Meillä on tuollainen vuolukivinen leivinuuni, jota lämmitetään ahkerasti. Jostain syystä tulipesän katon vuolukivi on mennyt halki ja nyt sitten putosi pesään. Puolet kivestä on vielä paikallaan pitäen loppuja katon kiviä paikallaan kaarevassa muodossa. Tuo haljennut kivi on reunimmaisena kaaressa ei ihan luukun suulla vaan seuraavassa satsissa ennen uunin takaseinää. Ajattelin ujuttaa vuolukivenpalan takaisin paikalleen laastin kanssa. Toinen juttu sitten on, että uunin ulkosaumat ovat halkeilleet. Niihinkin ajattelin vetää saumauslaastia, jotta halkeamat peittyvät. Näihin seikkoihin toivoisin kommentteja, että kantsiiko tehdä näin tai sitten jotenkin toisin.
Vuolukiviuunin pesän korjaus
14
29033
Vastaukset
- mennään
muutamia vuosia eteenpäin näin käy todella monessa kotitaloudessa jossa on vuolukivestä tehty uuni.
Ovat todella hyviä varaamaan lämpöä, mutta tosiasia on että nämä takat haurastuu ja varsinkin tulipesän osalta suorastaa rapistuvat.
Muuten ovat mainioita lämmönlähteitä.
tiedän 2 kpl uuneja jotka on purettu kokonaan pois juuri tuon takia. kumma kun ne ennenvahaan kestivät ihan hyvin?- vuolukiveä????
En minäkään tuosta meidän hautakivimonumentista tykkää. Hirvitys, mikä hirvitys ja takkakin niin onnettoman kokoinen, ettei puita voi polttaa kuin pystyssä.
Mutta ei kai se tulipesä vuolukiveä ole. Ainakin tulitiilenä olen sitä pitänyt..
- kestävyyttä
Katso esim. TM Rakennusmaailma 4/05 ja sieltä kiuaskivitesti niin huomaat, että huonoinkin joen pohjasta kerätty kivi kestää kiukaassa paljon paremmin kuin vuolukivi. Helpommallahan kivi pääsee uunikivenä, kun sitä ei jatkuvasti kuumenneta ja heitetä sitten vettä päälle. Kiuaskivitesti kuvaa kiven kestävyyttä äärimmäisissä olosuhteissa ja kertoo mielestäni paljon.
On myös olemassa sellaisia vuolukivityyppejä, jotka kestävät myös kiuaskivenä. Itse suosisin sellaisten valmistajien tuotteita, jos välttämättä vuolukiviuunin kotiinsa haluaa.- E.Rakko
Kyllä vuolukivikin kestää. Pirtssä iso vuolukivileivinuuni, ikää jo 70 vuotta. Sisäosatkin vuolukiveä. Vasta nyt alkaa arinakivet parista kohti murentua. Uuniin mahtuu 110 cm pitkät halot.
- Jospasitä
E.Rakko kirjoitti:
Kyllä vuolukivikin kestää. Pirtssä iso vuolukivileivinuuni, ikää jo 70 vuotta. Sisäosatkin vuolukiveä. Vasta nyt alkaa arinakivet parista kohti murentua. Uuniin mahtuu 110 cm pitkät halot.
Ei ole paljoa lämmitetty?
- mas_to
Minkä ikäinen ja kenen valmistama uuni? Holvi (katto) on yleensä pultattu kahdella pultilla jotka ylettyvät läpi kaikista holvi kivistä. Palan takaisin laittamista voi kokeilla (laastina vesilasi ja vuolukivijauhe) ei vaan tiedä tuleeko pysymään, jos laitat palan kiinni niin lämmitä sen jälkeen varovasti (niin kuin uutta uunia). Ulkosaumoja ei yleensä saumata vaan "laasti" tulee kivien saumoihin (nollasaumalla). Pintakivet tahtovat elää vähän lämmönvaihteluista johtuen, eli raot ovat luultavasti välillä suuremmat välillä pienemmät, jos saumaat halkeamat niin kannattaa ehkä käyttää elastista ja lämpöäkestävää sauma-ainetta. Neuvoja voinet kysellä myös ko. uunin jälleenmyyjältä.
- lämmittäjä
Mittakivi on tuon uunin valmistaja. Uuni on kasattu -98. Pala mikä sieltä on irronnut, on sellainen nyrkinkokoinen viisto pala. Olisikohan tuossa kohden ollut sitten juuri jokin muu heikompi mineraalikerros ja sen takia siitä sitten lohjennut. Murtosauma näyttää kyllä ihan normaalille kivelle.
