Onko Islamilla tulevaisuutta Euroopassa?

Tanskassa Jyllands-Posten lehti on tehnyt kokeen. Sen toimittajan haastattelema tanskalainen kirjailija oli valittanut ettei onnistu löytämään yhtäkään graafikkoa koko Tanskasta kuvittamaan Muhammadista kertovaa kirjaansa.

Välkky toimittaja alkoi pohtia voisiko olla mahdollista, että terroristien ja muslimien painostuksen pelko on alkanut rajoittaa sananvapautta jo Euroopassakin. Niinpä lehti palkkasi 12 kuvittajaa piirtämään kuvia Muhammedista ja julkaisi kuvat.

5,000 Tanskassa asuvaa muslimia ryntäsi kaduille riehumaan ja Tanskan muslimijärjestöt vaativat julkista anteeksipyyntöä. Indonesia, Pakistan, Iran ja Bosnia-Herzegovina esittivät vastalauseensa Tanskan pääministerille vaatien anteeksipyyntöä provokaation johdosta.

Lehti on kieltäytynyt esittämästä anteeksipyyntöä. Se halusi protestoida radikaalin islamismin aiheuttaman pelon takia yhä leviävää taiteilijoiden itsesensuuria vastaan. Jyllands-Postenin kulttuuritoimittaja Flemming Rose totesi: "Elämme demokratiassa ja satiiri on yksi demokraattisen journalismin metodeista."

Tanskalainen imaami Raed Hlayhel vastasi omalla lausunnollaan: “Tämän tyyppinen demokratia on muslimeille arvotonta."

Jyllands-Posten löytyy al-Qaedan webbisaitilta terrori-iskun kohteeksi suositeltuna. Pohjoimaissa vaikuttava "The Glorious Brigades in Northern Europe" kierrättää netissä kuvia Jyllands-Posteniin suunnattavista pommi-iskuista.

Nyt lehteä vartioivat turvamiehet ja osa kuvittajista on mennyt maan alle.

Onko Islamilla tulevaisuutta Euroopassa? Onko ääri-islamismi todellakin ainoastaan muutaman fanaatikon ongelma?

/\/\
OO
(..)
o
13989
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

jossa Muhammed esitetään päässään turbaani, jossa on dynamiittipötkö palavine sytytyslankoineen?

Luulenpa, että monet kristilliset kirkot ja järjestöt reagoisivat myös, jos Jeesus esiteltäisiin vastaavalla tavalla.

Mielenosoitusoikeus tietenkin on muslimeilla siinä missä vaikkapa kristityillä tai esimerkiksi kissojen ystävillä. Se kuuluu demokratiaan.

Mutta jos reagointi on väkivaltaista ja jos siihen liittyy uhkailuja, silloin tietenkin rikotaan lakia. Eli poliisin ja syyttäjäviranomaisten tulisi tällöin toimia.

Indonesian, Pakistanin, Iranin ja Bosnia-Herzegovinan hallitusten ja mahdollisten muiden hallitusten vastalauseet ja anteeksipyyntövaatimukset Tanskan pääministerille ovat puolestaan nähdäkseni asiatonta ja oikeudetonta sekaantumista suvereenin Tanskan sisäisiin asioihin. Minkä Tanskan hallitus lienee asianomaisten maiden hallituksille kohteliaasti ilmoittautunutkin.

Äänestä
  • Olisi hieman outoa kuvata Jeesus päässään turbaani, jossa dynamiittipötkö. Jeesuksen seuraajathan eivät historiassa ole räjäytelleet itseään ja siinä samassa muita ihmisiä.

    Sen sijaan sopivampaa kritiikkiä olisi kuvata Jeesus esim, polttamassa kerettiläisiä. Itse kyllä en lähtisi kaduille mellakoimaan tällaisen pilakuvan nähdessäni, vaan tuntisin vain suurta tuskaa muistaessani kuinka kirkko Kristillisyyden nimessä joskus toiminut.

