Onko tietoa että lasketaanko verottomat päivärahat ja km-korvaukset tuloiksi? Eli voidaanko nuo tulonhankkimiseen liittyvät korvaukset ulosmitata?
Päivärahat&km-korvaukset ulosottoon?
John Doe
51527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kulukorvauksista ei ulosottoon mene.
Ei kannata kuvitella, että ulosotto on niin helposti vältettävissä, että ottaa palkan "päivärahoina ja km-korvauksina". Jos matkakorvauksiin ei ole oikeata perustetta, ne katsotaan palkaksi ja olet sen jälkeen vielä suuremmissa vaikeuksissa.
olen ottanut palkan 15 vuotta pääsääntöisesti km ja päivärahoina ja ulosotto mies ei ole saanut euroakaan,lain mukaan km ja päivärahoihin ei voi koskea jos on lain mukaan kaikki hoidettu ja on todellisia km
Vouti määrää fiktiivisen palkan pväraha/kilometripelleille, siinä hymy hyytyy. Velallisen ei tarvitse sitä palkkaa itselleen maksaa, mutta pidätys on kuitenkin tehtävä fiktiivisen palkan mukaan,
mene ulosottoon jos ne tosiaan maksetaan oikein perustein. Itselläni on ulosotossa ja saan ulkomaan päivärahaa ja sitä ei katsota tulokseni vaan se katsotaan minun elämis kustannukseksi päivässä.