osaisiko joku auttaa,kun ongelmana on,että koirani(4v.uros) ei tykkää ollenkaan vieraista ihmisistä.muutaman kerran on käynyt niin,että kun joku on tullut juttelemaan ja rapsuttanut koiraa niin sen karvat nousee pystyy ja se muuttuu jotenkin hyvin varaukselliseksi ja yhtäkkiä alkaa rähiseen.on tympeä kun joudun aina varottelemaan,että älä tule lähemmäksi äläkä vaan koske koiraan.yhden kerran on näykännyt yhtä miestä jota varoitin,mutta ennen kuin ehdin edes tajuta niin mies oli jo koiran luona ja niinhän siinä sitten kävi,että koira näykkäsi.missä vika voisi olla?koirani on minua kohtaan todella suojeluviettinen,mutta tämä menee jo vähän liiallisuuksiin.toivottavasti joku osaisi antaa edes jotain neuvoja.
mikä neuvoksi??
ajk2
5723
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei saa päästää vieraita ihmisiä - ainakaan kosketusetäisyydelle.
Kuinka kauan koira on ollut sinulla? Minkälainen koiran käytös on kotona, ulkona, vieraissa jne.?
Oletko käynyt koirakoulua tms?
Miten koira käyttäytyy merkkaillessaan tai ulostaessaan? Kovasti dominantti koira potkii maata ja merkkailee tai ulostaa niin korkeisiin nyppylöihin kuin kykenee (kannot, kivet etc).
Perus koulutusta ja hallintaa suosittelen koiran kanssa. Johtajuusasiat kannattaa tarkistaa, kuka on todella pomo teillä.
Hihnassa "ongelmakoira" ei tykkää vieraista taputtelijoista. Silloin ei ole tilaa lähteä läiskimään, vaikka koira haluaisi. Ja tästä seuraa näitä näykkäylyjä ja pahimmassa tapauksessa puru.
Kannattaa ottaa yhteyttä pätevään ongelmakoirien kouluttajaan. Hän arvioi koiran ja sinut ja kertoo, mikä todella auttaa teitä.
ja on ollut minulla pennusta saakka.sen puolen ei pitäisi olla mitään ongelmia.johtajuus asiatkin on selvillä,mutta jossain on vika.koira on tosi "kiltti" ja seurallinen muuten eikä minkään muun asian suhteen ole ollut mitään ongelmia.ulkona ollessa se tosiaan potkii maata ja kakkii mielellään korkeimpaan kohtaan jos sellaiseen on mahdollisuus.mutta kun olemme esim.puistossa ja koira on irti niin se ei välitä muista ihmisistä mitään.mutta kiitos sinulle,ehkä otan yhteyttä ongelmakoira kouluttajaan.
muuten menee hyvin. Sinuna vilkaisin www.koiraneula.fi sivustolta. Siellä on vastaavia tapauksia varmasti jo ennestään. Laitat haku- sanan ja etsit koiraasi muistuttavia tapauksia. Itse sieltä neuvolan sivuilta olen löytänyt paljon apua aikanaan.
Meillä on ihan sama juttu. Miulla pennusta asti, koulutettu, kohta jo yhdeksänvuotias rottisherra, pitää minuu johtajana eikä välitä lenkillä ihmisistä sen enempiä, ellei pysähdytä juttelemaan tuntemattomien tai puolituttujen kanssa, jotka katsoo koiraan päin, haluaa silittää tms.. koira nostaa karvat pystyyn ja jäykistyy täysin. Oonkin sanonu, että ei saa katsoa eikä silittää, rekku tulee kyllä luokse ja nuuskii mielellään, mutta kättä ei saa edes ojentaa.
Kaikkein parhaiten rekun kanssa pääsee väleihin, jos siihen ei kiinnitä minkäänlaista huomiota. Ikävä kyllä, pahimpia ovat juuri "koiraystävät", "meillä-itselläkin-on-ollut-koira-voi-hellanlettas-sentään- anna-täti-silittää", jotka saa ainakin mein rekun tosi puolustuskannalle...
Ehkä koira ei pidä sinua yksinkertaisesti tarpeeksi vahvana johtajana vaan luulee että sen KUULUU vahvempana ja ennen kaikkea JOHTAJANA puolustaa sinua epävarmaa ja heikkoa omistajaa..?Yhtään en halua kettuilla mutta kuulostaa vaan kovasti siltä koska jos koiran käytös vielä vapaana ollessaan tai jonkun muun talutuksessa muuttuu on kyse aivan varmasti siitä.Vahvista johtajuutta mm.sillä että tee lenkillä koiralle viiva mitä ei ylitetä missään vaiheessa lenkkiä ja ole kärsivällinen ja johdonmukainen.Eli käytännössä kun koira kävelee lenkillä todennäköisesti etunenässä,muutat asetelman niin että sinun edestä lähtee viiva suoraan vasemmalle jota koira ei ylitä koko hihnalenkin aikana ikinä.Sivulle ja taaksepäin saa mennä että pääsee haistelemaan puskia mutta ylitse ei ikinä.Näin SINÄ JOHTAJANA kohtaat ensin vastaantulevat ihmiset,eläimet ym.jolloin sinä teet myös ratkaisun miten niihin suhtaudutaan ja jos sinä haluat jäädä juttelemaan niin silloin te ennenpitkää hetken treenaamisen jälkeen tietysti,myös jäätte.Toimi ainakin meillä vastaantulijoille räyhäämiselle ja koska perusongelma tuntuu olevan ihan sama uskoisin tästä olevan teillekin apua!Oma koira antoi periksi muutamassa päivässä(=
onnea teille!