Kenelle avioero tekee hyvää?

2259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Juu-u, no ei jaksa lukea.. Pikkasen pitkää tekstiä.
Jos haluat keskustella, laita tärkeimmät tähän, ne ketkä haluaa lukea, lukekoot.

Äänestä

Kun vielä lasteni äitikin saisi tämän kaaliinsa eikä höpöttäisi että ero on hyväksi kaikille. Itse olen sanonut, että hyväksi sinulle - ehkä - ja huonoksi minulle ja lapsille.

Artikkelin ydinkohdat:

- 1980-luvulla lanseerattu käsite "hyvä" avioero osoittautumassa myytiksi
- Texasin YO:ssa tehdyssä tutkimuksessa osoittautui, että "hyvien" avioerojen lapset olivat onnettomampia ja kyvyttömämpiä sopeutumaan elämäänsä kuin "matalan konfliktitason" avioliitoissa, toimivista avioliitoista puhumattakaan
- todellisissa konfliktiliitoissa (väkivalta, päihdeongelmat) avioero on edelleen se järkevin ratkaisu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xx-geeninen kirjoitti:

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2005/11/04/AR2005110402304.html
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/discussion/2005/11/04/DI2005110400671.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu