Terve! Kertokaapas että miten paljon parempi on optima-akku -86 Chevyyn (Caprice) talvipakkasilla? Kuinka 5.0 pörähtää käyntiin perusakulla talvikelillä? Ja mitähän tällanen Optima-akku sitte maksaa ja onko ns.välttämätön?
Optima-akku
Teemu
67128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
itelläni on käyttöautossani tuo 305 kone
ja akkuna exiden 75ah akku jossa oli kylmäkäynnistys virta muistaakseni jotain 600a
ei mitään ongelmia käyntiin lähdössä vaikka ei ole blokilämppäriä.
joten en tiä kannattaako maksaa optiman hintaa ku tosta exidestä ei tarvinnu maksaa ku 350mk eikä auto jääny kertaakaan parkkipaikalle vaikka pakkasta oli parhaimillaan 30astetta
No jo on vekotin! ja ilman lämppäriäki? Onko muuten käytössäsi Caprice vai jokin muu jenkki?? Täytyy tuumailla laittaako Optiman vai pärjääkö entisellä (en kyllä muista mikä akku mulla on pirssissä??)
Optiman käynnistysvirta vastaa suunnilleen 120 Ah traktoriakkua, eli starttaa rivakasti kovallakin pakkasella. Hinta on ikävänpuoleinen n.200 e.
Diesel vanissa normaalisti 2 erillistä akkua, mutta lähtee paremmin käyntiin yhdellä Optimalla (testattu ýli -30ast.) Samaa sanovat kiihdytyshemmot joilla ollut ongelmia useamman akun kanssa.
Enkä sanoisi Optimaa edes kalliiksi, hinta riippuu mallista, n. 120 eurosta ylöspäin.
Eilen ostin keltaisen optiman 45ah/700 hinta keskisellä 99euroa .Ainakin 5.7 cevy lähti iloiseti käyntiin
Mulla oli vielä viime vuonna pontiac firebird -74, ja se oli aika huono starttaamaan. Arvelin että ostanpa optima-akun (keltaisen) niin kyllä starttaa. Aluksi pyöritti starttia ihan raivona, kunnes yksi kaunis päivä oli tyhjä. Paikallistin mistä se oli purkanut akun, ja arvelin, että nyt pelaa, joten akku laturiin. Mutta, mutta, keltainen optima-akku ei pidäkkään virtaa, jos se kerran on päässyt tyhjenemään. Ostin hyytelöakun, ja se pelasi!!