    Äänestä

  • "Luulenpa, että monet kristilliset kirkot ja järjestöt reagoisivat myös, jos Jeesus esiteltäisiin vastaavalla tavalla."

    Todellako? Jeesuksesta on tullut länsimaisessa populaarikulttuurissa kovin vapaata riistaa. Sama huolettomuus kohdistuu luonnollisesti muihinkin uskonnollisiin hahmoihin.

    Mikäli joku äärikristillinen organisaatio uhkaisi räjäyttää mielestään halventavia kuvia Jeesuksesta julkaisseen lehden ilmaan ja tappaa sen toimittajat niin kaikki valtakirkot sanoutuisivat välittömästi ja korkealla profiililla irti sen toiminnasta.

    Minusta islamilaisen yhteisön hiljaisuus tai ei niinkään verhottu hyväksyntä ääriaineksille tässäkin tapauksessa ei voi mitenkään olla sen oman edun mukaista. Onko se sen ideologian mukaista?

    Siksi esitinkin alkuperäisen kysymyksen. Kykeneekö Islam elämään rinnakkain läpeensä maallistuneen länsimaisen kulttuurin ja sen kansalaisten kanssa modernissa Euroopassa?

    Äänestä

  • +Believer+ kirjoitti:

    Olisi hieman outoa kuvata Jeesus päässään turbaani, jossa dynamiittipötkö. Jeesuksen seuraajathan eivät historiassa ole räjäytelleet itseään ja siinä samassa muita ihmisiä.

    Sen sijaan sopivampaa kritiikkiä olisi kuvata Jeesus esim, polttamassa kerettiläisiä. Itse kyllä en lähtisi kaduille mellakoimaan tällaisen pilakuvan nähdessäni, vaan tuntisin vain suurta tuskaa muistaessani kuinka kirkko Kristillisyyden nimessä joskus toiminut.

    kukin taho kokee uskontonsa pilkan aina aika voimakkaasti..Muistan taannoin täällä Suomessa valtaisan kohun taidenäyttelystä, jossa Jeesus oli kuvattu mm homojen kanssa jne. Aika venyvää huumorintajua kyllä aina välillä vaaditaan ihmisiltä näitten asioitten kanssa.

    Äänestä

  • Kamikazze kirjoitti:

    "Luulenpa, että monet kristilliset kirkot ja järjestöt reagoisivat myös, jos Jeesus esiteltäisiin vastaavalla tavalla."

    Todellako? Jeesuksesta on tullut länsimaisessa populaarikulttuurissa kovin vapaata riistaa. Sama huolettomuus kohdistuu luonnollisesti muihinkin uskonnollisiin hahmoihin.

    Mikäli joku äärikristillinen organisaatio uhkaisi räjäyttää mielestään halventavia kuvia Jeesuksesta julkaisseen lehden ilmaan ja tappaa sen toimittajat niin kaikki valtakirkot sanoutuisivat välittömästi ja korkealla profiililla irti sen toiminnasta.

    Minusta islamilaisen yhteisön hiljaisuus tai ei niinkään verhottu hyväksyntä ääriaineksille tässäkin tapauksessa ei voi mitenkään olla sen oman edun mukaista. Onko se sen ideologian mukaista?

    Siksi esitinkin alkuperäisen kysymyksen. Kykeneekö Islam elämään rinnakkain läpeensä maallistuneen länsimaisen kulttuurin ja sen kansalaisten kanssa modernissa Euroopassa?

    ...vaikeeta varmaan on välillä,tämä sopuisa rinnakkais elo itsekullekin taholle.Mutta toivossa on hyvä elää,että jonakin päivänä ihminen saisi älliä sen verran,että tajuaisi miten sovussa on loppujenlopuksi paljon helpompi elää.

    Äänestä

  • Gohar kirjoitti:

    ...vaikeeta varmaan on välillä,tämä sopuisa rinnakkais elo itsekullekin taholle.Mutta toivossa on hyvä elää,että jonakin päivänä ihminen saisi älliä sen verran,että tajuaisi miten sovussa on loppujenlopuksi paljon helpompi elää.

    Vanhana kyynikkona minun on vaikeaa uskoa ihmisen viisastuvan. En ole onnistunut löytämään sellaisesta ihmeestä todisteita mistään kohtaa koko kirjoitetusta historiasta.

    Ainoastaan länsimaisen arvomaailman perusteita ja sen kulttuurin sisältöä nakertava maallistuminen on todennäköisesti sammuttanut noitaroviot ja pysäyttänyt teilipyörät. Onko siis rauha Islamin kanssa saavutettu kun sekin on muuttunut sisällöttömäksi, enää ulkoisista muodoistaan kiinni pitäväksi nojatuoliuskonnoksi?

    Minusta on alkanut tuntua jopa siltä, että muutaman sadan vuoden suhteellinen hiljaiselo länsimaisen ja islamilaisen kulttuurin välillä on johtunut osin niiden kyvyttömyydestä ymmärtää toisiaan.

    Silti Islamin uskonnollisten johtajien hyökkäykset kotimaansa yhteiskuntajärjestelmän perusteita vastaan saavat jopa minut tuntemaan syvää huolestuneisuutta. Monet muut varmasti tuntevat suoranaista pelkoa ja vihaa.

    Suvaitsevaisuuden vastavuoroisuutta toivoisin. Kaikilta osapuolilta.

    Äänestä

  • Ei niillä ole tarvetta hillua dynamiittipötkö päässä.
    Energia menee opiskeluun ja työntekoon.

    Äänestä

Eurooppa liian levoton jo nyt, liikaa siirtolaisia ja eri kulttuureita sekoitettu väkisin yhteen.

Äänestä

samaan tapaan kuin Luther teki katoliselle kristinuskolle 500 vuotta sitten pärjätäkseen länsimaissa. Uskoisin ja toivon, että länsimaissa kasvavat uudet muslimisukupolvet tajuavat ettei useiden ihmisten eri aikakausilla kirjoittama perimätietoon perustuvat yksittäiset kirjalliset tuotokset voi olla minkään uskonnon ainoa oikea lähde nykymaailmassa. Uskonnon tulee perustua sellaisiin arvoihin, joita jokainen valistunut (myös luonnontieteisiin perehtynyt) harjoittaja pystyy noudattamaan omatuntonsa kärsimättä.

Ehkä tämä nykyinen "hulluuden" aika on tarpeellinen, jotta länsimaistuneet muslimit tajuavat vanhakantaisen tulkinnan mielettömyyden. Odotan sitä oikeaa imaamia; Islamin Lutheria. Toisaalta tämä ei tule olemaan helppo tie. Kaikkihan tietävät miten tuskallista jako katolisiin ja protestantteihin on ollut kristinuskolle. Toisaalta protestanttiliike on muuttanut myös nykyistä katolista maailmankatsomusta huomattavasti.

Äänestä
  • Uskonpuhdistus oli kyllä yritystä palata Kristillisyyden alkujuurille ja Raamatun mukaiseen uskoon. Oma mielipiteeni on, että Islam tarvitsee uuden "profeetan".

    Äänestä

Kun napautin "uskonnottoman" viestiä, ruutu meni siniseksi. Jäi vain pieni ruskea alue. Sitten tuli vain musta ruutu ja virran katkaisu.
Virusohjelma ei kuitenkaan löytänyt virusta.

Äänestä

Viestini poistettu. Goharilta voi kysellä - vaikkapa perusteluja.

Äänestä

Nykyinen Euroopan sisäinen konflikti ei selkeästi ole islamin ja kristillisyyden välillä vaan pikemminkin islamin ja länsimaisen maailmankuvan välillä. Toki länsimaisen maailmankuvan juuret ovat sen valtauskonnossa, mutta aivan yhtä paljon myös individualismissa, materialismissa ja liberalismissa.

Minua hämää se, että tässä (ja lähes kaikissa muissakin) keskusteluissa Islamin ja Kristillisyyden koko kammottava historia kaivetaan aina esiin parin tuhannen vuoden ajalta. Sitten aloitetaan vertailu siitä kumpi on syyllistynyt hirvittävämpiin rikoksiin ja kärsinyt suurempia epäoikeudenmukaisuuksia.

Aina kun konfliktia perustellaan tuhannen vuoden takaisilla tapahtumilla voidaan olla 100% varmoja ettei olla lähelläkään mitään todellista ratkaisua.

Noitavainojen tai ristiretkien tuominen keskusteluun menee lähes kokonaan yli keskustelun toiselta osapuolelta. Maallistunut eurooppalainen tuntee syystäkin huvittunutta ärtymystä jos häntä aletaan syyttämään vaikka Lutherin juutalaisvastaisuudesta. Aivan yhtä järkevää on vetää jokainen islamin ääri-ilmiö mukaan keskusteluun ja vaatia kaikkia muslimeita niistä kollektiiviseen vastuuseen.

Väittäisin islamin yleisen asenneilmaston olevan kovenemassa ja radikalisoitumassa samalla kun läntisessä maailmassa asenteet ovat kovenemassa yleisesti. Molempien osapuolien kaikkein kurjimmat ja ala-arvoisimmat yksilöt tarvitsevat tällaista kehitystä ja toimivat toinen toistaan hyödyntäen.

Irlannin loputtamalta vaikuttanut konflikti saatiin rauhoittumaan vasta kun tavalliset kansalaiset molemmilla puolilla raivostuivat lopullisesti mielettömästä verenvuodatuksesta. Toivottavasti emme joudu käymään läpi sellaista helvettiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kamikazze kirjoitti:

Tanskassa Jyllands-Posten lehti on tehnyt kokeen. Sen toimittajan haastattelema tanskalainen kirjailija oli valittanut ettei onnistu löytämään yhtäkään graafikkoa koko Tanskasta kuvittamaan Muhammadista kertovaa kirjaansa.

Välkky toimittaja alkoi pohtia voisiko olla mahdollista, että terroristien ja muslimien painostuksen pelko on alkanut rajoittaa sananvapautta jo Euroopassakin. Niinpä lehti palkkasi 12 kuvittajaa piirtämään kuvia Muhammedista ja julkaisi kuvat.

5,000 Tanskassa asuvaa muslimia ryntäsi kaduille riehumaan ja Tanskan muslimijärjestöt vaativat julkista anteeksipyyntöä. Indonesia, Pakistan, Iran ja Bosnia-Herzegovina esittivät vastalauseensa Tanskan pääministerille vaatien anteeksipyyntöä provokaation johdosta.

Lehti on kieltäytynyt esittämästä anteeksipyyntöä. Se halusi protestoida radikaalin islamismin aiheuttaman pelon takia yhä leviävää taiteilijoiden itsesensuuria vastaan. Jyllands-Postenin kulttuuritoimittaja Flemming Rose totesi: "Elämme demokratiassa ja satiiri on yksi demokraattisen journalismin metodeista."

Tanskalainen imaami Raed Hlayhel vastasi omalla lausunnollaan: “Tämän tyyppinen demokratia on muslimeille arvotonta."

Jyllands-Posten löytyy al-Qaedan webbisaitilta terrori-iskun kohteeksi suositeltuna. Pohjoimaissa vaikuttava "The Glorious Brigades in Northern Europe" kierrättää netissä kuvia Jyllands-Posteniin suunnattavista pommi-iskuista.

Nyt lehteä vartioivat turvamiehet ja osa kuvittajista on mennyt maan alle.

Onko Islamilla tulevaisuutta Euroopassa? Onko ääri-islamismi todellakin ainoastaan muutaman fanaatikon ongelma?

/\/\
OO
(..)
o

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu