Heip äidit! Miten teette kakkavaipan kanssa; pesettekö pyllyn aina vedellä (käytättekö saippuaa jos on tiukassa?) vai siivoatteko pikkukakat pelkillä kosteuspyyhkeillä? Tiijän et kukin tekee tavallaan (eli älkää päivitelkö kysymyksen tyhmyyttä, pliis!) mut kiinnostas miten toiset tekee. Ite käytän kosteuspyyhkeitä paljonkin, isi myös (vauva alkaa olla jo melko iso vessan pieneen altaaseen ja on tuo kakkakin kiinteytyny ettei tuu pahaa sotkua enää...). Ei kai pyyhkeiden jatkuvasta käytöstä voi olla haittaa? Vesipesukinhan kuivattaa mutta kumpi enemmän? Pyyhkeet on tosi näppärät myös ruokapöydässä kun opetellaan lusikalla syömään!
Vaipanvaihdosta
Natusan
5708
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kakan jälkeen vesipesu, kevyt kuivaus pyyhkeellä ja hetki nakuilua. Ei saippuaa.
...vesipesu, ei saippuaa, oli kakka sitten miten tiukassa hyvänsä ja hyvä pyyhekuivaus ja ilmakylvyt päälle. Heti, jos alkoa pyllyt punoittamaan, niin sinkkivoidetta vaan ja sillä se punoitus sitten häipyi.
Meidän muksuilla on ollut aina tosi hyvät ihot, joten en sitten tiedä mitä puhdistuspyyhkeet tekisivät pepuille. Joskus ollaan niihinkin turvauduttu..mutta niihin hajustamattomiin versioihin.
Pesut kakan yhteydessä ja aamu- sekä iltapesuilla. Kylpy 2 krt/vko. Joskus kylpyöljyä, mutta yleensä pelkkä vesi, hiukset pestään jo nykyisin vauvan sampoolla.
meillä käytetään vesipesua sekä kosteus pyyhkeitä minä itse pesen sekä vedellä että pyyhkeillä(tosi)harvoin isä käyttää vaan kosteus pyyhkeitä sen takii kun isä sairastaa atoopista ihottumaa niin kädet muuten kärsii vedestä yritttää ettei ne ärtyis liikaa
Eli aina vesi pesu, ja pylly paljaana "hillumista", iho hyvä. Meillä kylvetään lähes poikkeuksetta joka ilta. :)
Alkuun käytin kosteuspyyhkeitä enemmän, nyt ovat jääneet pois.
Meillä poitsu ei millään etes mahtuis pitkine jalkoineen vessa tai kylppärin lavuaariin, vaan meillä pestään keittiössä, hyvin mahtuu pitkäkoipinenkin! ;D
on ihan alusta asti olleet pyyhkeet käytössä kakkavaipan vaihdossa. Ensin on kätevä pyyhkästä enimmät kakat pyllystä pyyhkeillä vaippaan ja sitten vesipesulle. Ei äidinkään paita mene likaiseksi jos pylly hipasee. Aina kakan jälkeen kuitenkin vesipesu, mielestäni pyyhkeet ei kuitenkaan pese kunnolla pyllyä ja jotakin hajua jää häiritsemään ihoa. Kun vauva oli pienempi käytettiin aina lastenvoidetta kakan jälkeen, nyt harvemmin.