa ei ole esimerkiksi lähtökohtana vieraan uskonnon harjoittaminen, toisin kuin joogassa.
Näistä kahdesta mielestäni tanssi on vaaraton, kunhan sen tekee oikeilla motiiveilla.
Koululiikuntaan kehitetty jumppa perustuu joogaan (kerrottiin minulle joogaseurasta). Niinpä vl-lapset eivät voisi siis osallistua tavallisen liikuntatunnin jumppaan, jos joogan alkuperä nostetaan tapetille.
Perinteinen jooga on pitkälle hiljaista voimistelua, ei häiritsevää musiikkia kuten esim. kuntosaleilla ja aerobicissa. Miettikääpä joogan tuomitsijat sitä.
Olen tuntenut joogaajan, joka oli vl. Nyt jo matkasauvansa heittänyt.
...vl, harrastan joogaa. Tiedän muutamia muitakin. En pidä sitä vääränä, mutta kylläkin olen saanut paljon ihmettelyä. Muutama vl pohtinut, onko se oikein? En ole itse kunnolla vielä muodostanut kantaani, mutta niin hyvä liikuntamuoto se on, että taidan jatkaa. En usko, että se nousee kohdallani uskomisen esteeksi.
Aloittaja ei tainnut olla vl? Ei sinun tarvitse pohtia sitä, aiheuttaako harrastuksesi pahennusta vl-ystävien keskuudessa. Saat elää omaa elämääsi.
...mistä päättelet, etten ole vl. Tottahan se on. Pidän vain vl-kulisseja yllä ja kärsin siitä itsekin. Surullista, mutta totta. Välillä tulee hirveitä vihantunteita koko uskoa kohtaan. Tajuan kyllä että vika on itsessä, pitäisi osata suhtautua oikein. Kuolemaa en pelkää, joskus jopa toivon sitä.
...että pohdit, onko joku asia parempi pitää omana tietona (kuten tv ja ehkäisykin). Silloin on vieraantunut. Itse olen puhunut avoimesti joogasta, tosin nyt olen alkanut välttää sitä, sillä jotkut todella ajattelevat sen olevan väärin. Usein samat ihmiset eivät tule ajatelleeksi, että suuri osa esim. joulun ja pääsiäisen traditioista pohjautuu pakana-uskontoihin. Suhtaudun joogaan vain ja ainoastaan liikuntamuotona ja niin kuin joku jo tässä ketjussa totesi "hengitysjumppana". Kun opin sen tarpeeksi hyvin, harrastan sitä yksin. Rauhoittaa mieltä, tuo valtavan hyvän olon.
On surullista, kun pidät kulisseja yllä. Pohdi tarkkaan, mitä haluat tehdä. Onko sulla uskovaisia ystäviä? Mitä ratkaisuja teetkin, älä jätä heitä kokonaan? Minulla on entisiä vl-ystäviä ja olen onnellinen, että ystävyytemme on säilynyt siitä huolimatta, että he ovat lähteneet pois.
Sekin on surullista, että niin toiset vl:t jättävät keskuudestamme lähteneitä, ei huomata kadulla, puhutaan selän takana. Mutta sekin vain kertoo siitä, että me olemme ihmisiä, emme mitään enkeleitä. Eikä meidän tarvitsekaan olla. Erehdymme, mutta voimme korjata asioita.
Toivon sinulle aloittaja tilanteen helpottumista. Muista, että et voi kuitenkaan uskoa kulisseissa. Ole rehellinen. Suosittelen, että avaudut jollekin henkilökohtaisesti, tällä palstalla saat enimmäkseen vain lyöntejä. Luulen, että täältä ei saa hyviä neuvoja. Tämäkään ei välttämättä kuulu niihin :)
Miks ihmeessä sitten se olisi väärin sinulle, koska et näköjään ole edes oikeesti uskomassakaan ja sulle näyttää kertyneen nimellisiäkin syntejä.... Onko perhe syynä asiaan. Etkö todellakaan uskalla irrottautua... sanottaisko uudelleen vaan jatkat tota soutamista ja huopaamista.
En edes sanonut, että se olisi väärin minulle, vaan epäilin onko kiellettyä vl-porukan keskuudessa. Ilmeisesti ei, joten se siitä.
Tietääkseni Raamatussa ei kielletä ehkäisyä eikä tv:tä, joten se niistä nimellisistä synneistä. Jos katson asiaohjelmia ja lapset pikkukakkosen tv:stä, se nyt ei voi olla syntiä. Jos ehkäisen, voidakseni antaa tarpeeksi aikaa ja rakkautta olemassa oleville lapsilleni, sekään ei voi olla syntiä.
Ei ole ollut mitään puhetta joogauksesta.
Varmaan se ratkaisee mikä on tähtäimesi siinä. Siis, että harrastatko sitä sen idän uskonnon vuoksi vai miksi. Varmaan muutkin voimistelu tyylit on saanu vaikutteita joogasta. Ei kaikkea kannata niin tarkasti ottaa.