Hakatkaa vaimojanne?

>Suura 4:34 Jos pelkäätte vaimonne olevan uppiniskainen, varoittakaa häntä, välttäkää häntä vuoteessa ja lyökää häntä.<

________________________________________

Tämä jae on käännetty osittain väärin Koraanissa. Selitys tulee hyvin tässä:

Jae on jo kauan ollut väärin ymmärretty, ihmiset keskittyvät vain sen päälliseen tarkoitukseen, ja katsovat sen antavan luvan vaimon lyömiseen. Eikä sen ympärystä oteta huomioon, se eristää sanat niin, että se hävittää alkuperäisen tarkoituksensa.

Joissain tapauksissa aviomies saa käyttää kevyttä kurinpitoa vaimonsa moraaliseen väärinkätökseen, mutta tätä voi käyttää vain äärimmäisissä tapauksissa ja vain jos mies on varma että se auttaa tilannetta. Toisaalta jos se saattaa rikkoa perherauhaa ja vaikeuttaa yhteiseloa ei sitä tulisi käyttää ollenkaan.

On tärkeätä lukea alue kokonaan. Henkilön ei pitäisi ottaa siitä vain osaa ja oikeuttaa sillä oman väärinkäytöksensä. Tämä jae ei anna lupaa eikä kiellä väkivaltaa. Se ohjaa meitä hoitamaan vaikeita perheriitoja huolella ja viisaudella. Sanaa ”kurittaa” käytetään tässä jakeessa, mutta sillä ei tarkoiteta ruumiillista kuritusta. Profeetta (rauha ja Allahin siunaukset hänelle) selitti sen "dharban ghayra mubarrih" joka tarkoittaa ”kevyttä lyöntiä joka ei jätä jälkeä”. Ja hän myös painotti ettei kasvoihin saa koskea. Jotkut muut kirjaoppineet sanovat ettei se ole enempää kuin kevyt kosketus siwakilla tai hammasharjalla.

Yleisesti Profeetalla (rauha ja Allahin siunaukset hänelle) oli tapana kehottaa seuraajiaan olla käyttämättä tätä tapaa. Hän ei koskaan lyönyt yhtäkään naista, ja hänellä oli tapana sanoa, että paras miehistä on se joka ei lyö vaimoaan. Yhdessä hadithissa hän ilmaisi inhonsa tätä tapaa kohtaan sanoen: “Miten kukaan teistä lyö vaimoaan kuten hän lyö (uros) kameliaan, ja sitten hyväilee (makaa hänen kanssaan) häntä?” (Al-Bukhari, English Translation, vol. 8, Hadith 68, pp. 42-43)

On myös tärkeätä osoittaa, että tämä “kevyt lyönti” joka mainitaan tässä jakeessa ei ole tarkoitettu käytettäväksi pienien ongelmien ratkomiseksi, vaan sitä saa käyttää vain vakavissa moraalittoman käytöksen korjaamiseen

Tässäkin tapauksessa kurinpito rajoittuu seuraavasti:

1. Sen täytyy olla harvinainen poikkeavuus, johtuen pitkä-aikaisesta halveksunnasta rauhallista yhteiseloa kohtaan, ja ystävällisyyden puutteesta sekä huonosta kohtelusta. Koraanin ja Hadithien nojalla, tätä kurinpito tapaa voi käyttää vaimon haureellisen käytöksen johdosta tai miehen hyväksyttävien pyyntöjen jatkuvasta
jyrkästä vastustamisesta (nushuz). Näissäkin tapauksissa pitää ensin neuvoa ja keskustella asiasta.

2. Kuten on selitetty Hadithissa, ei ole luvallista lyödä ketään kasvoihin, eikä aiheuttaa ruumiillista haittaa, eikä saa olla edes ankara. Mitä hadithissa kutsutaan "dharban ghayra mubarrih" tai kevyt lyönti jonka aikaisemmat kirjaoppineet sanoivat olevan vain (symboolinen) kosketus siwakilla. He myös määrittivät sallitun lyömisen
sellaiseksi joka ei jätä jälkiä. On kiintoisaa, että neljätoista vuosisataa sitten tehty kriteria on sama kuin nykypäivän amerikkalaisessa lakisäädännössä joka määrittää eron harmittoman lyönnin ja pahoinpitelyn välillä. Tämä tekee selväksi että tämä äärimmäinen, viimeinen mahdollisuus ja ”pienin kahdesta pahasta” mittaa että
turvallisen avioliiton saavuttamiseksi ei käytetä ”ruumiillista väkivaltaa” ”perheväkivaltaa” tai ” vaimon hakkaamista” 20-llä luvulla jossa tälläiset tapaukset ovat niin yleisiä, että ne katsotaan valtakunnaliseksi huoleksi.

3. Vaikkakin tämä symboolinen ele on luvallinen vakavien ja jatkuvien väärinkäytösten parantamiseksi, ei se ole kannustettua. Monissa haditheissa Profeetta (rauha ja Allahin siunaukset hänelle) ei kannustanut sitä, alla mainitaan joitain hänen (rauha ja Allahin siunaukset hänelle) sanonnoistaan aiheeseen liittyen;

” Älkää lyökö Allahin naispuolisia palvelijoita.”

”Jotkut (naiset) kävivät perheeni luona valittaen miehistään (jotka löivät heitä). Nämä (miehet) eivät ole parhaita teistä.”

4. Oikea Sunnan seuraaminen on seurata Profeetan (rauha ja Allahin siunaukset hänelle) esimerkkiä, joka ei kertaakaan käyttänyt tätä elettä, tilanteeseen katsomatta.

5. Islamin opit ovat universaalisia. Ne vastaavat eri aikakausien tarpeisiin, kulttureihin ja olosuhteisiin. Jotkut toimenpiteet saattavat toimia paremmin tietyllä aikakaudella ja tietyssä kulttuurissa kuin toisessa. Kirjallisesti kun sanotaan jonkun asian olevan ”luvallista” ei se ole välttämätön, kannustettu tai luvaton. Eli on parempi selittää
mihin asti asia on luvallista kuten tässä tapauksessa, kuin jättää se selittämättä. Jos asiaa ei selitetä ja sen rajoja ei kerrota tarkasti henkilö voi tulkita sen itse omalla tavallaan, mikä voi johtaa liiallisuuksiin tai oikeaan pahoinpitelyyn.

6. Kaikki liiallisuudet, julmuus ja perheväkivalta tai pahoinpitely jonka on tehnyt ”Muslimi” ei voida ikinä rehellisesti löytää syytä Koraanista tai Sunnasta. Tälläisista liiallisuuksista voidaan syyttää vain henkilöä itseään, koska se näyttää etteivät he ole seuranneet Profeetan (rauha ja Allahin siunaukset hänelle) sunnaa.

Koraani on erittäin selkeä tästä aiheesta, Kaikkivaltias Allah sanoo: Miehet ovat naisten suojelijoita ja ylläpitäjiä, koska Allah on antanut toiselle enemmän voimaa kuin toiselle, ja koska he ylläpitävät heitä heidän omaisuudestaan. Täten oikeamieliset naiset ovat hartaasti tottelevaisia ja vaalivat miestensä poissaollessa sen minkä Allah on määrännyt heidän vaalivan. Mitä niihin tulee, joiden puolelta kohtaatte uppiniskaisuutta, niin varoittakaa heitä (ensin), (toiseksi) erottakaa
heidät vuoteestanne, (viimeiseksi) kurittakaa heitä (kevyesti); mutta jos he silloin tottelevat teitä, niin älkää etsikö riitaa heidän kanssaan. Katso Allah on ylevä ja suuri. Jos pelkäätte välien rikkoutumista miehen ja vaimon kesken, niin lähettäkää (heidän luokseen) erotuomariksi joku miehen suvusta ja toinen vaimon suvusta. Jos he
toivovat sovintoa, niin Allah saa aikaan yhteisymmärryksen heidän välillänsä; Allah on totisesti tietävä, viisas. (An-Nisa: 34-35).

______________________________________

Siksi kuten ennenkin olen maininnut, kannattaa hankkia selitysteos Koraanista, sekä etsiä aina tietoa, joka hieman kummastuttaa. Ja tämän tiedon perusteella, muslimit, jotka hakkaavat vaimojaan tai lyövät äärikipuun asti (vaikkei jättäisi jälkeäkään) tekevät syntiä joko tietoisina tai tiedostamattomina.

http://www.islamopas.com/koraani/index.html

Tuossa linkissä näette käännösten pienet puutteet...
171359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Jos muslimimies toteuttaa tuon kehoituksen, saako muslimivaimo silloin käydä vieraissa?

Äänestä

Ibn Ishaq (c. 704-768), a biographer of Muhammad, who is considered mostly reliable by modern historians (except for the miracles and some chronology), summarizes this part of Muhammad’s sermon, which was delivered during his last pilgrimage to Mecca and heard by thousands:

You have rights over your wives and they have rights over you. You have the right that they should not defile your bed and that they should not behave with open unseemliness. If they do, God allows you to put them in separate rooms and to beat them but not with severity. If they refrain from these things, they have the right to their food and clothing with kindness. Lay injunctions on women kindly, for they are prisoners with you having no control of their own persons. (Guillaume’s translation, p. 651)

Tabari IX:113 “Allah permits you to shut them in separate rooms and to beat them, but not severely. If they abstain, they have the right to food and clothing. Treat women well for they are like domestic animals and they possess nothing themselves. Allah has made the enjoyment of their bodies lawful in his Qur’an.”

Äänestä

Kylläpäs tuo taas selitti paljon, "vaimoa saa hakata, kun mies sen oikeaksi katsoo esim. moraalittoman käytöksen takia".
"Ei saa lyödä kasvoihin".
Tosi yököttävää. Pahoinpitely on muuten rikos. Siihen ei Koraani eikä mikään muukaan pyhä kirja anna oikeutta.

Äänestä

Kiitos hyvästä kirjoituksesta,joka toivottavasti antoi vastauksen paitsi ko Koraanin kohtaan,myös siihen, jota minäkin olen yrittänyt selittää silloin tällöin; asiayhteydestään irrotettu yksittäinen lause, ei kerro koko totuutta ja halutessaan sen voi käsittää helposti todella väärin.Siksi olisi aina tärkeää ottaa selvää koko kokonaisuudesta,mihin jokin kohta, joka mieltä askarruttaa, kuuluu, ja mikä on sen kokonaistarkoitus.

Äänestä
  • Poistit taas asiallisen viestini. No, ei enää yllätä.

    Äänestä

  • Miten niin, minun käsityksiäni se vain vahvisti, että muslimimiehen on oikeus hakata vaimoaan. Niin ja miksi JAHN viesti poistettiin. Tätä en kyllä tällä kertaa ymmärrä.

    Äänestä

  • Juliaana kirjoitti:

    Miten niin, minun käsityksiäni se vain vahvisti, että muslimimiehen on oikeus hakata vaimoaan. Niin ja miksi JAHN viesti poistettiin. Tätä en kyllä tällä kertaa ymmärrä.

    olet ymmärtänyt?

    Äänestä

  • JAJH kirjoitti:

    olet ymmärtänyt?

    Tarkoitin näitä pitkiä pätkiä, samoja juttuja sinänsä joita laitat kerta toisensa jälkeen tulemaan.

    Äänestä

  • Juliaana kirjoitti:

    Miten niin, minun käsityksiäni se vain vahvisti, että muslimimiehen on oikeus hakata vaimoaan. Niin ja miksi JAHN viesti poistettiin. Tätä en kyllä tällä kertaa ymmärrä.

    että kiitos siitä,että joku näki vaivaa valottaessaan kokonaisuutta,yleensä kun takerrutaan vain yhteen lauseeseen ja väitellään siitä,ottamatta huomioon kaikkia siihen sisältyviä asioita.

    Äänestä

  • Juliaana kirjoitti:

    Tarkoitin näitä pitkiä pätkiä, samoja juttuja sinänsä joita laitat kerta toisensa jälkeen tulemaan.

    ???

    Tarkoitatko niitä, joissa on pyydetty vastauksia, ja joita vastauksia musliimit eivät koskaan suostu antamaan.

    Annapa esimerkki, niin tiedän mitä vältää.

    Äänestä

  • Juliaana kirjoitti:

    Miten niin, minun käsityksiäni se vain vahvisti, että muslimimiehen on oikeus hakata vaimoaan. Niin ja miksi JAHN viesti poistettiin. Tätä en kyllä tällä kertaa ymmärrä.

    oli sheriffille liikaa; siis: huomasitko, että Gohar ei tässäkään vastannut kysymykseen, miksi viesti poistettiin?

    Äänestä

  • JAJH kirjoitti:

    oli sheriffille liikaa; siis: huomasitko, että Gohar ei tässäkään vastannut kysymykseen, miksi viesti poistettiin?

    että usmi nimen omaan tarttui yhteen lauseeseen Koraanissa, minkä jokainen voi tarkistaa. Gohar siis joko tahallaan johti harhaan (taqiia) tai ei ymmärtänyt lukemaansa.

    Pätevä sheriffiksi?

    Äänestä

  • Gohar kirjoitti:

    että kiitos siitä,että joku näki vaivaa valottaessaan kokonaisuutta,yleensä kun takerrutaan vain yhteen lauseeseen ja väitellään siitä,ottamatta huomioon kaikkia siihen sisältyviä asioita.

    Miksi poistit kysymyksen, jonka esitin linkin viittauksena? Hakkaaja mies oli perustellut hakkaamisensa koraanilla, ja kysyin, miten he sitten sen niin perustelevat? Oliko viestissä jotain liikaa vai jotakin salaista? Vai onko linkkien laittaminen kiellettyä? Jos on, voisitko kirjoittaa siitä säännön palstalle?

    Äänestä

  • LINKIT? kirjoitti:

    Miksi poistit kysymyksen, jonka esitin linkin viittauksena? Hakkaaja mies oli perustellut hakkaamisensa koraanilla, ja kysyin, miten he sitten sen niin perustelevat? Oliko viestissä jotain liikaa vai jotakin salaista? Vai onko linkkien laittaminen kiellettyä? Jos on, voisitko kirjoittaa siitä säännön palstalle?

    Kerro nyt ihmeessä, miksi se viesti ei tähän ketjuun kuulunut? Hakkauksesta kun puhutaan? Vai onko se naamavärkki, mikä sinulle merkitsee?

    Äänestä

Löytyykö Koraanista laillinen lupa muslimivaimoille hakata tottelemattomia aviomiehiään? Tasa-arvon nimissä luulisi löytyvän?

Äänestä
  • Tasa-arvoa ei juurikaan tunneta, mies on perheen pää ja nainen on häntä alempi. Vai liekö nykyajan käsitykset muuttuneet, mutta ainakin tuolla Iranissa sun muualla on edelleen näin.

    Äänestä

Kyllähän me kaikki tiedämme, että naista ei saa lyödä, eikä se kuulu islamiin kauniisiin tarkoitusperiin, mutta sano se myös muslimeille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 31 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


usmizeed kirjoitti:

>Suura 4:34 Jos pelkäätte vaimonne olevan uppiniskainen, varoittakaa häntä, välttäkää häntä vuoteessa ja lyökää häntä.<

________________________________________

Tämä jae on käännetty osittain väärin Koraanissa. Selitys tulee hyvin tässä:

Jae on jo kauan ollut väärin ymmärretty, ihmiset keskittyvät vain sen päälliseen tarkoitukseen, ja katsovat sen antavan luvan vaimon lyömiseen. Eikä sen ympärystä oteta huomioon, se eristää sanat niin, että se hävittää alkuperäisen tarkoituksensa.

Joissain tapauksissa aviomies saa käyttää kevyttä kurinpitoa vaimonsa moraaliseen väärinkätökseen, mutta tätä voi käyttää vain äärimmäisissä tapauksissa ja vain jos mies on varma että se auttaa tilannetta. Toisaalta jos se saattaa rikkoa perherauhaa ja vaikeuttaa yhteiseloa ei sitä tulisi käyttää ollenkaan.

On tärkeätä lukea alue kokonaan. Henkilön ei pitäisi ottaa siitä vain osaa ja oikeuttaa sillä oman väärinkäytöksensä. Tämä jae ei anna lupaa eikä kiellä väkivaltaa. Se ohjaa meitä hoitamaan vaikeita perheriitoja huolella ja viisaudella. Sanaa ”kurittaa” käytetään tässä jakeessa, mutta sillä ei tarkoiteta ruumiillista kuritusta. Profeetta (rauha ja Allahin siunaukset hänelle) selitti sen "dharban ghayra mubarrih" joka tarkoittaa ”kevyttä lyöntiä joka ei jätä jälkeä”. Ja hän myös painotti ettei kasvoihin saa koskea. Jotkut muut kirjaoppineet sanovat ettei se ole enempää kuin kevyt kosketus siwakilla tai hammasharjalla.

Yleisesti Profeetalla (rauha ja Allahin siunaukset hänelle) oli tapana kehottaa seuraajiaan olla käyttämättä tätä tapaa. Hän ei koskaan lyönyt yhtäkään naista, ja hänellä oli tapana sanoa, että paras miehistä on se joka ei lyö vaimoaan. Yhdessä hadithissa hän ilmaisi inhonsa tätä tapaa kohtaan sanoen: “Miten kukaan teistä lyö vaimoaan kuten hän lyö (uros) kameliaan, ja sitten hyväilee (makaa hänen kanssaan) häntä?” (Al-Bukhari, English Translation, vol. 8, Hadith 68, pp. 42-43)

On myös tärkeätä osoittaa, että tämä “kevyt lyönti” joka mainitaan tässä jakeessa ei ole tarkoitettu käytettäväksi pienien ongelmien ratkomiseksi, vaan sitä saa käyttää vain vakavissa moraalittoman käytöksen korjaamiseen

Tässäkin tapauksessa kurinpito rajoittuu seuraavasti:

1. Sen täytyy olla harvinainen poikkeavuus, johtuen pitkä-aikaisesta halveksunnasta rauhallista yhteiseloa kohtaan, ja ystävällisyyden puutteesta sekä huonosta kohtelusta. Koraanin ja Hadithien nojalla, tätä kurinpito tapaa voi käyttää vaimon haureellisen käytöksen johdosta tai miehen hyväksyttävien pyyntöjen jatkuvasta
jyrkästä vastustamisesta (nushuz). Näissäkin tapauksissa pitää ensin neuvoa ja keskustella asiasta.

2. Kuten on selitetty Hadithissa, ei ole luvallista lyödä ketään kasvoihin, eikä aiheuttaa ruumiillista haittaa, eikä saa olla edes ankara. Mitä hadithissa kutsutaan "dharban ghayra mubarrih" tai kevyt lyönti jonka aikaisemmat kirjaoppineet sanoivat olevan vain (symboolinen) kosketus siwakilla. He myös määrittivät sallitun lyömisen
sellaiseksi joka ei jätä jälkiä. On kiintoisaa, että neljätoista vuosisataa sitten tehty kriteria on sama kuin nykypäivän amerikkalaisessa lakisäädännössä joka määrittää eron harmittoman lyönnin ja pahoinpitelyn välillä. Tämä tekee selväksi että tämä äärimmäinen, viimeinen mahdollisuus ja ”pienin kahdesta pahasta” mittaa että
turvallisen avioliiton saavuttamiseksi ei käytetä ”ruumiillista väkivaltaa” ”perheväkivaltaa” tai ” vaimon hakkaamista” 20-llä luvulla jossa tälläiset tapaukset ovat niin yleisiä, että ne katsotaan valtakunnaliseksi huoleksi.

3. Vaikkakin tämä symboolinen ele on luvallinen vakavien ja jatkuvien väärinkäytösten parantamiseksi, ei se ole kannustettua. Monissa haditheissa Profeetta (rauha ja Allahin siunaukset hänelle) ei kannustanut sitä, alla mainitaan joitain hänen (rauha ja Allahin siunaukset hänelle) sanonnoistaan aiheeseen liittyen;

” Älkää lyökö Allahin naispuolisia palvelijoita.”

”Jotkut (naiset) kävivät perheeni luona valittaen miehistään (jotka löivät heitä). Nämä (miehet) eivät ole parhaita teistä.”

4. Oikea Sunnan seuraaminen on seurata Profeetan (rauha ja Allahin siunaukset hänelle) esimerkkiä, joka ei kertaakaan käyttänyt tätä elettä, tilanteeseen katsomatta.

5. Islamin opit ovat universaalisia. Ne vastaavat eri aikakausien tarpeisiin, kulttureihin ja olosuhteisiin. Jotkut toimenpiteet saattavat toimia paremmin tietyllä aikakaudella ja tietyssä kulttuurissa kuin toisessa. Kirjallisesti kun sanotaan jonkun asian olevan ”luvallista” ei se ole välttämätön, kannustettu tai luvaton. Eli on parempi selittää
mihin asti asia on luvallista kuten tässä tapauksessa, kuin jättää se selittämättä. Jos asiaa ei selitetä ja sen rajoja ei kerrota tarkasti henkilö voi tulkita sen itse omalla tavallaan, mikä voi johtaa liiallisuuksiin tai oikeaan pahoinpitelyyn.

6. Kaikki liiallisuudet, julmuus ja perheväkivalta tai pahoinpitely jonka on tehnyt ”Muslimi” ei voida ikinä rehellisesti löytää syytä Koraanista tai Sunnasta. Tälläisista liiallisuuksista voidaan syyttää vain henkilöä itseään, koska se näyttää etteivät he ole seuranneet Profeetan (rauha ja Allahin siunaukset hänelle) sunnaa.

Koraani on erittäin selkeä tästä aiheesta, Kaikkivaltias Allah sanoo: Miehet ovat naisten suojelijoita ja ylläpitäjiä, koska Allah on antanut toiselle enemmän voimaa kuin toiselle, ja koska he ylläpitävät heitä heidän omaisuudestaan. Täten oikeamieliset naiset ovat hartaasti tottelevaisia ja vaalivat miestensä poissaollessa sen minkä Allah on määrännyt heidän vaalivan. Mitä niihin tulee, joiden puolelta kohtaatte uppiniskaisuutta, niin varoittakaa heitä (ensin), (toiseksi) erottakaa
heidät vuoteestanne, (viimeiseksi) kurittakaa heitä (kevyesti); mutta jos he silloin tottelevat teitä, niin älkää etsikö riitaa heidän kanssaan. Katso Allah on ylevä ja suuri. Jos pelkäätte välien rikkoutumista miehen ja vaimon kesken, niin lähettäkää (heidän luokseen) erotuomariksi joku miehen suvusta ja toinen vaimon suvusta. Jos he
toivovat sovintoa, niin Allah saa aikaan yhteisymmärryksen heidän välillänsä; Allah on totisesti tietävä, viisas. (An-Nisa: 34-35).

______________________________________

Siksi kuten ennenkin olen maininnut, kannattaa hankkia selitysteos Koraanista, sekä etsiä aina tietoa, joka hieman kummastuttaa. Ja tämän tiedon perusteella, muslimit, jotka hakkaavat vaimojaan tai lyövät äärikipuun asti (vaikkei jättäisi jälkeäkään) tekevät syntiä joko tietoisina tai tiedostamattomina.

http://www.islamopas.com/koraani/index.html

Tuossa linkissä näette käännösten pienet puutteet...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu