Päivää kaikille!

Mitä koiraihmisten tähän päivää kuuluu? Onko sopu jo löytynyt?
7654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mehän olemme aina sopuisia:)

Äänestä
  • mutta sovussa on niin tylsää. Kunnon "kiista" piristäisi. Tosin tänään ei taida jaksaa.

    Äänestä

  • Aito fani kirjoitti:

    mutta sovussa on niin tylsää. Kunnon "kiista" piristäisi. Tosin tänään ei taida jaksaa.

    aina jaksa,keräilehän voimia koitokseen :)

    Äänestä

Päivää sullekkin "Aito fani"
Tänne meillepäin ei kuulu vesisadetta ja kovaa tuulta kummempaa. Koirat kieltäytyi tänään lähtemästä lenkille, inhoavat vesisadetta... niinkuin minäkin.

Minä nyt en ole mielestäni edes riidellytkään... joten...

PS. vieläkö silmään koskee ?

Äänestä
  • No pieni riita piristäisi aina, mutta ehkä sitten myöhemmin, kun saadaan taas aihetta...

    Äänestä

Kyselit tuossa koiraihmisen päivästä, joten tässä tulee ainakin minun peruspäiväni koirani kanssa. Aamulla kun herään, syön itse ja laitan koiralleni ruokaa ja vaihdan veden. Lähden kouluun, ja noin 5 tunnin päästä tulen takaisin. Vaihdan sittenkin koirani vedet ja laitan sille ruokaa. Sen jälkeen koiralleni tulee tietysti hätä - täytyy päästä ulos. Koirallani on erityisen pitkä turkki joten pidän sillä koirien "takkia". Tänään tuli lumet joten ei kurasta ole niin huolta, mutta lumi kerääntyy karvoihin kiinni palloiksi, ja ne täytyy sitten sulattaa joten pietän sitä takkia ehdottomasti. Koirani on 30cm korkea, joten aika pieni rotu on kyseessä. Käydään lenkki ja tulen kotiin, jos koirani on vielä mahdottoman villinä eikä mahda tulla sisälle, laitan sen kiinni pihalle vähäksi aikaa, niin saa vähän rauhoittua. Otan sen sitten sisälle jonkinajan kuluttua ja annan sille makupalan. Leikin sen kanssa sisällä, ja mitä nyt omia hommiakin teen. Illalla teen sitten vielä yhden lenkin koirani kanssa. Ja kyllä ajattelin aloittaa sen kanssa agilitynkin.. Koirani on 5kk. Koiraihmisen päivä on suurinpiirtein ulkoiluttamista, syöttämistä, leikkimistä.. paitsi jos koira on vanha, se ei silloin kyllä kovin paljoa enää leiki. Koiran täytyy myös antaa nukkua. Jos koirasi on pentu, sen täytyy ehdottomasti saada nukkua rauhassa, sillä jos se herätetään monesti kesken unien siitä saattaa tulla äksy. Toivottavasti tässä oli tarpeeksi tietoa/apua. =) Nyt täytyy viedä tuo pikkuiseni lenkille!

Äänestä
  • tainnut tarkoittaa ihan tuota...

    mutta mukaavaa kun kerroit.. :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Aito fani kirjoitti:

Mitä koiraihmisten tähän päivää kuuluu? Onko sopu jo löytynyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu