Mistäköhän voisi johtua, että vauva puklaa imetyksen jälkeen aina ja melko paljon ja sitten, kun olen antanut korviketta, niin puklausta ei tule?
imetys ja puklaus
mikä vialla
22935
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mitään yksiselitteistä vastausta tuohon ei varmaan ole, mutta jospa saa rinnasta reilusti maitoa ja syö ahnehtien ja sitä pullosta tulee hillitymmin?!
puklailtiin ja myös huolella oksennettiin rintamaidot. Lisäksi tytölle tuli r.maidosta mahavaivoja, joiden kanssa kuukausi kamppailtiin ja tarkkailin kaikkea mitä söin. Mistään ei ollut apua.
Tuttelista samat vaivat, mutta Nan-maito pysyi sisällä. Kun siirryttiin pelkkään Nanniin, pulauttelu ja oksentelu loppuivat ja vatsa toimi eikä ilmavaivojakaan juuri ollenkaan.
Älä nyt kuitenkaan lopeta imettämistä, mutta tarkkaile tilannetta. Tupakointi tai runsas kahvin juonti aiheuttaa vauvalle pulauttelua (siis imettävän äidin).