Hei!
Voiko amamttikorkeassa vaihtaa opiskelupaikkaa, kuten yliopistolla voi? Esimerkiksi pyrkisin Lahteen ammattikorkeaan,ja sitten hakea sieltä siirtoa vaikka Espooseen samalle linjalle tietysti?
Koska esim. yliopistossa voisin pyrkiä joensuuhun (vaikka kasvatustieteitä) ja sitten vaihtaa helsingin yliopistoon (kasvatustieteisiin!), jos minulla olisi hyvät syyt. Jne.
Voiko amamttikorkeassa vaihtaa opiskelupaikkaa, kuten yliopistolla voi? Esimerkiksi pyrkisin Lahteen ammattikorkeaan,ja sitten hakea sieltä siirtoa vaikka Espooseen samalle linjalle tietysti?
Koska esim. yliopistossa voisin pyrkiä joensuuhun (vaikka kasvatustieteitä) ja sitten vaihtaa helsingin yliopistoon (kasvatustieteisiin!), jos minulla olisi hyvät syyt. Jne.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi mennä johonkin kouluun ja sitten hakea siirtoa? Eikö kannata mennä suoraan sinne minne haluaa? Taitaa vaatia pääsykokeisiin osallistumista, jotta siirto onnistuu. Varsinkin jos toiseen AMK:n tiukemmat pääsyvaatimukset.
taitaa olla juuri tuo, että Taka-Parikkalan kouluun pääsee tosi helposti ja sieltä voisi vaikka salaa sitten päästä melkein mahdottomaan Etu-Eiraan...
Tietty sitä haluaa opiskelemaan varmasti. Ja eteläsuomeen on sairaan vaikea päästä opiskelemaan, mutta täältä on myös vaikea lähteä kun koko elämä on täällä. JOten. Plääh. Turha tuota on selitellä.
mutta ota huomioon se, ettei siellä provinsseissa tarvitse koko ikäänsä olla. Muutama talvi ja kesäksi kotiin. Niin minäkin tein, vaikka tuossa letkautin. Tsemppiä!
AMKt saavat tietyn summan rahaa jokaisesta opiskelijastaan. Ne eivät todellakaan päästä opiskelijaa vaihtamaan koulua miten huvittaa. Ainoa vaihtoehto taitaa olla vaan yrittää seuraavan vuoden pääsykokeissa uudestaan. Sillä syyllä ei taida todellakaan pystyä vaihtamaan koulua, ettei oo saanu tarpeeks pisteitä edellisenä vuonna.
Oi! En tiennytkään että amkit saavat rahaa oppilaistaan. Ymmärrän nyt siis hyvin että vaihtoa ei voi tehdä :( Mutta kait se on mahdollista että vaikka yrität pyrkiä toiseen (vaikka nyt espooseen) sen jälkeen kun olet ollut vaikka lahdessa, ja saat jatkaa opintojasi siitä mihin olet jäänyt?
Onpa tämä vaikeaa, yrittää nyt keksiä että mitä haluis tehdä "isona" ja sitten vielä päästä lukemaan sitä.
On mahdollista vaihtaa, mutta pitää olla hyvä syy siihen miksi haluaa opiskelupaikka vaihtaa. Neuvoteluja tulee tehä entisen ja mahdollisen tulevan koulun välillä.
tehdään. mulla itsellänikin on haave päästä pois täältä missä nyt oon. ihan oikee ala ja pidän opinnoista, mut tää paikka vaan on väärä.. oisin halunnu muualle, mut pisteet ei ihan riittäny... joten jouduin sitten tänne.. Mut siis otin heti selvää asiasta kun tiesin mun tilanteen (eli jo heinäkuussa) ja ne sanoi että kannattaa olla hyvä koulumenestys ekalta vuodelta, sitten haastatteluun ja opettajat katsoo haluavatko he ottaa kyseisen tyypin kouluunsa. että ei hätää! kaikki voi kuitenkin sujua hyvin! :) mäkin pidän toivon yllä ;) Nii ja ne pääsykokeet ei siis todellakaan ole se välttämätön, mut voihan sen ottaa vielä varmistus-vara-vaihtoehdoksi :)