kiinteytys voiteet?

heippa.voiko raskauden aikana käyttää kiinteytys voiteita esim,vatsalle.pakaroille,käsivarsille ym??Että onko siitä haittaa vauvalle??
7557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eihän se voide sinne kohtuun pääse..

Äänestä
  • Tarkentaisin vähän: Iho ei ole mikään läpäisemätön panssari. Useat aineet imeytyvät sen kautta. On todellakin olemassa voiteita, joita ei saa käyttää raskauden aikana.

    Kiinteytysvoiteista en osaa sanoa. Sen tiedän, että joissakin selluliittivoiteissa mm. on kyllä teksti, ettei suositella käytettäväksi raskauden aikana.

    Äänestä

  • rv 33 kirjoitti:

    Tarkentaisin vähän: Iho ei ole mikään läpäisemätön panssari. Useat aineet imeytyvät sen kautta. On todellakin olemassa voiteita, joita ei saa käyttää raskauden aikana.

    Kiinteytysvoiteista en osaa sanoa. Sen tiedän, että joissakin selluliittivoiteissa mm. on kyllä teksti, ettei suositella käytettäväksi raskauden aikana.

    näe yhtään estettä ettei kiinteysvoidetta voisi käyttää, jos ei paketissa muuta lue.. Mutta en kyllä varmaan sitä vatsaan laittaisi, niin kun tää alk.per. kirjoitteli, mutta pakaroihin ja ranteisiin voi varmasti laittaa!

    Äänestä

Luulempa että kiinteytysvoiteita kannattaa käyttää vasta raskauden jälkeen koska keho alkaa palautua pikkuhiljaa raskaudesta ja voiteesta on paremmin hyötyä.

Äänestä
  • ettei kannata raskauden aikana käyttää, jotkut ei hyväksi sikiölle ja muutenkin kun kiinteytysvoiteet eräällä lailla kiristää ihoa kasaan, niin sitten kun vatsa kasvaa ja nahkan pitäisi venyä se ei pääsekkään luonnollisesti venymään ja sitten tulee enemmän raskausarpia. Parempi on käyttää kunnon kosteusvoiteita, jotta iho on kostea, jotta niitä arpia ei niin helpolla tulisi. En sitten tiedä.

    Äänestä

kiinteys voiteet ihan oikeesti??

Äänestä

Raskausaikana kannattaa ennemminkin käyttää rasvaa joka tekee ihosta joustavemman.
Silloin pystyy myös paljon paremmin estämään raskausarpienkin tulemista.
Yks hyvä on ihan tavallinen nivean rasva...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainen. kirjoitti:

heippa.voiko raskauden aikana käyttää kiinteytys voiteita esim,vatsalle.pakaroille,käsivarsille ym??Että onko siitä haittaa vauvalle??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu