Ekovillaa tulossa

Laitetaanko yläpohjaan höyrynsulkumuovi vai eko ilmansulkupaperi. Talopaketin toimittaja toimittaa muovin, mutta ei kuulemma tarvitse laittaa paperia on sama asia kuin paperi. Taas ekovillan sivuilla lukee että paperi päästää vesihöyryn läpi, mutta ei lämpöä jolloin yläpohjasta tulee ulospäin kuivuva. Miten olette rakentaneet omat talonne.
41049
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ole mitään järkiperäsitä syytä päästää huoneilman kosteutta kostuttamaan yläpohjan rakenteita.

>Laitetaanko yläpohjaan höyrynsulkumuovi vai eko ilmansulkupaperi.

Eko päästää huoneilman kosteuden lävitseen sinne yläpohjan lämmöneristeisiin.

>Talopaketin toimittaja toimittaa muovin, mutta ei kuulemma tarvitse laittaa paperia on sama asia kuin paperi.

Muovi toimii ilmansulkuna JA höyrynsulkuna. Paperi toimii vain ilmansulkuna.

>Taas ekovillan sivuilla

Ekovillan henkilökunnalla on muovifobia, sun tarttee ymmärtää niitä.

>lukee että paperi päästää vesihöyryn läpi, mutta ei lämpöä jolloin yläpohjasta tulee ulospäin kuivuva.

Samat sanat sopii myös höyrynsulkuun. Eli kumpikaan ei päästä ilmaa lävitseen jolloinka tulisi lämpövuotoa ilmavirran mukana.

>Miten olette rakentaneet omat talonne.

Höyrynsulkumuovi 50mm limityksellä teippauksella ja piipunympärystäkin erittäin hyvin kitattuna yms.

Äänestä
  • Minä en voi ymmärtää että miksi sitä vesihöyryä pitäsi päästää eristeisiin, vaikka eristeet sen kestäisi?

    Jos ekovilla olisi tavallisen hintasta, niin laittaisin sitä ja sen lisäksi kunnollisen muovikalvon höyrynsuluksi.

    Äänestä

joka asiassa ei kannata olla niin "eko"

Äänestä

se toimitetaan ja jos jätät sen pois niin teet rakennusvirheen kun poikkeat hyväksytyistä suunnitelmista. Ja kuka kuittaa homman, vastaava mestariko?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yläpohjaan, mutta kirjoitti:

Laitetaanko yläpohjaan höyrynsulkumuovi vai eko ilmansulkupaperi. Talopaketin toimittaja toimittaa muovin, mutta ei kuulemma tarvitse laittaa paperia on sama asia kuin paperi. Taas ekovillan sivuilla lukee että paperi päästää vesihöyryn läpi, mutta ei lämpöä jolloin yläpohjasta tulee ulospäin kuivuva. Miten olette rakentaneet omat talonne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu