Osaatteko rakentaa ?

Kun katselee omaa taloa,löytyy heti viisi virhettä(talon sijoittelu tontille,salaojien laiminlyönti,päädyn raput puuttuu,talon näkymät,tien sioitus lumioloissa).
Kun katson naapureitan.Heidän taloissa on jokaisessa virheitä runsain mitoin,yhteen on laitettu sllaista hiekkaa perustan alle jotta vesi tuppaa parkettilattialle.Toisessa talon katto on jotain ohutta kuttaperkaa.Kolmannen talon piha on järkyttävä eli lumia ei saa työnnettyä mihkään talvisaikaan.
Kyllä suomalainen osaa...
61514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kun rakentamisen laatu ??

Kai nuo ovat aikalailla erkkitehdin hommia eikä rakentajien.

Äänestä
  • laadukkainkaan plankku ei saa kokonaisuutta laadukkaaksi jos se on vaikkapa vain kiinnitetty väärin, ja lyhytaikaisella systeemillä. Kun liikaa säästetään joka paikassa (yleensä väärässä) tuollaisia niistä sitten tulee. Tietysti niissä asua voi, mutta ehkäpä sillä samalla rahalla tai vain vähän lisää maksamalla olisi saanutkin paljon toimivampaa ja siis laadukkaampaa kokonaisuutta. Ongelmahan on että yleensä siinä kokonaisuuden hallinnassa säästetään eniten. Koetetaan itse selvitä ja halvalla saada vain joku kuittaamaan paperit.

    Äänestä

kummaa hiekkaa että vesi nousee ylöspäin, vielä styroksinkin läpi... jep jep...

Äänestä
  • Kyllähän tuo Putesta tietysti tuntuu hullulta, mutta fysiikan lakien mukaan voipi kaikkea hullultakin tuntuvaa sattua.

    Äänestä

  • fysiikanopiskelu vähiin ? kirjoitti:

    Kyllähän tuo Putesta tietysti tuntuu hullulta, mutta fysiikan lakien mukaan voipi kaikkea hullultakin tuntuvaa sattua.

    kyllä me osaamme rakentaa todella hyvin.

    Äänestä

talo on tontin kuivimmassa kohdassa ja korkeimmassa, rinteessä myös maan lämmöneristy tulee käytettyä.. Talon suunta auringon kierron mukaan ja puut varjostaa paahteelta keskipäivällä, talvella ei lehtiä tiellä. Pohjoiseen vain wc-ikkuna ja yhden jerroksen seinä.

Salaojat tehty ympäri ja lisäksi ympärys täytetty sopivalla maalla sekä kaadot talosta pois, rännit tarpeeksi suuret ja syöksyt tiheässä ja ohjattuna.

Portaat ethty ja katon alle kaikki, valaistus oven pieleen ja matkalle.

Ikkunoista aukeaa metsää ja kauempana naapurustoa. Oma iso piha hoidettuna ilahduttaa silmää lähistöllä. sisääntulon huolittelu pinnoitteilla ja pihan istutukset ja pengerrykset kruunaavat näyn. Sopivasti oleskelutiloja talon läheisyydessä eri puolilla varjossa tai auringossa sekä intiimi illanviettopaikka grilleineen. jne.. emäntää kiittäen!!

Lumille on varattu omat paikat joihin ne helppo työntää ja joista sulaessa vedet valuu ojaan tai kaivoon. Päällystetyt kulkutiet helppohoitoisia. Kulku pihaan ja autolta sisälle helppo ja emännän käsialaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miiten on? kirjoitti:

Kun katselee omaa taloa,löytyy heti viisi virhettä(talon sijoittelu tontille,salaojien laiminlyönti,päädyn raput puuttuu,talon näkymät,tien sioitus lumioloissa).
Kun katson naapureitan.Heidän taloissa on jokaisessa virheitä runsain mitoin,yhteen on laitettu sllaista hiekkaa perustan alle jotta vesi tuppaa parkettilattialle.Toisessa talon katto on jotain ohutta kuttaperkaa.Kolmannen talon piha on järkyttävä eli lumia ei saa työnnettyä mihkään talvisaikaan.
Kyllä suomalainen osaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu