audi vai toyota?

Ostaisiko uuden toyotan tai kolmisen vuotta vanhan audin?
232114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Ostaisko uuden audin tai kolmisen vuotta vanhan toyotan?

Äänestä

Toyota oli se sitten uusi tai kolme vuotta vanha verrattuna audiin, Toyota on paljon parempi kokonaisuus.

Äänestä

Totta hel... uuden .Mitä pirua minä muitten piereksimällä rötisköllä.

Äänestä
  • Piereskeletkö paljonkin autossassi?

    Äänestä

  • japa 35 kirjoitti:

    Piereskeletkö paljonkin autossassi?

    Mikäs sen mukavampaa kuin päästellä oikein kunnolla et lasit on ruskeena, kun ei kukaan oo kuulemassa.
    Varmaan on kyl penkit aikalailla kyllästettyjä kun vien kärryn vaihtoon. Tuskin viihtyy pölypunkit toppauksissa.

    Äänestä

Ihan piti tarkistaa olevani Toyotan palstalla, kun vastauksista päätellen täällä oli taas audi-/euromiehiä. Onhan se tietysti hyvä käydä pahimpia kilpakumppaneita aina välillä vakoilemassa niin osaa seuraavan kerran oikean auton ostaa eikä saksanseisojaa. xD

Äänestä
  • Kyllä nyt yliarvioit porukkaa. Vaihda mies pojuksi, niin on lähempänä totuutta. Pahimpia kilpakumppaneita em. merkit ovat korkeintaan terojen päiväunissa. Uuden auton ostajalle ne ovat hyvin harvoin vaihtoehtoja.

    Äänestä

Riippuu minkälainen piha sinula on. Jos on laattapiha niin osta toyota. Hiekkapiha niin audi. Tämä siksi että laatalta näkyy öljy.

Äänestä
  • pitää näkyä?

    Äänestä

Mielummin noista jompi kumpi, on joko tehdastakuuta jäljellä tai luotettavuutta...

Äänestä

ADACin tilastojen perusteella Audi on huomattavasti luotettavampi ja laadukkaampi kuin toyota:

Untere Mittelklasse
Pannen pro 1000 Fahrzeuge
Rang Modell 2004
1 Ford Focus 0,7
2 Mercedes A-Klasse 2,3
3 Audi A3 3,0
3 VW Golf/Bora 3,0
5 Opel Astra 3,3
6 VW New Beetle 3,8
6 Renault Megane 3,8
7 Seat Leon/Toledo 4,0
8 Alfa Romeo 147 5,3
9 Peugeot 307 5,5
10 Toyota Corolla/Verso 6,0
11 Honda Civic 7,7
12 Fiat Stilo 8,8
13 Nissan Almera 11,2

Mittelklasse
Pannen pro 1000 Fahrzeuge
Rang Modell 2004
1 Audi A4 1,8
2 Mercedes C-Klasse 1,9
3 BMW 3er 2,0
4 Mazda 6 3,7
5 Opel Vectra 3,8
6 VW Passat 3,9
7 Citroen C5 4,5
8 Skoda Octavia 5,0
9 Toyota Avensis/Verso 5,8
10 Ford Mondeo 7,1
11 Volvo S40/V40/V50 8,2
12 Renault Laguna 7,8
13 Alfa Romeo 156 12,4
14 Nissan Primera 15,1

Äänestä
  • ADAC on Saksan tiepalvelujärjestö. Toyotalla ei ole tiepalvelua Saksassa(kaan) joten avunpyynnöt menevät heille. Sen sijaan euromerkeillä on omat assistance-palvelunsa joita hädässä käytetään. Siis ko. tilasto ei pidä paikkaansa kuin ADAC:n osalta. Ei kaikkien tiellejättämisien osalta.

    Äänestä


  • Tuo on uutinen ja tässä ainoa syy miksi ei ollut Saksassa ykkönen:
    "Kühlschäusche Marderverbiss"
    Corollan moottoritilan alapuoli on auki ja näädät pureskelevat letkut rikki. Tämä on ainoa vika 2004-2005 Corollassa. Eli ei koske Suomea.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    ADAC on Saksan tiepalvelujärjestö. Toyotalla ei ole tiepalvelua Saksassa(kaan) joten avunpyynnöt menevät heille. Sen sijaan euromerkeillä on omat assistance-palvelunsa joita hädässä käytetään. Siis ko. tilasto ei pidä paikkaansa kuin ADAC:n osalta. Ei kaikkien tiellejättämisien osalta.

    Aiemmin ADAC oli tojoterojen raamattu. Nyt se onkin yllättäen haistapaska-tilasto.

    Äänestä

  • tojopekan selitykset kirjoitti:

    Aiemmin ADAC oli tojoterojen raamattu. Nyt se onkin yllättäen haistapaska-tilasto.

    Oikeaoppinen tojotero vääntää aina tilastojen tulkinnan tilanteen mukaan tojotan eduksi. Tänään raamattu, huomenna pelleindeksi, tietysti tilanteen mukaan. Voi teitä...

    Äänestä

  • tojopekan selitykset kirjoitti:

    Aiemmin ADAC oli tojoterojen raamattu. Nyt se onkin yllättäen haistapaska-tilasto.

    Mutta pysytään totuudessa. Näytetään aina kaikki asiaan liittyvä eikä poimita jotain itselle sopivaa osaa. Myös merkkikohtaiset syyt on hyvä näyttää. Esim. 2004 Corollan ainoa keskeytyssyy on näätäongelmat eikä se näin koske Suomea.

    Äänestä

  • faktaa! kirjoitti:

    Mutta pysytään totuudessa. Näytetään aina kaikki asiaan liittyvä eikä poimita jotain itselle sopivaa osaa. Myös merkkikohtaiset syyt on hyvä näyttää. Esim. 2004 Corollan ainoa keskeytyssyy on näätäongelmat eikä se näin koske Suomea.

    Hehehehehheheheh!
    Uskomatonta porukkaa!
    Esim. 2004 Corollan ainoa keskeytyssyy on näätäongelmat !
    Hihiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • näätäongelmakin! kirjoitti:

    Hehehehehheheheh!
    Uskomatonta porukkaa!
    Esim. 2004 Corollan ainoa keskeytyssyy on näätäongelmat !
    Hihiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!

    Ihme kun ymmärsit!

    Äänestä

Ole kerrankin mies ja tee päätökset itse. Osta se mistä enemmän tykkäät ja mihin rahat riittävät.

Äänestä

sentään voitettu F1 mm-kultaa.

Äänestä
  • Ja taitaisivat nuo rellut olla vähän kalliitakin. Tuotantoautoissa taas ei ole mitään yhteistä niiden kanssa.

    Äänestä

Eipä tuota tarvitse miettiä sekuntiakaan. Ostaisin Auton jonka merkki on Audi. Siitä toisesta louskusta en ole niin varma.
Nimimerkki "molemmilla ajanut"

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


immo kuutsa kirjoitti:

Ostaisiko uuden toyotan tai kolmisen vuotta vanhan audin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu