Lukko jumissa

jake

Terassin oven lukko on jämähti yhtäkkiä jumiin eikä enää aukea avaimella. ovea on käytetty päivittäin. Lukko on vanha Boda-merkkinen. Avain ei liiku yhtään.

Onko vinkkiä miten saan lukon auki vai pitääkö lukko porata auki?

5

7865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apua

      Jos kieli jumittaa siihen vastakappaleeseen, niin voisit yrittää nostaa / laskea ovea jollain. Terassin puolelta vois olla helpompaa.
      Jos lukossa vika, niin tuskinpa täältä apua löydät ja lukkoseppä lienee paras vaihtoehto.
      Toisaalta, jos asut esim. As.Oy:ssä, niin lukot kuuluu taloyhtiölle.

      • perta

        Parvekkeen/terassin oven lukko ei kuulu taloyhtiölle. Ulko-oven eli pääsisöäänkäynnin lukot kylläkin.


      • jake
        perta kirjoitti:

        Parvekkeen/terassin oven lukko ei kuulu taloyhtiölle. Ulko-oven eli pääsisöäänkäynnin lukot kylläkin.

        Ovi on edelleen kiinni ja lukkoa ei ole saatu auki. Lukkosepän apuun kutsuminen taitaa tulla sen verran kalliiksi että hankitaan uusi ovi jos vanha joudutaan palasiksi laittamaan.

        Olisko mahdollista lyödä saranatapit pois ja avata ovi saranapuolelta? Kustannukset kuuluvat itselle, koska omakotitalo.


    • Anonyymi00004
      UUSI

      Selvisikö juttu? Nyt sama ongelma täällä, vanhassa huvilassa 25 v vanha Boda-lukko. Ei aukea.

    • Anonyymi00005
      UUSI

      Mutta sentään vanha aloitus on noussut ja palsta aktivoitunut...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      199
      5169
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3676
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3440
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      62
      3132
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      37
      3110
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2326
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2295
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      30
      2152
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2120
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe