kerion poistaminen

ongelmani on siis että asensin sygaten palomuurin ja nyt pitäis saada kerio pois koneelta. oon koittanu sieltä lisää tai poista sovellus -paikasta mutta ei onnistu. pitäiskö tehdä joku uninstallointi että saan sen pois käytöstä vai mitä pitäisi tehdä? kertokaahan viisaat!:)
9331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

uninstallia, ohjelmat-valikostakaan?
Hae ohjelmakansio resurssienhallinan kautta ja etsi sieltä.

Äänestä
  • ei ole ohjelmat -valikossa uninstallia..

    Äänestä

Uninstallation
Kerio Personal Firewall can be uninstalled using the Add / Remove programs option in the Control Panel. Files which have been created after the installation (configuration files, logs, etc.) will not be removed. After the uninstallation, these files can be either removed manually or kept for possible reinstallation.

Note: Under Windows XP Service Pack 2 and later, registration of the Kerio Personal Firewall in the Windows Security Center is scratched and the integrated Windows Firewall is enabled automatically upon uninstallation of the Kerio Personal Firewall.

Eli Ohjauspaneeli/Lisää ta poista sovellus ja sieltä Kerio. Poiston yhteydessä Windowsin oma palomuuri menee päälle. Asenna vasta tämän jälkeen Sygaten palomuuri.

Äänestä
  • juuriki noita samoja ohjeita jo luin, mutta kun ei sitä saa pois sieltä lisää/poista-paikasta. sygate on jo asennettu.

    Äänestä

Toinen jo koneella, toiminnassa? Vai molemmat?
Jos molemmat toimivat, sammuta Kerio, katkaise nettiyhteys, ja koeta lisää-poista ohjelmista
uudelleen.
Jos onnistuu, sen jälkeen resurssienhallinan kautta etsit kaiken ohjelmaan liittyvän ja poistat.
Sen jälkeen käynnistät koneen uudelleen. Nettiyhteys takaisin bootin jälkeen, varmista ensin että uusi
muuri on toiminnassa.

Tuolta joku putsari http://koti.mbnet.fi/pattaya1/muut_ilmaisohjelmat.htm

Äänestä
  • molemmat on koneella. olen kokeillut sammuttaa kerion mutta kun sitten menen lisää/poista-paikkaan ja painan kerion kohdalla poista, tulee hetken kuluttua ilmoitus: Error 1921. Service Kerio Personal Firewall 4 (KPF4) could not be stopped. Verify that you have sufficient privileges to stop system services.

    Äänestä

  • anski kirjoitti:

    molemmat on koneella. olen kokeillut sammuttaa kerion mutta kun sitten menen lisää/poista-paikkaan ja painan kerion kohdalla poista, tulee hetken kuluttua ilmoitus: Error 1921. Service Kerio Personal Firewall 4 (KPF4) could not be stopped. Verify that you have sufficient privileges to stop system services.

    Yritäthän sammutusta järjestelmänvalvojan oikeuksilla?

    Äänestä

  • löydy kirjoitti:

    Yritäthän sammutusta järjestelmänvalvojan oikeuksilla?

    eipä tullut mieleeni tuo! yritetään..

    Äänestä

poistin sygaten ensin ja sitten sain kerionki pois. eli ei huolta enää:) kiitos avusta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anski kirjoitti:

ongelmani on siis että asensin sygaten palomuurin ja nyt pitäis saada kerio pois koneelta. oon koittanu sieltä lisää tai poista sovellus -paikasta mutta ei onnistu. pitäiskö tehdä joku uninstallointi että saan sen pois käytöstä vai mitä pitäisi tehdä? kertokaahan viisaat!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu