Onko kenellekään tuttua Picasson vm-02 1,8
öljynkulutus. Omani kuluttaa 10 000km noin 3l
öljyä, ja huoltoliike (Veho koivuhaka) ei osaa tehdä asialle mitään muuta kuin mitata kulutusta ja ilmoittaaettä ei kuluta yhtään. Mitattu 2000 km ajon jälkeen. Auto ei valuta öljyä minnekään
vaan se häviää muuten.
öljynkulutus. Omani kuluttaa 10 000km noin 3l
öljyä, ja huoltoliike (Veho koivuhaka) ei osaa tehdä asialle mitään muuta kuin mitata kulutusta ja ilmoittaaettä ei kuluta yhtään. Mitattu 2000 km ajon jälkeen. Auto ei valuta öljyä minnekään
vaan se häviää muuten.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tollanen öljyn kulutus on ihan normaalia ranskalaisissa autoissa. Ei kannata huolestua.
Ei ihan normaalia nykyautoissa,edes ranskalaisissa.Itsellä lisätty n.0,5-1L/n.14000km ajettu viime huollosta.Eikä silloinkaan tarpeellista mutta oli jäänyt vanhoista 5L astioista tipat pohjille.60-70 luvulla olisi ollut normaalia ehkä.
Omani oli veholla 80 000km:n huollossa tässä
syksyllä. Silloin vaihdettiin ilmeisesti
autonvalmistajan suosituksesta Mobil 0W-30
täyssynteettiset öljyt. (Aikaisemmin käytetty
Mobilin 5W-50.) Johan alkoi öljyä kulua.
Suurinpiirtein ilmoittamassasi määrin.
Vaihdoin öljyt ja merkkiä taisi olla jotain marketöljyä King jotakin longlife 0W-30. Purkin
mukaan täyttää Citikan vaatimukset ja enemmänkin.
Nyt viimeiset 5000 km kohden öljyä häviää noin
0,5 litraa. Mielestäni hyväksyttävissä ja aiemmin kulutus oli jotain tätä luokkaa.
Voithan kokeilla jotain muuta tunnettua merkkiä.
Castrol, TB ja Shell, jos et uskalla tuollaista
käyttää.
Edellisessä ranskalaisessa Renault Lagunassa ei
pysynyt ELF:in öljyt sisällä, kulutus suunnilleen
3litraa/5000km. Mobilia kului siinä sitten
vähemmän.
Toivottavasti tästä jotain apua ;-))
Omassa edellisessä alkoi myös lisääntyä kilometrien myötä. Öljyvalinta taatusti vaikuttaa. Nykyinen -03/37tkm ei vielä ole kuluttanut yhtään vaihtojen välillä.
Mulla C5 1,8 ja sekin hieman kuluttaa n 1,5 l/10 tkm.Ennen oli xara samalla koneella sekin kulutti saman verran.Taitaa olla 1,8 koneelle ominaista öljyn kulutus .No eipä siitä muuta haittaa kun lisäyksen vaiva ,öljy on silti aika halpaa.Jos joku tojo mies yritää kertoa ettei tojo kuluta öljyä ,niin valehtelee ehkä öljyn pinta ei laske mutta jotain muuta tulee tilalle (polttoainetta ,vettä yms).Siis n.1 litran kulutus 10 tkm. on kaikille autoille normaalia ,mutta kovalla rasituksella olevat voi kuluttaa 2-3 l 10tkm ..