Mitäs laastia tuo "vesilasi" on? Vai tarkoitatko vettä lasissa ja siihen sitten sekoitettuna vuolukivijauhetta? - mas_to
lämmittäjä kirjoitti:
Mittakivi on tuon uunin valmistaja. Uuni on kasattu -98. Pala mikä sieltä on irronnut, on sellainen nyrkinkokoinen viisto pala. Olisikohan tuossa kohden ollut sitten juuri jokin muu heikompi mineraalikerros ja sen takia siitä sitten lohjennut. Murtosauma näyttää kyllä ihan normaalille kivelle.
Mitäs laastia tuo "vesilasi" on? Vai tarkoitatko vettä lasissa ja siihen sitten sekoitettuna vuolukivijauhetta?Vesilasi = Natriumsilikaatti. Monet rakennustarvikeliikkeet myyvät sitä 3L astioissa, sinulle riittäisi varmaankin pari desiä. Todennäköisesti kivessä ollut hiushalkeama tai ohut kalkkilusto.
- Tuossapa
mas_to kirjoitti:
Vesilasi = Natriumsilikaatti. Monet rakennustarvikeliikkeet myyvät sitä 3L astioissa, sinulle riittäisi varmaankin pari desiä. Todennäköisesti kivessä ollut hiushalkeama tai ohut kalkkilusto.
juurikin se pointti miksi vuolukikiviuuni on epävarmempi,kuin tehdastekoinen tiili,jossa on myös värivaihtoehtoja.
- Anonyymi
lämmittäjä kirjoitti:
Mittakivi on tuon uunin valmistaja. Uuni on kasattu -98. Pala mikä sieltä on irronnut, on sellainen nyrkinkokoinen viisto pala. Olisikohan tuossa kohden ollut sitten juuri jokin muu heikompi mineraalikerros ja sen takia siitä sitten lohjennut. Murtosauma näyttää kyllä ihan normaalille kivelle.
Mitäs laastia tuo "vesilasi" on? Vai tarkoitatko vettä lasissa ja siihen sitten sekoitettuna vuolukivijauhetta?minulla myös mittakiven uuni ja huonoja kiviä käyttäneet tulipesään, alkaa olla entinen.
- mittakivi
Soita ihmeessä sinne mittakivelle,eli tulikivelle.Kyllä holvikiven tulee kestää heti ainakin 20 vuotta,varmasti korvaavat eli korjaavat sen veloituksetta.Ei 5 vuoden takuu meinaa käytännössä mitään,kuluttajaviranomaiset ovat samaa mieltä.
- seppo59
Omassa vuonna -96 asennetussa nunnauunissa alkoi tuli pesä rapistumaan kuten oli tässä viestiketjussa aikaisemmin kirjoitettiin. Nuohooja huomautti asiasta helmikuussa ja sanoi että kannattaisi harkita korjaamista ennen syksyä. Nunnauunilta olisi saanut uudet kivet tilattua mutta hinta oli yli 500e ja asennus päälle joten jäi tilaamatta.
muurarina työskentelevä tuttu suositteli repamix laastia pesän korjaamiseen https://www.anarakenne.com/tuote/tulipesan-korjauslaasti oli muutamaan takkaan tuon korjauksen tehnyt ja hyvin oli toiminut.
Tämän kuun alussa laitoin laastin tuli pesään ohjeitten mukaisesti ja ainakin pesästä tuli siistin näköinen vaikka itse sanonkin. Kolmisen tuntia tuli tuhrattua pesän putsaamiseen ja asennukseen kun en ammattilainen ole ja seuraavana päinänä tulet takkaan. Jos tällä välttyy huomautuksilta seuraavissa nuohouksessa niin täytyy sanoa että on kyllä varsin helppo ja edullinen kikka kun en omalle työlle hintaa laske. - Anonyymi
Minäkin korjasin tulikiuunin Repamix laastillaa. Ensiksi teräsharjalla puhdistus. Sitten hyvä imurointi. Sitten pesu karkealla sienellä ja harjalla. Sieniä meni kolme kappaletta.
Sitten Repamix-laastin sekoitus ja suihkutin vielä spray-pullolla vettä uunin seinille, ennekuin levitin laastin .
Kun halkeamat oli korjattu, laitoin puhaltimen kuivaamaan uunia muutamaksi tunniksi ja noin illalla laitoin ihan pienen pesällisen puita.
No..olen syksystä saakka polttanut uunissa kaksi kertaa päivässä ja mitää merkkejä laastin irtoamisesta ei ole näkyvissä. On siis ihme aine ja todella tyytyäinen.
Ainoa negatiivinen asia on se, että laasti on rakeista ja ihan sileää pintaa sillä ei saa.
No kokeeksi kuivuneen laastin päälle voisi tehdä lasivedestä ja tulikivijauheesta seos ja tasoittaa sen. Täytyy miettiä.
Suosittelen Repamix laastia todella. - Anonyymi
Pullotunkki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3743214Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33857